İngiltere’de bir hemşireyi boğmaya çalışan trans saldırgan cinayete teşebbüsten ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı

İngiltere’de bir ruh sağlığı hemşiresi, hastanede yatan transseksüel hastanın kapüşon ipi kullanarak kendisine nasıl saldırdığını ve boğmaya çalıştığını anlattı.
İngiltere’de bir hemşireyi boğmaya çalışan trans saldırgan cinayete teşebbüsten ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı


Kaynak: dailymail.co.uk
Erişim tarihi: 30.05.2024

İngiltere’de bir ruh sağlığı hemşiresi, hastanede yatan transseksüel hastanın kapüşon ipi kullanarak kendisine nasıl saldırdığını ve boğmaya çalıştığını anlattı. 25 yaşındaki Kieffer Sutton isimli trans saldırgan, 37 yaşındaki hemşire Kazeema Afzal'a “Öldüğünü görmek eğlenceli olacak, seni sürt*k” diyerek boğazını sıktı. Yüksek güvenlikli koğuşta meydana gelen olayda hemşire Afzal diğer personel yardıma gelmeden önce bayıldı.

Afzal Daily Mail haber sitesine verdiği demeçte, trans saldırgan West Bromwich'teki Health Lane Hastanesine yatırıldığında, gözlem sırasında hastanın odasında iki personel bulundurma politikası uygulandığını söyledi. Sutton'ın durumunda, biyolojik cinsiyeti kadın olan ancak erkek olduğunu öne süren biri olduğu ve kendine zarar verme riski taşıdığı için, hemşire onun bakım planın bir erkek ve bir kadın hemşire tarafından yapıldığını söyledi. Hemşire ayrıca, Sutton'ın üstünü değiştirdiğinde veya banyoyu kullanması gerektiğinde erkek hemşirenin varlığından şikayetçi olduğunu, bu nedenle bakım planının erkek hemşirenin yatak odasından çıkmasına izin verilecek şekilde değiştirildiğini söyledi.

Ruh sağlığı hemşiresi Kazeema Afzal, hastanede yatan transseksüel hastanın saldırısına uğradı.

Yargıç, Sutton'ın üç çocuk annesi Afzal'ı yalnız yakalamak için tuvalete gitmesi gerekiyormuş gibi davrandığını ve ardından ipi boynuna dolayarak sıkıca kavradığını duydu. Sutton, Wolverhampton Kraliyet Mahkemesinde cinayete teşebbüsten suçlu bulunarak en az 13 yıl olmak üzere ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Sutton'ın hemşirelere, hastanedeki hastalara ve halka şiddet uygulayarak saldırmak gibi 10 yıllık bir sabıka kaydına sahip olduğunu da duydu. Afzal ise bu bilgiyi ilk kez ceza duruşması sırasında mahkeme salonda otururken duyduğunu söyledi. Sutton 46 kez tehdit ve fiili şiddet uygulamış ve bunların yarısından fazlası sağlık personeline karşı gerçekleştirilmişti. Afzal yaptığı açıklamada, Sutton'ın personele yönelik önceki saldırılarını bilse o odaya tek başına girmeyi reddedeceğini söyledi. Afzal: “Bu olay beni çok sarstı. O ilk günden beri tehlikeli biriydi ama kimse bunu söylemedi. Bize kişilik bozukluğu olduğu söylendi ama ne kadar tehlikeli olduğu hakkında hiçbir şey söylenmedi.” dedi.

Mahkeme, Sutton'ın Midlands bölgesindeki hastane ve cezaevlerinde hemşireleri nasıl yumrukladığını, onlara kafa attığını, üzerlerine bastığını ve saldırdığını da dinledi. Savcı James Dunstan, bir saldırıda trans saldırganın bir hemşireyi iki eliyle boynundan yakaladığını ve nefes almasını engelleyecek kadar sıktığını söyledi. Bir diğerinde ise bir hemşirenin burnuna kafa atmış, üçüncü olayda ise bir personeli makasla boğazını kesmekle tehdit etmişti.

Trans saldırganın kurbanıyla yalnız kalmak ve ona saldırmak için plan kurduğunu söyleyen Yargıç Simon Ward: “Temas kurduğunuz kişiler için hala tehlike oluşturacağını düşünüyorum. Bu yüzden sana ömür boyu hapis cezası veriyorum.” dedi.