Hızlı moda devi SHEIN, sitesinde satışa sunduğu 'seksi' çocuk kıyafetleri nedeniyle topa tutuldu

6 ay - 12 yaş arası kız çocukları için kalp yakalı, vücudu saran ve dantelli detaylara sahip 'seksi' elbiseler ve dolgulu bikiniler satan SHEIN, ebeveynlerin tepkisiyle karşılaştı.
Hızlı moda devi SHEIN, sitesinde satışa sunduğu 'seksi' çocuk kıyafetleri nedeniyle topa tutuldu


Kaynak: dailymail.co.uk
Erişim tarihi: 09.02.2024

Hızlı moda devi SHEIN, altı aylık bebeklerden başlamak üzere küçük kız çocukları için tasarlanmış 'seksi' kıyafetler ve dolgulu bikiniler sattığı için topa tutuldu. Çinli perakendeci, inanılmaz ucuz fiyatlarla sattığı ürünleri ve 150'den fazla ülkeye gönderdiği kargolarıyla son yıllarda birçok kişi için en iyi alışveriş noktası haline geldi. 

Ancak ebeveynler, çocuk kategorisinde yer alan bazı elbise ve mayo modelleri nedeniyle üreticiyi hedef almış durumda. Sitede, 8 ila 12 yaş arası kız çocukları için kalp yakalı, vücudu saran ve dantelli detaylara sahip kadınsı elbiseler satılıyor. Görünüş itibarıyla, yetişkin kadınlar için üretildiği düşünülen ürünler çocuk giyim kategorisinde ve çocuk modeller üzerinde sergileniyor. Sitede yer alan bir ürün görselinde, çocuk modellerden birinin masaya yaslandığı ve göğüs bölgesini belirgin bir şekilde dışarı çıkararak poz verdiği görülüyor.

Ayrıca tek omuz detaylı, sıcak pembe renk tonuna sahip vücudu saran payetli bir elbise, altı aylıktan üç yaşına kadar olan kız çocukları için satılıyor. Aynı yaştaki kız çocuklarına bir dizi dolgulu bikini de pazarlanıyor. Bu tasarımlar canlı renk şemaları, eğlenceli motifler, fırfırlar ve yetişkinler için tasarlanmış izlenimi veren kesimler içeriyor. Bazı çocuk modeller yetişkinlere özgü bu kıyafetleri, kalp şeklinde güneş gözlükleri ve ellerinde hindistan cevizi bardaklarıyla tamamlıyor.

TikTok'ta, “@Cathyrn24” kullanıcı adını kullanan Amerikalı bir müşteri ise, SHEIN web sitesinin ekran görüntülerini paylaşarak şu açıklamayı yapıyor: “SHEIN'in yeni yürümeye başlayan çocuklara yönelik elbiselerine bakıyordum ve bunların bir seçenek olduğuna bile inanamıyorum. Ürünün altında ‘seksi ve sevimli’ şeklinde bir yorum var - bu resmen bir çocuk.”

LGBT
Amerikalı bir müşteri, SHEIN'in web sitesinde küçük kız çocukları için "seksi ve sevimli" elbiseler satılmasına tepki gösterdi.

Marka, çocuk müşterilerine dekolte ve bol miktarda bacak sergileyebilecekleri sayısız mini elbise seçeneği sunuyor. Cathyrn sözlerine şöyle devam ediyor: "Ebeveynlerin, bunu çocukları için satın aldıklarına inanamıyorum.”

Sergilenen kıyafetler arasında, 2004 yapımı Mean Girls (Kötü Kızlar) filmindeki bir sahnede giyilen ve açık saçık Noel kıyafetlerini anımsatan önü fiyonk süslemeli, halter yaka bir elbise de yer alıyor.

Çocuk giyim kategorisindeki diğer ürünler arasında ise kırmızı renkte vücudu saran tek omuz fırfırlı elbise, balıksırtı desenli puf kollu kuşaklı elbise ve Barbie’ye benzer tek omuz payet elbise yer alıyor. Oldukça kadınsı görünen bu ürünler, altı aydan üç yaşa kadar olan kız çocukları için satışa sunuluyor.

Yaklaşık 53 milyar sterlin değerindeki Çinli şirket, dünya çapında tanınırlık kazandı ve geçtiğimiz Ekim ayında Missguided da dahil olmak üzere birçok rakibini satın aldı. Şu anda, Birleşik Krallık'ın en büyük 11. giyim perakendecisi konumunda ve 2027 yılına kadar altıncı sıraya yükselmesi bekleniyor.

Günümüzde SHEIN, rakipleri Zara ve H&M'i geride bırakarak online giysi alışverişini domine ediyor. Marka, web sitesinde her gün, genellikle her biri 10 sterlinin altında olan 6.000'den fazla yeni ürün yayınlıyor. Tasarımcı ekipleri ve sosyal medyada mikro trendleri araştıran karmaşık algoritmaları kullanarak, bir haftadan kısa bir süre içinde yeni stilleri satışa sunabiliyor.

Shein
Hızlı moda devi SHEIN, sitesinde satışa sunduğu 'seksi' çocuk kıyafetleri nedeniyle topa tutuldu.

Xu Yangtian tarafından 2008 yılında kurulan şirket, aralarında Katy Perry, Rita Ora, Hailey Bieber ve Khloe Kardashian'ın da bulunduğu bir dizi ünlüyle reklam iş birliği çalışmalarına sahip. Gelen eleştiriler ise, giyim devinin ilk kez karşılaştığı bir durum değil. Nitekim geçtiğimiz Aralık ayında da şirket, iki tesisteki çalışma saatlerinin mevcut kuralları ihlal ettiğini kabul etmiş ve tedarikçi fabrikalardaki standartları iyileştirmek için 12 milyon sterlinlik bir yatırım yapma sözü vermişti. Channel 4'te yayınlanan bir belgeselde ortaya atılan işgücü istismarı iddialarının ardından başlatılan bağımsız bir soruşturmada, Çin'deki iki tesiste, çalışanların yerel düzenlemelerde izin verilenden daha uzun saatler çalıştırıldığı ortaya çıkarılmıştı.

Ocak ayında ise giyim markası Uniqlo, Çinli hızlı moda perakendecisi SHEIN'e omuz çantasının sahte taklitlerini sattığı iddiasıyla dava açtığını duyurdu. Uniqlo'nun popüler yuvarlak mini omuz çantası, Nisan 2022'de tanıtılmasından bu yana, şaşırtıcı derecede büyük kapasitesiyle viral sosyal medya videolarında yer aldı. Çanta bu haliyle, 1964 yapımı filme adını veren Mary Poppins'in taşıdığı sonsuz büyüklükteki sihirli halı çantaya benzetiliyordu. Uniqlo çanta 14.90 £'a satılırken, çok benzer görünümlü çantalar SHEIN'de 5 £'a listelendi.

Uniqlo'nun ana şirketi Fast Retail yaptığı açıklamada, 28 Aralık'ta SHEIN Japonya ve iki iştiraki aleyhine Tokyo'daki bir mahkemeye dilekçe verildiğini duyurdu. Şikayetini gerekçelendiren Fast Retailing, 'SHEIN tarafından satılan taklit ürünlerin kendi ürünlerine çok benzediğini' söyledi.

SHEIN sözcüsü, şirketin “başkalarının fikri mülkiyet haklarına saygı duyduğunu ve tüm ihlal iddialarını ciddiye aldığını” söyledi ve “şu anda bu konuyu araştırıyoruz” dedi.

Hızlı moda devi SHEIN, LGBT topluluğuna desteğiyle de tanınıyor. Geçtiğimiz yıllarda Onur ayına özel koleksiyon çalışması hazırlayan firma, LGBT sembollerinin yer aldığı ürünlerini satışa çıkarmıştı.