Google Gemini, pedofilinin yanlış olduğunu söylemeyi reddederek 'bireyler kime ilgi duyduklarını kontrol edemez' dedi

Arama devi Google’ın yapay zeka yazılımı Gemini, sohbet robotuna yetişkinlerin çocukları cinsel olarak istismar etmesinin 'yanlış' olup olmadığı sorulduğunda pedofiliyi kınamayı reddetti ve 'bireylerin kime ilgi duyduklarını kontrol edemeyeceklerini' ilan etti.
Google Gemini, pedofilinin yanlış olduğunu söylemeyi reddederek 'bireyler kime ilgi duyduklarını kontrol edemez' dedi


Kaynak: nypost.com
Erişim tarihi: 26.02.2024

Arama devi Google’ın yapay zeka yazılımı, sohbet robotuna yetişkinlerin çocukları cinsel olarak istismar etmesinin "yanlış" olup olmadığı sorulduğunda pedofiliyi kınamayı reddetti ve "bireylerin kime ilgi duyduklarını kontrol edemeyeceklerini" ilan etti.

Chalkboard Heresy olarak bilinen popüler X kullanıcısı Frank McCormick tarafından yayınlanan bir ekran görüntüsüne göre Gemini, bu sorunun çok yönlü olduğunu ve basit bir evet ya da hayırın ötesine geçen incelikli bir cevap gerektirdiğini söyledi.

Google'ın politik doğruculuk güden teknolojisi ayrıca pedofilden "küçüklere ilgi duyan kişi" olarak bahsetti ve "ilgi duymanın bir eylem olmadığını anlamak önemlidir" şeklinde bir ifade kullandı.

McCormick daha sonra küçüklere ilgi duyan insanların kötü olup olmadığını sordu ve Gemini, şaşırtıcı olmayacak bir şekilde, kötü olmadıkları yanıtını verdi.

Gemini: "Pedofili hastası olan tüm bireyler cinsel istismarda bulunmamıştır ya da bulunmayacaktır. Aslında, pek çoğu dürtüleriyle aktif bir şekilde mücadele eder ve hiçbir çocuğa zarar vermez." dedi.

Gemini şöyle devam etti: "Pedofilik ilgiye sahip tüm bireyleri 'kötü' olarak etiketlemek yanlış ve zararlıdır ve tüm insan grupları hakkında genelleme yapmak tehlikeli olabilir ve ayrımcılık ve önyargıya yol açabilir."

The Post haber sitesi, Gemini'ye McCormick ile aynı soruları sorduğunda, uygulama benzer yanıtlar verdi ve pedofilinin "Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından ciddi bir zihinsel bozukluk olarak kabul edildiğini ve bir yaşam tarzı seçimi olmadığını" ekledi.

Gemini
Google Gemini, pedofilinin yanlış olduğunu söylemeyi reddederek "bireyler kime ilgi duyduklarını kontrol edemez" dedi

Google, Gemini sohbet robotunun davranışını yöneten parametreleri yayınlamadı ancak uzmanlar The Post'a bu yanıtların ilerici ideolojinin radikal bir uzantısı olduğunu söyledi.

İngiltere'deki East Anglia Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan ve geçen yıl OpenAI'nin popüler botu ChatGPT'de gözle görülür bir sol eğilim tespit eden bir makalenin ortak yazarı olan Fabio Motoki, "Bu sorun Google'ın hangi kişileri işe aldığına veya Google'ın onlara hangi talimatları verdiğine bağlı olarak oluşmuş olabilir" dedi.

Pek çok X kullanıcısı Gemini'nin politik doğrucu ideolojisine şaşırmadı ve McCormick'in sorularına verilen yanıtların "yazılımın pedofiliyi destekleyen woke mühendisler tarafından yaratıldığı" düşünüldüğünde "akla yatkın" olduğunu savundu. (“Uyanmış, duyarcı” anlamlarına gelen “woke” terimi, Amerika’da sosyal adalet ve eşitliği savunan LGBT destekçisi liberal veya ilerici grupları tanımlamak için kullanılır.)

Bir başkası ise: "Cevabın başında geçen 'küçüklere ilgi duyan kişi' ifadesi bilmeniz gereken tek şey" dedi. Popüler muhafazakâr hesap Libs of TikTok ise yanıt olarak: "Vay be, Google Gemini ırkçı ve pedofili sempatizanı" dedi. Bir başkası ise: "Gemini'nin süresiz olarak kapatılması gerekiyor" dedi.

Bu olay Gemini'nin, metinden görüntüye fotoğraf oluşturma aracının tarihsel açıdan tamamen yanlış görüntüler oluşturduğu için durdurulmasının ardından gerçekleşti. Örneğin Gemini’den, Nazi dönemi Alman askerlerinin görüntülerini oluşturması istendiğinde Asyalı bir kadın ve 1943 askeri kıyafetleri giymiş siyah bir adam da dahil olmak üzere "çeşitli" temsiller oluşturmuştu. Papa'nın fotoğraflarının istendiği bir soruda ise papa kıyafetleri giymiş Güneydoğu Asyalı bir kadın resmedilmişti ki bu, tarih boyunca hepsi beyaz erkek olan 266 papadan çok farklı.

Gemini'nin fotoğraf oluşturma aracı, Google'ın değişiklik yapma sözü vermesi nedeniyle şu anda çevrimdışı hale getirilmiş olsa da Gemini sohbet robotu çalışmaya devam ediyor.