İngiltere’de bir trans, üç küçük çocuğa cinsel istismarda bulunmasının ardından 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı

İngiltere'de trans kadın olduğunu iddia eden bir adam, üç küçük erkek çocuğa cinsel saldırıda bulunmaktan suçlu bulunarak 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
İngiltere’de bir trans, üç küçük çocuğa cinsel istismarda bulunmasının ardından 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı


Kaynak: reduxx.info
Erişim tarihi: 24.05.2024

Trans kadın olduğunu iddia eden bir adam, birden fazla küçük erkek çocuğa cinsel saldırıda bulunmaktan suçlu bulunarak 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Lancashire polisi cezaya ilişkin açıklamasında Joanne Evans isimli trans saldırgan için İngilizcede cinsiyet belli eden zamirleri kullanmayı reddederken, yerel medya kendisinden cinsiyet belli etmeyen "onlar" zamiriyle bahsetti.

40 yaşındaki Evans ilk olarak 2020 yılında, polisin Swansea'de küçük erkek çocuklarına cinsel tacizde bulunduğunu fark etmesinin ardından tutuklanmıştı. En küçük kurban cinsel saldırıya uğradığında sadece 8 yaşındaydı ve diğer iki kurban da 13 yaşın altındaydı. Evans, bir çocuğun ırzına geçme ve bir çocuğa dokunarak cinsel saldırıda bulunma ile suçlandı ancak gözaltına alınmadı. Bu ayın başlarında Burnley Crown mahkemesinde yargılanması bekleniyordu ancak mahkemeye çıkmayı reddedince jüri gıyabında onu suçlu buldu. 17 Mayıs'ta ise Evans, 16 yılı hapis ve 1 yılı topluluk lisansı olmak üzere toplam 17 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Doğu Çocuk Koruma Ekibinden Dedektif Memur Hannah Brown, Evans'ın cezasına ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Evans, üç çocuk mağdura cinsel tatmin amacıyla cinsel saldırıda bulunan manipülatif bir kişidir... Bu davada büyük bir cesaret örneği gösteren ve ifade verirken yaşadıkları çileyi yeniden yaşamak zorunda kalan mağdurları takdir etmek istiyorum. Umarım bu davanın sonucu diğer mağdurları da kendilerine inanılacağını, dinleneceklerini ve faili yargı önüne çıkarmak için elimizden gelen her şeyi yapacağımızı bilerek öne çıkmaya teşvik eder."

Trans kadın
Trans kadın olduğunu iddia eden Joanne Evans, üç küçük erkek çocuğa cinsel saldırıda bulunmaktan suçlu bulunarak 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Lancashire polisi ise açıklamasında Evans için herhangi bir zamir kullanmadı ancak onun farklı erkek ve kadın isimleri ve kimlikleri kullandığını belirtti. Açıklamada Evans'ın kullandığı diğer isim ya da kimliklere yer verilmedi. Ceza ile ilgili medyada yer alan haberlerde, çoğu yayın organı Evans'tan cinsiyetsiz "onlar" zamirini kullanarak bahsetti.

2023 yılının Şubat ayında İngiltere'de yürürlüğe giren yeni bir cezaevi politikası, transseksüel mahkumların erkek cinsel organına sahip olmaları ya da cinsel bir suç işlemiş olmaları halinde artık kadın cezaevlerinde barındırılmamalarını öngörüyordu. Bu politika daha sonra şiddet içeren suçlar işlemiş olan erkekleri de kapsayacak şekilde genişletildi. Söz konusu politika, esas cinsiyeti erkek olan ancak transseksüel kadın olduğunu iddia eden bir tecavüzcünün kadın hapishanesine nakledilmesi üzerine çıkan hararetli tartışmaların ardından yürürlüğe girmişti.