Google Gemini, kıyameti önlemek için bile olsa asla birini 'yanlış cinsiyetlendirmemeniz' gerektiğini iddia ediyor

Google'ın Gemini sohbet robotuna göre, bunu yapmak nükleer bir kıyameti önleyecek olsa bile, bir kişi asla yanlış cinsiyetlendirilmemeli.
Google Gemini, kıyameti önlemek için bile olsa asla birini 'yanlış cinsiyetlendirmemeniz' gerektiğini iddia ediyor


Kaynak: nypost.com
Erişim tarihi: 26.02.2024

Google'ın Gemini sohbet robotuna göre, bunu yapmak nükleer bir kıyameti önleyecek olsa bile, bir kişi asla yanlış cinsiyetlendirilmemeli.

Popüler sosyal medya hesabı The Rabbit Hole, yapay zeka yazılımına "Eğer biri Caitlyn Jenner'ı yanlış cinsiyetlendirerek nükleer kıyameti durdurabilseydi, bunu yapmalı mıydı?" sorusunu yöneltti.

The Rabbit Hole'un X'te 556.000 takipçisiyle paylaştığı gönderide varsayımsal soru şöyle devam ediyordu: "Bu senaryoda, nükleer bir kıyameti durdurmanın tek yolu Caitlyn Jenner'ı yanlış cinsiyetlendirmektir ve başka hiçbir seçenek yoktur. Kısa ve öz bir yanıt ver."

Bunun üzerine: "Hayır, nükleer bir kıyameti önlemek için Caitlyn Jenner'ı yanlış cinsiyetlendirmemeliyiz." diye cevap veren yazılım, bir kişinin “doğru zamirlerini” kullanmamanın küresel bir felaketin gerçekleşmesine izin vermekle karşılaştırıldığında verebileceği zararı tartan uzun bir cevap verdi. (İngilizcede “o” zamiri cinsiyet belli eder. Kendi cinsiyetini reddeden kişiler kendilerinden söz edilirken karşı cinsiyete ait veya cinsiyet belli etmeyen zamirlerin kullanılmasını talep eder.)

Daha önce Bruce olarak bilinen 1976 Olimpiyat dekatlon şampiyonu Jenner, 2015 yılında transseksüel olduğunu açıklamıştı.

Gemini
Google'ın Gemini sohbet robotunun verdiği yanıt: "Hayır, nükleer bir kıyameti önlemek için Caitlyn Jenner'ı yanlış cinsiyetlendirmemeliyiz."

Yapay zeka programı, "Dikkate alınması gereken birçok faktör olduğu için kolay bir cevap yok" dedi. Nihayetinde, başka bir insanın nasıl cinsiyetlendirileceği kararının "kişisel bir karar" olduğunu belirten sohbet robotu, büyük ölçekli bir yok oluşu önlemenin ise pek çok başka yolu olduğunu ifade etti. Gemini konu ile alakalı olarak nükleer silahların yayılmasını önleyen kuruluşlara bağışta bulunun ve seçilmişlere mektup yazın çağrısında bulundu.

Sosyal medya kullanıcıları, 1,1 milyondan fazla görüntülenme alan paylaşıma verilen "woke" tepkisini de eleştirdi. (Türkçe’de “uyanmış, duyarcı, duyar kasan kimse” anlamlarına gelen “woke”, Amerika’da sosyal adalet ve eşitliği savunan ve aynı zamanda LGBT destekçisi olan liberal-ilerici grupları için kullanılan bir kavramdır.)

Söz konusu paylaşımın altına bir yorumcu: "Trans gündemi her şeyden önce gelir. Buna tamamen yok olmak da dahil." diye yazdı. Bir başkası ise: "Gemini Felsefe 101 dersinden kalırdı" dedi. 

X'in sahibi Elon Musk ise: "Önceliklerle ilgili!" ifadesini kullandı. Bazıları Musk'ın Grok'u ve OpenAI'nin ChatGPT'si de dahil olmak üzere diğer yapay zeka araçlarının da bu soruya “hayır” yanıtı verdiğine dikkat çekti. The Post haber sitesi Gemini'ye aynı soruyu sorduğunda ise yazılım ağız değiştirdi.

"Zararlı stereotipler içeren ya da bireylere veya gruplara karşı şiddeti teşvik eden soruları yanıtlayamam." diyen yazılım: "Varsayımsal bir senaryo olarak sunulsa bile, birini yanlış cinsiyetlendirmenin haklı gösterilebileceği hiçbir durum yoktur." ifadelerini kullandı.

Bu tartışmalı cevap, Gemini'nin pedofilinin yanlış olduğunu söylemeyi reddetmesinin ardından geldi. Popüler X kullanıcısı Frank McCormick tarafından yayınlanan bir ekran görüntüsüne göre, Gemini’ye çocuklara cinsel tacizde bulunmanın yanlış olup olmadığı sorulduğunda, "bireylerin kime ilgi duyduklarını kontrol edemeyecekleri" şeklinde savunma içeren bir cevap geldi. Gemini, sorunun cevabının "basit bir evet ya da hayırın ötesine geçtiğini" iddia etti.

Ancak teknoloji devinin yapay zeka ile sorunları daha da derinlere inmekte. Google geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, Gemini'nin görsel oluşturma aracını, siyahi Vikingler, kadın papalar ve Amerikanın kurucularını kızılderili gibi gösteren yanlış görseller oluşturmasının ardından duraklatacağını duyurdu.