Gerçeklik ve inkarın arasında sıkışan genç kızın transseksüelliğe varan yolculuğu

Genç yaşta yaşadığı cinsel istismarın etkisiyle kadın bedenini reddeden bir genç kızın annesi, çözüm olarak cinsiyet değişimine yönelen kızı için transseksüelliğin bir rahatlama sağlamadığını anlattı.
Gerçeklik ve inkarın arasında sıkışan genç kızın transseksüelliğe varan yolculuğu


Kaynak: Transgender Trend
Erişim Tarihi: 28.03.2023

Beth'in annesi tipik bir hikaye anlatıyor. "Vücudu hakkında o kadar endişeliydi ki" diyor, "internete girdi ve testosteron sipariş etti. Ne kadar çaresiz olduğunu bir düşünün. Kendimi çok suçlu hissediyorum."

Hikaye yıllar önce başlamış. Beth kız olarak doğmuş, ilkokulda zorbalığa maruz kalmış. Diğer kızlar tarafından dışlandığı ve derslerde zorlanmaya başladığı ortaokula geçtiğinde işler daha da kötüye gitmiş. Kendini mutsuz hissetmiş ve kimse tarafından anlaşılmadığını düşünmüş.

Ergenlik dönemine girdiğinde, başkalarının onu nasıl gördüğüne dair kaygıları yoğunlaşmaya başlamış. Olgunlaşan bedeniyle birlikte gelen erkek ilgisinden hiç hoşlanmamış ve bir gün okuldan dönerken otobüste cinsel saldırıya uğramış. Utanç ve mahcubiyet içinde olan bitenleri herkesten saklamış. Duyguları çok ağır gelmeye başlayan Beth bunları nasıl yöneteceğini bilmez haldeymiş. Aklını kaçırdığını düşünüyormuş. İnternette çok fazla zaman geçirmeye başlamış. Orada, TikTok ve YouTube'da cinsiyet disforisi (cinsiyet hoşnutsuzluğu) hakkında konuşan insanlar bulmuş ve kendini onların gözünden tanımış.

Fenomenler bir umut ve bir çıkış yolu önermişler: "Kendinizi bu kadar kötü hissetmenizin nedeni gerçekten trans olmanız. Daha iyi hissetmek için cinsiyet değiştirmeniz gerekiyor. Bakın bende ne kadar işe yaradı!” Karmaşık zihinleri manipüle etmek işte bu kadar kolay. 

Beth yoğun bir rahatlama anı yaşamış. Artık bir açıklaması varmış. Belki de yanlış bedende yaşadığı için kendini bu kadar kötü hissettiğini düşünmüş. Bir açıklama bulmak o kadar iyi hissettirmiş ki, doğru olduğuna inancı kuvvetlenmiş.

Duygularınız için bir açıklama bulmak büyük bir rahatlıktır. Sonsuza kadar böyle hissedeceğinizi ya da delirdiğinizi düşünmekten çok daha iyidir. Açıklamalar belirsizlik duygularını çözebilir, "Belki de aklımı kaybediyorum" gibi korkutucu düşünceleri susturabilir. Ne yazık ki bu etki, açıklama doğru olsa da olmasa da yaşanabilir.

Bir açıklama bulmanın verdiği rahatlama Beth için harikaymış ama kısa sürmüş. Artık yanlış bedende olduğu için bu kadar sıkıntılı olduğunu düşünmeye başlamış. Ama bu beden yetişkin bir kadınınkine dönüşmekte olduğundan rahatlama buharlaşarak yerini aciliyete bırakmış. Bir an evvel bir şey yapması gerektiğini hissetmiş. Hemen. O rahatlama hissinin geri gelmesini istemiş.

Beth nasıl hissettiğini açıklamaya karar verdiğinde, işe bir öğretmenle başlamış. Daha önce başkalarının da bu yolu izlediğini görmüş. Öğretmeni hemen sempati göstermiş ve Beth'i konuşma cesaretinden dolayı tebrik etmiş. Beth'in, henüz ailesinin bu işe karışmasını istemediğini anlayan öğretmen, Beth'e cinsiyet değiştirme sürecine yardım edeceğini söylemiş. Ne iyilik ama..

Beth, öğretmeni sayesinde okulda bir erkek ismi olan Seth ismini edinmiş, üniformasını değiştirmiş ve  beden eğitimi dersine erkeklerle birlikte girmiş. Herkes ona hislerini açıklamasının harika olduğunu söylemiş. Beth sonunda hepsi translardan oluşan bir arkadaş grubuna sahip olmuş. Kendini iyi hissetmiş. Bir süre ikili bir hayat yaşamış, eve dönerken umumi tuvalette eteğini giymiş. Hayatının bir amacı ve ışıltısı olduğunu hissetmiş. Yerini bulduğunu düşünmüş.

Daha sonra ailesine bir emrivaki yaparak her şeyi anlatmış. Ebeveynleri şoke olmuş ama Beth onlara bunun tartışmaya açık bir şey olmadığını söylemiş. Bunun ardından evde de sosyal cinsiyet değişimi yapmış. (Sosyal cinsiyet değişimi: Tıbbi müdahale olmadan sosyal hayatta karşı cinstenmiş gibi yaşamak).

Cinsiyet değiştirme
 Psikolojik sorunlar yaşayan gençler, bedenlerine karşı hissettikleri sıkıntıyı gidermenin tek yolunun cinsiyet değiştirmek olduğuna inanıyorlar.

Artık Beth'in etrafındaki herkes, disforik hislerinin yanlış bedende yaşamasından kaynaklandığı açıklamasını kabul etmiş. Hiç kimse başka bir neden olabileceğini öne sürmemiş ya da Beth'in bu sonuca nasıl vardığına dair sorular sormamış. Beth de bu konuda gerçek bir tartışma yapamayacak kadar üzüntü hissediyormuş. Tartışmadan kaçınmak daha güvenli gelmiş.

Psikolojik düzeyde bu fikir birliği Beth için gerçekten güçlü etkiye sahipmiş. Bu nedenle doğru cevabı bulduğuna dair inancı pekişmiş. Aksini söyleyebilecek herkesi hayatından çıkarmış ve etrafını destekçileriyle çevrelemiş. Artık herkesin sanki sorun Beth'in duyguları değil de bedeniymiş gibi davrandığı bir dünyada yaşamaktaymış. Başka hiçbir öneriye izin vermemiş.

Herkes Beth'i erkek olarak görüyormuş. Artık Beth'in kendini iyi hissetmesi, diğer insanların dişiliğini fark etmemesine ya da bundan bahsetmemesine bağlıymış. Bu ne yazık ki kırılgan bir yaşam biçimidir ve kazara 'kız' olarak anılmak Beth'i bir sefalet ve kendinden nefret tüneline gönderebilir. Beth erkek olmaya çalıştıkça, aslında durumun böyle olmadığını hatırlatan her şeyden daha fazla kaçınmak istemiş. Ancak bu hatırlatıcıları kadın bedeninde yanında taşımaktaymış. Beden rol yapmaz. Gerçeği söyler ve bu yüzden Beth'e sanki yalancı olan kendi bedeniymiş gibi gelmiş. Bedeni farklı olsaydı mutlu olacağını düşünmüş.

Beth'e göre çözüm, gelişmekte olan vücudunu, doğal olarak takip edeceğinden farklı bir rotaya sokmakmış. Tıbbi müdahale giderek daha acil halde görünmüş. Vücudunun unutmak istediği şeyleri sürekli hatırlatmasını engellemenin tek yolunun bu olduğunu düşünmüş. Psikolojik refahlarının fiziksel gerçekliklerini değiştirmeye bağlı olduğuna inanmaya başlamış.

Beth'in internette yaptığı araştırma ona bir rota çizmiş. İnternette herhangi bir siteden testosteron sipariş etmiş. Yeniden umutlu ve mutlu hissetmiş. Artık vücudunun ona ihanet etmeyeceğini düşünüyormuş. Bir erkek ergenliği yaşayabileceğini sanmış. Kendini daha iyi hissetmiş.

Annesi içinde ilaçlar olan paketi bulmuş ve dehşete düşmüş. Beth sadece vücudunun değişmesini durdurması gerektiğini söylemiş. Kendisini bir kara deliğe düşüyormuş gibi hissettiğini anlatmış. Annesi onu hemen doktora götürmüş ve bir psikiyatriste sevk almışlar. Psikiyatrist bir anti-depresan reçete etmiş ve olayların nasıl gelişeceğini görmek için beklemelerini önermiş. Beth kıvranarak 'Hormon alamadığımı düşündüğümde ölecekmişim gibi hissediyorum' diye ağlamış. Sonra annesine dönerek, 'Testosteronumu elimden aldın' demiş. Çok öfkeliymiş. Annesi de kendini çok kötü hissetmiş. Sonrasında özel bir cinsiyet kliniğine başvurmuşlar.

Şu ana kadar, 'yanlış bedende doğma' açıklamasının ötesinde, olup bitenlerin anlamı hakkında hiçbir tartışma yapılmamış. Beth'in sıkıntısının diğer olası nedenleri araştırılmamış. Pek çok kız çocuğunun, özellikle de cinsel saldırıya uğrayanların, gelişmekte olan kadın bedenlerinde kendilerini rahatsız hissettiklerini kimse dile getirmemiş.

Herkes Beth'in trans olduğu ve bu nedenle daha iyi hissetmenin yolunun cinsiyet değiştirme olduğu açıklamasını kabul etmiş. Herkes bu açıklama doğruymuş gibi yaşamış. Herkesin bu şekilde davranması Beth’i trans olduğuna inandıran önemli bir faktör olmuş. Herkes bunun yüzeysel bir değişim olduğunu ve 'tamamen geri döndürülebilir' olduğunu iddia etmiş. Beth'in trans olduğu fikrini sorgulamanın transfobi ya da dönüşüm terapisi olarak görülmesinden korkmuşlar.

Cinsiyet değişimi
Pek çok genç kız, özellikle de cinsel saldırı mağduru olanlar, gelişmekte olan kadın bedenlerinde kendilerini rahatsız hissedebilir. Bunu aşmanın yolu bedeni değiştirmek değil, psikolojik yardım almaktır.

Çoğu ebeveynin ergenlik çağındaki çocuklarının cinsiyet değişimi ile ilgili öne sürdüğü gerekçe, yaşadıkları sıkıntının ne kadar aşırı olduğudur. Ne kadar üzgün oldukları gördüklerinde, başka bir seçenek olmadığını varsayıyorlar. Annesi Beth'in cinsiyet kliniği için bir bekleme listesi olduğunu öğrendiğinde nasıl panik atak geçirdiğini anlatıyor. Eğer yeterince hızlı hareket etmezse onu tamamen kaybedeceğinden endişe ettiğini söylüyor. Diğer ebeveynler de çocuklarının, cinsiyet değiştirmesini kabul etmedikleri takdirde intihar etmekle kendilerini tehdit ettiklerini anlatıyor. Çoğu çocuk kendilerine zarar vermek istiğini söylüyor. Tüm ebeveynler internette, çocuklarının hızlı bir şekilde cinsiyet değiştirmesine izin verilmezse intihar riskinin çok yüksek olduğunu okuyor.

Anlaşılır bir şekilde bu durum ebeveynleri son derece endişelendiriyor. Son derece sıkıntılı gençler, sıkıntılarını gidermenin tek yolunun cinsiyet değiştirmek olduğuna inanıyorlar veya inanmak onlara cazip geliyor. Sıkıntıyı hafifletme ihtiyacı da kararları yönlendiriyor.

Sorun şu ki, gerçeklikle ilgili duygusal sıkıntıdan kaçınmaya çalışmak, hayat değiştiren bir karar vermek için iyi bir yol değildir. Üstelik, sıkıntıyı azaltmaya yönelik iyi niyetli çabaların bile sıkıntıyı daha da kötüleştirebileceği bir gerçektir.

Kalabalık yerlerde anksiyete yaşayan insanların durumu da buna benzer. Bu duygulardan kaçınmak için evde kalıyorlar ve bunun sonucu olarak da zamanla dışarı çıkmaktan daha az değil daha çok korkmaya başlıyorlar. Yıllarca evlerinde kalan, bazen sadece evlerinin önündeki yolda yürürken bile panik atak geçiren insanlar var. Sıkıntıdan kaçınmak için gösterdikleri tüm çabalar, başlangıçta olduğundan çok daha ciddi bir sorunlar yaşamalarına neden oluyor. Dış dünya hakkında hissettiklerini ele almak yerine sanki sorun dış dünyaymış gibi davranıyorlar ve diğer herkes de sanki doğruymuş gibi yaşamaları için onları destekliyor.

Beth'e de benzer bir şey oluyor. Kadın bedeni tarafından tetiklenen sıkıntıdan kaçınmak istiyor. Beth'in okulu, arkadaşları ve öğretmenleri ise sanki Beth'e kadın bedenine sahip değilmiş gibi davranırlarsa sıkıntısının azalacağını sanıyorlar. Fakat bunu ne kadar çok yaparlarsa, Beth'in bedeninin dişiliği konusunda sıkıntı hissetme oranı da o kadar artar. Bu sefer artan sıkıntıyı onun trans ya da cinsiyet disforik olduğunun bir başka kanıtı olarak yorumlarlar. Kimse bunun cinsiyet değiştirmenin bir yan etkisi olabileceğini düşünmez.

Beth kadın bedeninin gerçekliğinden kaçındıkça kendini daha da sıkıntılı hissedecek. Adet görmemek için hapları arka arkaya yutmaya başlayacak. Canı yanmasına rağmen bir meme korsesi takacak. Beth huzur bulamayacak çünkü o erkek olmak için bu kadar çabalarken bedeni yetişkin bir kadına dönüşecek. Tüm hayatı bir çelişki üzerine kurulu olacak. Cinsiyet değiştirme süreciyle daha da kötüleşen bir çelişki…

Beth gittiği her yerde, cesur ve özgürleştirici bir seçim yaparak cinsiyet değiştirdiği için kutlanırken, bedenini olduğu gibi kabul etmeyi öğrenemez. Kimse bunu kutlamaz, hatta bunun bir olasılık olduğunu bile ima etmez. Hiçbir kız, kız olarak kalmaya karar verdiği ya da sağlıklı göğüslerini aldırmamaya karar verdiği için cesur görülmez. Kimse kızların kadınlığını teşvik etmeyi savunmaz. Kimse bunun bir seçenek olabileceğini bile önermez. Çünkü bunları yaparlarsa transfobik olarak yaftalanacaklarını çok iyi bilirler.

Gençlerin yanlış bedende doğdukları iddiasını kabul etmek ve hayatlarını bu inanç etrafında düzenlemek çok risklidir. Bu, inkar ve kaçınmaya dayalı ciddi bir psikolojik müdahaledir. Mutluluklarının gerçekliği inkar etmeye bağlı olduğuna inanmak, gençleri psikolojik refahları için başkalarının rol yapmasına bağımlı, kırılgan bir duruma sokar. 

Gençlerimizin bize çok ihtiyacı var. Onları desteklemek, her zaman onlarla aynı fikirde olmak değildir. Duyması acı verici olsa bile onlara dürüstlük borçluyuz. Onlara, gelişmekte olan bedenleriyle ilgili yaşadıkları sıkıntının pek çok nedeni olabileceğini ve şu anda daha doğru hissettiren bir açıklamanın sonsuza kadar böyle kalmayabileceğini söylemeliyiz. Onlara sıkıntıyı tolere edebileceklerini ve öğrenmelerine yardımcı olacağımızı göstermeliyiz. Onlara, ne kadar uğraşırsak uğraşalım biyolojik gerçeklikten kaçamayacağımızı ve bir gün onların da bunu öğreneceğini söylemeliyiz. Bunu şimdi yapmalıyız, yoksa gelecekte birçoğu bize dönüp "Neden bana yanılıyor olabileceğimi hiç söylemediniz?" diye soracak.