Hapishanede cinsiyet değiştirdiğini açıklayan seri tecavüzcü kendisine cinsiyet değiştirme tedavisi verilmediği için şikayette bulundu

Bir seri tecavüzcü ve cinayete teşebbüs suçlusu, cezaevi yetkilileri tarafından cinsiyet değiştirme tedavisinden mahrum bırakıldığını söylediği hapishanede kendisini 'kadın' olarak tanımlamaya başladı.
Hapishanede cinsiyet değiştirdiğini açıklayan seri tecavüzcü kendisine cinsiyet değiştirme tedavisi verilmediği için şikayette bulundu


Kaynak: reduxx.info
Erişim Tarihi: 28 Mayıs 2024

Bir seri tecavüzcü ve cinayete teşebbüs suçlusu, cezaevi yetkilileri tarafından cinsiyet değiştirme tedavisinden mahrum bırakıldığını söylediği hapishanede kendisini "kadın" olarak tanımlamaya başladı. David Smith, 8 tecavüz ve hamile kız arkadaşını öldürmeye teşebbüs de dahil olmak üzere 14 suçtan hüküm giydikten sonra ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Ayrıca daha önce İngiltere'de 5 yaşındaki bir çocuğa uygunsuz şekilde saldırmaktan suçlu bulunmuştu.

Smith, cezaevi personelinin kendisine "Attila Taylor" adıyla hitap etmesini talep etti ve transseksüel olmak için tıbbi prosedürler, peruk ve protez göğüs arayışında. Scottish Sun haber sitesi ile telefonda görüşen Smith, istediği her türlü konfor ve aksesuarı edinme hakkını savundu.

"Cezaevinin cinsiyet kimliği ve yeniden atama politikası, erişimime izin vermeleri gereken şeyleri açıkça belirtiyor... Bunlar peruk, protez ve tıraş ekipmanları - ve mümkün olan her fırsatta bunu reddetmeye çalışıyorlar" dedi. "Ben sadece ameliyat olmadan önce bir kadın bedeninde yaşayabilmek için erişim istiyorum."

Smith şu anda bir erkek tesisi olan MP Barlinnie hapishanesinde tutuluyor ve hapishane yetkilileri Smith'in bir kadın tesisine taşınma olasılığının bulunmadığı konusunda kararlı. Bu durum, Birleşik Krallık'taki cezaevi kurallarında 2023 yılında yapılan ve erkek cinsel organı sağlam olan ya da cinsel suçlardan hüküm giymiş erkek mahkumların kadın cezaevlerine yerleştirilmesini yasaklayan değişikliğin bir sonucu.

İlginçtir ki, röportajı sırasında Smith, kadın gibi davranan çok fazla erkek olduğundan şikayet etti. Isla Bryson olarak da bilinen İskoç tecavüzcü Adam Graham'ı, trans mahkumların kadın hapishanelerine taşınmasını zorlaştırdığı için eleştirdi. Smith, Bryson'ı "erkek" olmakla ve gerçek bir trans olmamakla suçladı.

32 yaşındaki Bryson, iki tecavüz suçundan yargılanmayı beklerken bir kadın hapishanesine yerleştirildikten sonra geçen yıl uluslararası manşetlere çıkmıştı. Hem mahkemede hem de Birleşik Krallık medyasında kendisinden dişil zamirlerle bahsedilmiş ve mahkeme belgelerinde tecavüzlerin bir “kadın penisiyle” gerçekleştirildiği belirtilmişti.

Trans mahkum
Hapishanede cinsiyet değiştirdiğini açıklayan seri tecavüzcü kendisine cinsiyet değiştirme tedavisi verilmediği için şikayette bulundu.

Bryson nihayetinde 2023 yılının Ocak ayında her iki suçtan da mahkum edildi ve davası, transseksüel olarak tanımlanan erkek tecavüzcülerin kadın cezaevlerine yerleştirilmesi konusunda farkındalık yaratılmasına yardımcı oldu. Bir ay sonra, Bryson'ın kadın cezaevine yerleştirilmesine yönelik tepkilerin neredeyse doğrudan bir sonucu olan cezaevi reformları yürürlüğe girecekti.

Smith, 2022 yılında kendisini kadın olarak tanımlamaya başladığını ancak cezaevinin cinsiyet işaretini güncellemeyi reddettiğini belirtti.

Smith 2018 yılında en az 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı ancak Yargıç Lord Kinclaven tarafından asla serbest bırakılmayabileceği konusunda uyarıldı. Smith'in saldırı sırasında hamile olan eski kız arkadaşı, anonim kalma hakkını kullanarak Smith'in kendisine uyguladığı korkunç tacizi anlattı.

O sırada 29 yaşında olan genç kadın, kendisini bıçak ve çit makasıyla tehdit eden Smith'ten kaçmak için bir pencereden 40 metre betona atlamak zorunda kalmıştı. Tartışma, Smith'in genç kadını bir yabancıya gülümsemekle suçlamasının ardından başlamıştı.

Olayın ardından tutuklanan Smith'in, soruşturma sırasında 2011-2015 yılları arasında eski bir partneri olan ikinci bir kadını da taciz ve tecavüz ettiği ortaya çıktı. İkinci kurban polise Smith'in aşırı kıskanç olduğunu, sık sık nerede olduğu konusunda kendisini sorguladığını ve dairesine kilitlediğini söyledi.

Smith'in daha önce İngiltere'de 5 yaşındaki bir çocuğa saldırmaktan mahkum olduğu da ortaya çıktı.

Smith en az beş yıl hapis cezasına çarptırıldı, ancak şartlı tahliye yetkilileri kamu için risk oluşturmadığına karar verdiğinde serbest bırakılacağı için bu ceza fiilen süresiz.

Smith ayrıca süresiz olarak cinsel suçlular siciline kaydedildi.