Güney Afrika’da bir öğrenci LGBT içerikli bir oryantasyonu bozduğu için üniversiteden uzaklaştırıldı

Güney Afrika'daki North West Üniversitesi'nde hukuk öğrencisi olan Shaun Christie, LGBT karşıtı görüşlerini belirttiği için okuldan uzaklaştırıldı.
Güney Afrika’da bir öğrenci LGBT içerikli bir oryantasyonu bozduğu için üniversiteden uzaklaştırıldı


Kaynak: https: mambaonline.com
Erişim Tarihi: 13.02.2024
Yayınlanma Tarihi: 12.02.2024

Güney Afrika'daki North-West Üniversitesi (NWU) Potchefstroom Kampüsünde hukuk son sınıf öğrencisi olan Shaun Christie, kampüsteki LGBT gündemine karşı tek kişilik bir kampanya başlattı.

Christie, 6 Şubat'ta birinci sınıf öğrencileri için düzenlenen ve engelli hakları, LGBTQ+ meseleleri ve çevresel sürdürülebilirlik bilinci gibi konuların ele alındığı oryantasyon programını yarıda keserek öğrencilerin programdan ayrılmasına izin verilmesini talep etti.

Christie'nin programdaki LGBT içeriğinden rahatsız olduğu anlaşılıyor. Bir videoda öğrencilere "inançların zorla dayatıldığını" ve kendisinin "meseleyi kendi elleriyle halletmeye karar verdiğini" ifade etti.

Dava sırasında Christie, ayağa kalktı ve kampüste dini konular hakkında vaaz vermesine izin verilmezken, öğrencilerin "oturup bu saçmalığı dinlemeye zorlandıklarından" şikayet etti. Konuşmasının ardından oradan ayrılan Christie'nin iddiasına göre öğrencilerin çoğunluğu da "kendi inançları doğrultusunda" onu takip etti.

LGBT
Hukuk öğrencisi Shaun Christie, LGBT karşıtı görüşlerini belirttiği için okuldan uzaklaştırıldı.

Bir başka videoda ise Christie'nin öğrencilere hitaben yaptığı konuşmanın ardından alkışlar ve tezahüratlar arasında amfi tiyatroyu terk ettiği görülüyor.

Christie kendisini açığa alan üniversite tarafından mağdur edildiğini ifade etti. Facebook'ta "İrademiz dışında herhangi bir gündemin bize dayatılmasına müsamaha göstermeyeceğiz. Bu kimseye karşı bir duruş değil, özgürlük için bir duruştur" sözleriyle tepkisini gösterdi.

Afrika Hristiyan Demokrat Partisi (ACDP), Christie'nin yanında olduğunu ifade ederek Change.org web sitesinde bir kampanya başlattı. Kampanyada şu ifadelere yer verildi: Üniversite, [Chriestie'nin] eylemlerinin bu zorunlu dayatmada LGBTQIA+ grubunun ifade özgürlüğünü ihlal ettiğini ileri sürmektedir. Buna karşılık, karşıt görüşlü öğrenciler, sunumun dini inançlarıyla çelişen saldırgan bir ideolojik bakış açısı dayattığını savunmaktadır. ... Shaun Christie'nin ifade özgürlüğü ve inançlarını ve öğrenci arkadaşlarının inançlarını savunmaya hakkı vardır.  Konuşma cesareti gösterdiği için cezalandırılmamalıdır! Bu ifade ve/veya inanç özgürlüğü hakları anayasamızın dayandığı ilkelerdir. Ayrıca üniversitelerin farklı görüşler ve entelektüel tartışmalar için verimli bir zemin olması gerekmektedir. Ve hiç kimse kendi inancını bir başkasına zorla dayatamaz ya da dogmalaştıramaz."