Hindistan Yüksek Mahkemesi eşcinsel evliliği yasal hale getirmeyi reddetti

Hindistan Yüksek Mahkemesi, LGBT üyelerinin taleplerini geri çevirerek eşcinsel evlilikleri yasallaştırmayı reddetti.
Hindistan Yüksek Mahkemesi eşcinsel evliliği yasal hale getirmeyi reddetti

 

Erişim tarihi: 8.12.2023

Kaynak: bbc.com

 

Hindistan Yüksek Mahkemesi, eşcinsel birlikteliklerin yasallaştırılması aleyhinde karar aldı. Aktivistler ve eşcinsel çiftler karardan hayal kırıklığına uğradıklarını ve kampanyalarına devam edeceklerini söyledi. Mahkeme, eşcinsel çiftler ve aktivistlerin 21 dilekçesini değerlendirmişti.

Beş yargıçtan oluşan kurul, Nisan ve Mayıs aylarında kapsamlı duruşmalar düzenledi ve müzakereler "kamu yararı için canlı olarak yayınlandı".

Dilekçe sahipleri, evlenememenin anayasal haklarını ihlal ettiğini ve kendilerini "ikinci sınıf vatandaş" haline getirdiğini ileri sürmüş; mahkemenin farklı din, kast ve ülkelerden insanlar arasındaki evliliğe eşcinsel evlilikleri de dahil eden Özel Evlilik Yasası'nda "erkek" ve "kadın" yerine "eş" kelimesini koyabileceğini ifade etmişlerdi.

Hükümet ve dini liderler dilekçelere şiddetle karşı çıktılar. Hükümet, evliliğin sosyo-yasal konusunu yalnızca parlamentonun tartışabileceği konusunda ısrar etti ve eşcinsel evliliğe izin verilmesinin toplumda kaosa yol açacağını savundu. Yargıçlar, yalnızca parlamentonun yasa çıkarabileceğini ve yargıçların bunları yalnızca yorumlayabileceğini söyleyerek hükümetle aynı görüşte olduğunu bildirdi ve Başsavcı Tushar Mehta'nın hükümet adına "queer çiftlere" hak ve ayrıcalıklar verilmesini değerlendirmek üzere bir komite kurulması önerisini kabul etti.

LGBT
Hindistan Yüksek Mahkemesi eşcinsel evliliğin yasallaştırılmasını reddetti.

Beş yargıçtan oluşan anayasal kurul, dini kişisel yasalara müdahale etmeyeceklerini ancak Özel Evlilik Yasası'nda LGBT üyelerini de içerecek şekilde değişiklik yapmayı değerlendireceklerini söylemişti. Ancak duruşmalar ilerledikçe, mahkemenin boşanma, evlat edinme, veraset, nafaka ve diğer ilgili konuların düzinelerce yasaya tabi olduğunu ve bunların çoğunun yasalara yansıdığını kabul etmesiyle, konunun ne kadar karmaşık bir yere gittiği ortaya çıktı. 

Karar birçok kişi tarafından da memnuniyetle karşılandı. Yüksek Mahkeme Barosu Başkanı Adish Aggarwala gazetecilere verdiği demeçte, mahkemenin hükümetin eşcinsel birlikteliği yasallaştırma yetkisine sahip olmadığı yönündeki iddiasını kabul etmesinden mutlu olduğunu söyledi. "Bu hak yalnızca Hindistan parlamentosuna aittir ve mahkemenin de bizimle aynı fikirde olmasından memnunuz" diye ekledi. Karardan önce Bay Aggarwala gazetecilere eşcinsel evliliklere izin vermenin iyi bir fikir olmadığını, bunun "Hindistan'da yaygın olan sisteme uygun olmadığını" söylemişti.

Hindistan'da cinsiyet ve cinselliğe yönelik tutumlar büyük ölçüde muhafazakarlığını korumaya devam ediyor ve aktivistler, toplumun sözde ayrımcılıkla karşı karşıya kalmaya devam ettiğini iddia ediyor.