Hong Kong, kimliklerdeki cinsiyet ibarelerini değiştirmek için ameliyat gerekliliğini kaldırıyor

Hong Kong, transların kimliklerindeki yasal cinsiyet ibarelerini değiştirmeleri için zorunlu olan tam cinsiyet değiştirme ameliyatı şartını kaldırıyor.
Hong Kong, kimliklerdeki cinsiyet ibarelerini değiştirmek için ameliyat gerekliliğini kaldırıyor


Kaynak: time.com
Erişim tarihi: 04.04.2034
Yayınlanma tarihi: 03.04.2024

Hong Kong, Çin'in en üst mahkemesinin bu zorunluluğu anayasaya aykırı bulmasının üzerinden bir yıldan fazla bir süre geçtikten sonra, artık transların kimliklerinde yasal cinsiyet ibarelerini değiştirmek için tam cinsiyet değiştirme ameliyatı geçirmelerini zorunlu kılmıyor.

Hükümet 3 Nisan Çarşamba günü "politikanın amacını, ilgili yasal ve tıbbi tavsiyeleri ihtiyatlı bir şekilde değerlendirerek ve yurtdışındaki ilgili uygulamalardan referans alarak" değişikliği duyurdu.

Yeni kurallar uyarınca, tam cinsiyet değiştirme ameliyatı [SRS] geçirmemiş olan ve kimliklerinde cinsiyet ibarelerinin değiştirilmesini isteyen Hong Kong sakinlerinin, tıbbi belgelerle birlikte cinsiyet özelliklerini değiştirmek için seçtikleri cerrahi tedaviyi (kadınlar için göğüslerin alınması, erkekler için penis ve testislerin alınması) tamamlamış olmaları gerekiyor. Önceki yönergeler, kadından erkeğe cinsiyet değiştirmek için rahim ve yumurtalıkların alınmasını veya penis ya da "bir türünün" yapılmasını, erkekten kadına cinsiyet değiştirmek için ise penis ve testislerin alınmasını ve vajina yapılmasını gerektiriyordu.

Davası politika değişikliğine yol açan transgender aktivist Henry Tse'nin avukatı Wong Hiu-chong TIME'a yaptığı açıklamada, "Cinsiyet değiştirme ameliyatlarının bir gereklilik olarak vurgulanmasından hala endişe duyuyoruz" dedi. "Cinsiyet değiştirme ameliyatı hayati tehlike yaratabilir."

Cinsiyet ibarelerini değiştirmek isteyenlerin, cinsiyet disforisi (cinsiyet hoşnutsuzluğu) yaşadıklarını ve başvurularından önce en az iki yıl boyunca karşı cins olarak yaşadıklarını yasal olarak beyan etmeleri gerekiyor. Ayrıca önceki iki yıl boyunca hormon tedavisi gördüklerine dair kanıt göstermeleri gerekiyor ve hormon profillerini kontrol etmek için rastgele kan testlerine tabi tutulacaklar.

Hükümet sözcüsü tarafından yapılan duyuruda, cinsiyet ibaresi değişikliğinin sadece Hong Kong Kimlik Kartı için geçerli olacağı ve "Hong Kong kimlik kartındaki cinsiyet girişinin, sahibinin cinsiyetini kanunen temsil etmeyeceği ve hükümetin diğer politikalarını ya da Hong Kong yasaları veya ilgili yasal prosedürler kapsamında cinsiyetle ilgili diğer konuların ele alınmasını etkilemeyeceği" ifade edildi.

Politika değişikliği, Tse'nin 2017 yılında tam cinsiyet değiştirme ameliyatı gerekliliğini sorgulamak için açtığı davadan yıllar sonra geldi. Kentin Son Temyiz Mahkemesi Şubat 2023'te bu zorunluluğu anayasaya aykırı bulan bir karar vermesine rağmen, Tse'nin de itiraz ettiği bu kararın uygulanması uzun süre ertelenmişti. Kararda "bu tür cerrahi prosedürlerin tedavi spektrumunun en invaziv ucunda yer aldığı" ve "cinsiyet disforisi etkili bir şekilde tedavi edilen birçok trans için tam cinsiyet değiştirme ameliyatının tıbbi olarak gerekli olmadığı" belirtildi.