Hindistan'da üç aylık bir bebeği istismar eden transseksüel, mahkeme tarafından ölüm cezasına çarptırıldı

Kız bebeği kaçırarak cinsel istismarda bulunan trans suçlu, Hindistan'da organize suç ve fuhuş örgütüyle ilişkilendirilen Hicra topluluğuna mensup.
Hindistan'da üç aylık bir bebeği istismar eden transseksüel, mahkeme tarafından ölüm cezasına çarptırıldı


Kaynak: reduxx.info
Erişim tarihi: 29.02.2024

Trans kadın olduğunu iddia eden bir erkek, yargıcın "barbarca ve insanlık dışı" olarak nitelendirdiği bir davada üç aylık bir bebeğe tecavüz etmekten suçlu bulunmasının ardından Mumbai mahkemesi tarafından ölüm cezasına çarptırıldı.

Mağduru korumak için kimliği açıklanmayan fail, çocuğun doğumundan sonra kendisine geleneksel olarak hediye vermeyen veya "badhai" (tebrik ziyareti) istemeyen aileden intikam almak için kız bebeği kaçırdı, ona cinsel işkence yaptı ve öldürdü.

NDTV'nin haberine göre adam aileden yeni bir sari, 1.100 Hindistan rupisi (yaklaşık 400 Türk lirası) ve bir hindistan cevizi istemişti. Bu, hicraların (Hindistan’da trans kadınlara verilen isim) ya da diğer bir ifadeyle hadım travestilerin düğünlerde ve doğum törenlerinde dans ettiği ve hediyeler karşılığında kutsama ritüelleri yaptığı uzun süredir var olan bir geleneğin parçasıydı. Bu gelenek son yıllarda azalırken, hicraların başta seks ticareti olmak üzere organize suçlara katılım oranı ise son on yılda hızla artmıştır.

Mahkemeye, adamın amacının mahalle sakinlerinden daha fazla hediye parası almak için toplum içinde terör yaratmak olduğu söylendi. Çocukların Cinsel Suçlardan Korunması Yasası (POCSO) kapsamında davalara bakan özel yargıç Aditee Kadam, tamamen savunmasız olan bebeğin vücudunda bulunan yaraların "aşırı vahşet ve ahlaksızlığın" bir yansıması olduğunu söyledi.

"Bir kız çocuğunun güvenliği toplum için büyük önem taşımaktadır. Sanık suçu işlemeyi planlamış ve titizlikle uygulamıştır" diyen yargıç, sanığın delilleri yok etmek amacıyla cesedi bataklık bir alana gömdüğünü vurguladı. Yargıç: "Suçun barbarca ve insanlık dışı işleniş biçimi, bu olayı 'nadir görülen bir vaka' haline getirmiştir. Bu, özellikle yoksul bir bölgede yaşayan her kız çocuğu ebeveyninin tüylerini diken diken edecek bir suçtur" dedi.

Yerel basında ve haberlerde "transseksüel" olarak anılan Hicralar, geleneksel olarak "nirvaan" adı verilen ve penis, skrotum ve testislerin alınmasını içeren bir topluluğa kabul törenine katılmaktadır. Bu nedenle, hicra teriminin tercümesi için daha önce, kadınlarla ilişkilendirilen kıyafetler giyme alışkanlıklarına uygun olarak hadım veya hadım-travesti ifadeleri kullanılmıştır.

transseksüel, trans, cinsiyet değiştirme, LGBT, trans kadın, trans erkek,hicra
Transseksüellerden oluşan Hicra topluluğunun suç örgütleriyle ilişkisi bulunuyor.

Hicra topluluğuna mensup erkeklerin organize suç ve seks kaçakçılığı ile bağlantıları olduğu belgelenmiştir. 2009 gibi çok erken bir tarihten bu yana, erkek hicra demografisi ile mafya arasındaki ilişkiler artmaya devam etmekte ve bu durum erkek suçluların transseksüel rolü yaptığı vakalara yol açmaktadır.

2016 yılında, devlet destekli bir sivil toplum kuruluşu olan Suraksha Society'den G. Krishna: "İşsizleri kandırıp cinsiyet değiştirme ameliyatına zorlayarak, dilencilik ve seks işçiliği yaptırarak insan kaçakçılığına başvuruyorlar. Bazıları mikrofinans da işletiyor. Yüksek faiz oranlarıyla borç vererek mağdurları kontrol altında tutuyorlar." şeklinde bir açıklama yapmıştı.

2021 yılının Temmuz ayında ise, Assam'da bir grup hicra erkeğinin, genç erkek çocuklarını zorla hadım ederek Delhi'de pazarlanmasını sağlayan bir seks ticareti organize ettiği ortaya çıkarılmıştı. Haberlerde, bu organizasyonun arkasında olan ve "Pinky" olarak adlandırılan adamın, genç kız gibi giydirip fuhuşa zorladığı erkek çocuklarından kar elde ettiği bildirilmişti.

Bir önceki yıl da, 14 yaşındaki bir çocuğun trans kadın olduğunu iddia eden bir grup erkek tarafından kaçırıldığı, alkol içirildiği ve fuhuşa zorlandığı rapor edilmişti. The Hindu haber sitesine göre, "Küçük çocuğun beyni bir grup transseksüel tarafından yıkanmış ve çocuktan Tiruchi'ye kadar kendilerine eşlik etmesi halinde cinsiyet değiştirme ameliyatını finanse etme vaadiyle Dindigul'daki ailesini terk etmesi istenmişti. Çocuk bu grup tarafından alkol tüketmeye zorlandı, cinsel saldırıya maruz bırakıldı ve fuhşa zorlandı."

2014 yılında Hindistan Yüksek Mahkemesi, Ulusal Hukuk Hizmetleri Kurumu (NALSA) kararı ile translara erkek ve kadın cinsiyeti haricinde "üçüncü bir cinsiyete" ait olmanın yasal statüsünü tanıyan ve toplumsal cinsiyetideolojisine uygun olarak kişilere kendi cinsiyetini “belirleme” hakkı tanıyan dönüm noktası niteliğinde bir karar almıştı.

Geçtiğimiz yıl Reduxx haber sitesi, Hindistan'ın Thiruvananthapuram kentinde genç bir çocuğa tecavüz etmekten suçlu bulunan ve trans kadın olduğunu ileri süren bir erkeğin davasını haberleştirmişti. İlgili haberde, trans suçlunun savunma yaparken masumiyetini göstermek adına "transseksüelliği" kullanmaya çalışarak artık adının "Shefina" olarak bilindiğini ve "cinsiyet değiştirme ameliyatı" geçirdiğini iddia ettiği bildirilmişti. Yedi yıl hapis cezasına çarptırılan saldırganın bir kadın hapishanesinde tutulduğu bilgisi verilmişti. Saldırının gerçekleştirildiği Kerala bölgesi ise Hindistan'ın en "transseksüel dostu" yerlerinden biri olarak biliniyordu.