İngiltere, 'cinsiyet değişikliğine' kolay izin veren ülkeler ve ABD eyaletleri için bir 'kara liste' oluşturuyor

Dünya genelinde cinsiyet değiştirme protokollerinin gevşetilmesine karşı harekete geçen İngiltere hükümeti, yeni politikalar belirleyerek kendi kendine cinsiyet tanımlamaya izin veren ülkeleri kara listeye aldı.
İngiltere, 'cinsiyet değişikliğine' kolay izin veren ülkeler ve ABD eyaletleri için bir 'kara liste' oluşturuyor

 

Erişim tarihi: 29.12.2023

Kaynak: lifesitenews.com

 

Kaliforniya'da kendinizi 'non-binary (iki cinsiyeti reddetme, bu iki cinsiyetten birinde hissetmediğini iddia etme) transseksüel kadın' olarak gören sakallı bir erkek olabilirsiniz, ancak İngiltere’ye taşınmak istediğinizde bu kimliği yanınızda götüremeyebilirsiniz.

İngiltere’deki hükümet bakanları "insanların cinsiyetlerini çok kolay bir şekilde değiştirmelerine izin veren ülkelerden oluşan bir kara liste hazırlıyor; bu da vatandaşların İngiltere’ye taşınmaları halinde daha katı kurallara uymak zorunda kalacakları anlamına geliyor." 

Whitehall kaynaklarına göre, 50'den fazla ülke ve Amerikan eyaleti "cinsiyeti tanımak için yeterince sağlam süreçlere sahip olduğu düşünülen yargı bölgeleri listesinden çıkarıldı." Yeni Zelanda ve Belçika gibi ülkeler kara listede; New Jersey ve Maine gibi eyaletler de öyle.

Mail'de yer alan habere göre bu hamle, dünya genelinde cinsiyet tanıma kurallarının gevşetilmesiyle ilgili olarak hükümet içinde artan endişeler nedeniyle ortaya çıktı. Daha önce, örneğin Belçika ya da Yeni Zelanda'dan İngiltere’ye gelen kişilere otomatik olarak bir "cinsiyet tanıma sertifikası" veriliyor ve yasal belgelerde kendi istedikleri cinsiyet olarak tanınmalarına izin veriliyordu. Bu durum artık değişecek. Kara listedeki yerlerden İngiltere’ye gelenlerin İngiltere sertifikası için ayrıca başvurmaları gerekecek. 

"Kendi kendine cinsiyet tanımlama"ya (yani herhangi bir doktor veya hakimin görüşüne ihtiyaç olmaksızın sadece talep üzerine cinsiyeti yasal olarak değiştirmeye) izin veren ülkeler arasında Arjantin, Şili, Danimarka ve Kosta Rika bulunmaktadır. Almanya, İspanya, İsveç ve Hollanda bunu düşünüyor; İngiltere ise bir yıl önce İskoçya'da cinsiyetin kendi kendine tanımlanmasını yasaklayan bir yasayı onayladı ve şu anda İngiltere’deki kurallar, kişilerin yasal olarak cinsiyetlerini değiştirebilmeleri için 18 yaşını doldurmuş olmalarını, bir doktordan cinsiyet disforisi teşhisi almış olmalarını ve en az iki yıl boyunca karşı cinsiyet olarak yaşamış olmalarını zorunlu kılıyor.