Idaho valisi, yalnızca erkek ve kadın cinsiyetlerini kabul eden ve tanımlayan yasayı imzaladı

Amerika’nın Idaho eyaleti transseksüel sporcuların kız ve kadın sporlarına katılmasını engelleyen yasayı imzalayan ilk eyalet olarak LGBT ideolojisine karşı çıkma konusunda hızla ilerliyor.
Idaho valisi, yalnızca erkek ve kadın cinsiyetlerini kabul eden ve tanımlayan yasayı imzaladı


Kaynak: washingtonstand.com
Erişim tarihi: 15.04.2024

Amerika’nın Idaho eyaleti LGBT ideolojisine karşı çıkma konusunda hızla ilerliyor. Nisan 2020'de Idaho, transseksüel sporcuların kız ve kadın sporlarına katılmasını engelleyen yasayı imzalayan ilk eyalet oldu. Idaho Valisi Brad Little tarafından imzalanan Kadın Sporlarında Adalet Yasası, "federal olarak finanse edilen eğitim programlarının veya faaliyetlerinin, erkek cinsiyetinden bireylerin kadınlara veya kız çocuklarına yönelik programlara veya faaliyetlere katılmasına izin veren atletik programları veya faaliyetleri işletmesini, desteklemesini veya kolaylaştırmasını 1972 Eğitim Değişiklikleri Title IX'in ihlali" olarak ilan etti.

The New York Times'ın haberine göre aynı ay Little, transseksüellerin doğum belgelerindeki cinsiyet ibaresini değiştirmelerini yasaklayan bir yasa tasarısını imzaladı. Vali geçtiğimiz ay da cinsiyet değiştirme prosedürleri için kamu fonlarının kullanılmasını engelleyen 668 sayılı yasa tasarısını imzaladı. NewsNation haber sitesinde belirtildiği üzere Little, 2019'da vali seçildiğinden bu yana kadınları ve biyolojik gerçekleri korumak için mücadele eden en az yarım düzine yasayı imzaladı. 

Kendisi bu ayın başında, sağduyunun zaferi olarak iki yasa tasarısına daha imza attı. 8 Nisan pazartesi günü imzalanan 538 sayılı yasa tasarısı, okulların personel ya da öğrencilerden tercih ettikleri zamir ya da isimleri kullanmalarını talep edemeyeceklerini öngörüyor. Salı günü imzalanan ikinci yasa tasarısı ise 421 sayılı yasa tasarısıydı. Tasarıya göre, "İnsanlarda sadece ve sadece iki cinsiyet vardır: erkek ve kadın. Hiçbir durumda bir bireyin cinsiyeti, şart koşma veya kendini tanımlama yoluyla belirlenemez." En önemlisi, bu yasa tasarısı cinsiyet ve “toplumsal cinsiyetin” eş anlamlı olduğuna hükmetmesinin yanı sıra, "kadın, erkek ve diğer esas cinsiyete dayalı terimlerin biyolojik tanımlarını eyalet yasasında kodlayarak, [Idaho'yu] kadın olduğunu öne süren erkekleri yasal statüde kadın olarak kabul etmeyen beşinci eyalet haline getirmektedir."

The Washington Times haber sitesine göre, Kansas, Tennessee, Oklahoma ve Nebraska geçen yıl benzer yasaları kabul eden eyaletler arasında. Alabama, Arizona, Iowa, Kentucky, Louisiana ve Mississippi gibi eyaletlerin radarlarında da ilgili yasa tasarıları var.

LGBT ideolojisi
Idaho Valisi Brad Little, 2019'da vali seçildiğinden bu yana kadınları ve biyolojik gerçekleri korumak için LGBT ideolojisiyle mücadele eden en az yarım düzine yasayı imzaladı.

Bu tasarılar Idaho Cumhuriyetçileri tarafından güçlü bir şekilde desteklendi ancak tepkiden de kurtulamadılar. LGBT aktivistleri söz konusu yasayı protesto amacıyla Idaho Kongre Binası'na 48.000 kağıt kalp bıraktı. Ancak bu tepkilere rağmen, pek çok kişi biyolojik gerçekliği ve ifade özgürlüğü hakkını daha fazla koruyan yasa tasarılarını kutluyor. Eski bir NCAA yüzücüsü ve kadınları koruma mücadelesinde önde gelen bir ses olan Riley Gaines, X hesabında: "Herkesin zaten bildiği bir şeyi temelden tanımlamak üzere HB421'i yasalaştıran kararlı eylemi için [Vali Little'a] teşekkürler." paylaşımında bulundu. 

Muhafazakâr bir sivil toplum kuruluşu olan Independent Women's Voice (IWV) ise yaptığı açıklamada "Idaho'nun H.B. 421'i mahremiyet, güvenlik ve fırsat eşitliği sağlayan tek cinsiyetli alanların korunmasına yardımcı olacak önemli bir adımdır" dedi. IWV Hukuk İşleri Başkan Yardımcısı Jennifer Braceras ise şunları söyledi: "Biyolojik cinsiyet anlamında 'toplumsal cinsiyet' kavramını kullanmak kafa karıştırıcı ve yanıltıcıdır. Yasa koyucular ne demek istediklerini söylemeli, yargıçlar ve seçilmemiş bürokratlar da kadın ve kız çocuklarının haklarını baltalamak için bilimsel terimlerin anlamını çarpıtmamalıdır."

Açıklama şu sözlerle son buldu: "Independent Women's Voice, yasa tasarısını destekleyen yasa koyucuları takdir etmekte ve yasa koyucuları mümkün olduğunca eyalet yasalarında cinsiyet ile toplumsal cinsiyeti birbirine karıştırmaktan kaçınmaya çağırmaktadır."

Amerika için Endişeli Kadınlar komitesi kıdemli danışmanı Doreen Denny de The Washington Stand haber sitesi ile şu açıklamayı paylaştı: "Idaho, toplumsal cinsiyet aktivizmine karşı tavır alma konusunda lider olmuştur. Idaho Temsilcisi Barbara Ehardt 2020 yılında eyalet düzeyinde ilk Kadın Sporlarını Koruma yasasının kabul edilmesine öncülük etmiş ve bunu takip eden onlarca eyaletin önünü açmıştır. Idaho Valisi Brad Little tarafından imzalanan bu son yasa tasarıları, erkek ve kadın olmanın değişmez gerçeği konusunda net olmaya duyulan acil ihtiyaca yanıt veriyor. Hukuk ve politika, cinsiyetin anlamı konusunda net olmalıdır. Biden yönetimi tarafından dayatılan tercih edilen zamirlere ve diğer toplumsal cinsiyet ideolojisi zorunluluklarına uymayı gerektiren zorlayıcı politikalara karşı yasal korumalar oluşturulması, eyaletlerin artık görmezden gelemeyeceği eylemlerdir. Idaho ve diğer eyaletlerin okulları, sporu ve vatandaşları kadınlara ve çocuklara zarar veren radikal bir toplumsal cinsiyet gündeminden korumak için harekete geçmesini alkışlıyoruz."