Güney Kore'de eşcinsel iki çift Katolik rahip tarafından kutsandı

Eşcinsel iki çift, kamuoyuna açıklanmayan bir törende Katolik Kilisesi tarafından tarafından kutsanarak Güney Kore'de eşcinsel birliktelik adı altında kutsanan ilk iki çift oldu.
Güney Kore'de eşcinsel iki çift Katolik rahip tarafından kutsandı


Kaynak: english.hani.co.kr
Erişim tarihi: 16.02.2024

Eşcinsel iki çift, kamuoyuna açıklanmayan bir törende rahip tarafından kutsandı; bu, Güney Kore'de Katolik Kilisesi tarafından gerçekleştirilen, eşcinsel birliktelik adı altında yapılan ilk kutsamaydı.

Bu olay, Vatikan'ın Katolik rahiplere heteroseksüel olmayan birliktelikleri kutsama yetkisi veren bir belge yayınlamasının ardından gerçekleşti.

Güney Kore'deki LGBT üyesi Katolikler ve destekçilerinden oluşan bir örgüt olan Arcus, örgütün kurucu ortağı Chris ve partneri Ari'nin yanı sıra adları Yoo-yeon ve Yoon-hae olan bir başka eşcinsel çifti de kutsadığını açıkladı.

Chris ve Ari, Güney Kore vatandaşı olmalarına rağmen 2013 yılında Kanada'da evlendiler ve Korean Air tarafından ‘’aile mil avantajlarından’’ yararlanma hakkı tanınan ilk eşcinsel çift olarak biliniyorlar.

Aynı zamanda kutsanmış olan Yoo-yeon ve Yoon-hae, 2018'den beri beraberler ve konuyla ilgili bir sosyal medya gönderisini gördükten sonra Yeni Yıl ayinine katılmaya karar verdiler. 

Arcus, kutsanmak isteyen eşcinsel çiftlerin başvurularını almaya devam etmeyi ve onları Katolik rahiplerle buluşturmayı planlıyor.

Bu çiftler, Vatikan tarafından Katolik rahiplere, eşcinsel çiftleri kutsamaları için resmi yetki veren doktrinel belgeye uygun olarak kutsandı.

Eşcinsel çift
Güney Kore'de iki eşcinsel çift Katolik rahip tarafından kutsandı.

Belge, bu kutsamaları evlilik kutsallığından ayıran bir feragatname koymuş olsa da, Katolik kilisesinin 2021'de eşcinsel çiftlerin "Evlilik kutsallığında birleşen ‘erkek ve kadına’ yapılan evlilik kutsamasının belirli bir taklidini veya benzerini teşkil edeceği" için kutsanamayacağını belirttiği önceki politikaya kıyasla önemli bir değişim olarak lanse ediliyor.

Seul Başpiskoposluğu, Lee'nin eşcinsel çiftleri kutsamasına ilişkin haberlerin ardından resmi bir açıklama yapmadı. Ancak, bu kutsamaların Vatikan tarafından onaylanmış olması nedeniyle, başpiskoposluğun rahibin eylemlerini dışarıdan protesto edemeyeceğine inanılıyor.

Vatikan'ın sözde kapsayıcı tutumuyla desteklenen Güney Kore'nin eşcinsel çiftlere yönelik ilk kutsaması, kimseye açıklanmayan bir yerde yapıldı ancak törenden 10 gün sonra kamuoyuna duyuruldu.

LGBT karşıtı düşünceler muhafazakar Güney Kore dini topluluğu içinde hala yaygın. Güney Kore'deki Presbiteryen Kilisesi (HapDong), Kore Presbiteryen Kilisesi (TongHap) ve Kore Metodist Kilisesi gibi Kore'deki en büyük Protestan mezheplerinin çoğu, LGBT aktivizmini ve destekçilerini onaylamayan ve/veya cezalandıran resmi olarak kodlanmış tüzüklere sahip.

Kore Metodist Kilisesi, 2019 yılında ikincisi düzenlenen Incheon Onur Yürüyüşü'nde LGBT üyeleri için bir kutsama töreni düzenleyen Rev. Lee Dong-hwan'ı kilisedeki en yüksek ceza olan aforoz cezasına çarptırmıştı.

Gerekçeleri ise papazın eylemlerinin kilisenin Doktrinler ve Disiplin Kitabı'nın "eşcinselliği savunmayı veya sempati duymayı" yasaklayan 3(8) maddesini ihlal ettiği gerçeğine dayanıyordu.