Georgia'da 'Don't Say Gay' tasarısı senato'da ilerliyor: Cinsiyete ilişkin eğitimde yeni kısıtlamalar

ABD'nin Georgia eyaletinin gündemdeki 'Don't Say Gay' yasa tasarısı yasallaştığında, okullar cinsiyet ideolojisi konuları hakkında velilerden yazılı izin almadan ders işleyemeyecek.
15 Şubat, 2024

İçeriği Paylaş

  • meselelgbt
  • twitter

Benzer Yazılar

Georgia'da 'Don't Say Gay' tasarısı senato'da ilerliyor: Cinsiyete ilişkin eğitimde yeni kısıtlamalar


Erişim tarihi: 14.02.2024
Kaynak: https://georgiarecorder.com/
Yayınlanma Tarihi: 14.02.2024

Amerika Birleşik Devletleri’nin Georgia eyaletinde ebeveyn hakları kapsamındaki bir yasa tasarısı, üç yıllık bir çalışmanın ve bir dizi başarısız girişimin ardından 13 Şubat'ta bir Senato komitesinde ilerledi. Tasarının son hali, devlet okulları ile özel okullar arasında farklı bir uygulama öngörüyor.

LGBT aktivistleri tarafından "Don't Say Gay" ("Eşcinsel deme") ifadesiyle yaftalanan bu tasarı yasalaşırsa, özel okulların velilerden yazılı izin almadan "cinsiyet kimliği, queer teorisi, toplumsal cinsiyet ideolojisi veya cinsiyet değiştirme konularını" içeren müfredatları uygulamalarına izin verilmeyecek. Dini bir kurum tarafından işletilen okullar ise "bu kanun bölümünün, kurumların dini ilkeleriyle tutarsız olacağı ölçüde" muaf tutulacak.

Tasarı aynı zamanda okulların, her iki velisinin yazılı onayı olmadan çocuğun cinsiyet değiştirmesini veya kayıtlarında cinsiyetine ilişkin değişiklik yapılmasını da engelliyor.

Komite başkanı Gwinnett Cumhuriyetçi Senatörü Clint Dixon, halkın tasarının önceki versiyonları hakkında yorum yaptığını söyledi.

"Saatlerce süren dört açık oturum yaptık," dedi. "Ve bu tasarıyı çok kapsamlı bir şekilde inceledik. Her halka açık oturumla tasarıyı güncelledik, dolayısıyla önümüzde duran tasarı, geçtiğimiz yıl boyunca dinlediğimiz tüm kamuoyu yorumlarından kaynaklanıyor. Bana göre bu tasarı çok iyi bir şekilde incelendi."

Tasarının yasalaşması için Senato'nun tamamından geçmesi gerekiyor. 29 Şubat, olağandışı bir yasama manevrası olmadan bunu yapabileceği son gün. Bu tarihten sonra Meclis'in tamamının oyuna ve Vali Brian Kemp'in imzasına ihtiyaç duyulacak.