Gana Parlamentosu LGBT karşıtı yasa tasarısını kabul etti

Gana parlamentosu, LGBT hareketini ciddi şekilde kısıtlayacak olan tartışmalı bir yasa tasarısını kabul etmek için oy kullandı.
Gana Parlamentosu LGBT karşıtı yasa tasarısını kabul etti


Kaynak: aljazeera.com
Erişim tarihi: 29.02.2024

Gana parlamentosu, LGBT hareketini ciddi şekilde kısıtlayacak olan tartışmalı bir yasa tasarısını kabul etmek için oy kullandı. Çoğu milletvekili tarafından desteklenen ve Çarşamba günü parlamentoda kabul edilen yasaya dini ve geleneksel liderlerden oluşan bir koalisyon da destek oldu.

Tasarı, eşcinsel eylemlerde bulunanların yanı sıra gey, lezbiyen veya diğer geleneksel olmayan cinsel yaşam tarzı savunucularını hapis cezasıyla cezalandıracak. Afrika'da türünün en güçlü örneklerinden biri olan bu tasarının yasalaşması için cumhurbaşkanı tarafından onaylanması gerekiyor ki gözlemciler Aralık ayında yapılacak genel seçimlerden önce bunun pek mümkün olmadığını düşünüyor.

LGBT aktivisti gruplar ise "İnsan Cinsel Hakları ve Aile Değerleri" başlıklı yasa tasarısını insan hakları açısından bir gerileme olarak nitelendirerek Başkan Nana Akufo-Addo hükümetini tasarıyı reddetmeye çağırıyor.

Ancak bu yasa, Akufo-Addo'nun iktidarda olduğu sürece eşcinsel evliliğe asla izin verilmeyeceğini söylediği Gana'da büyük bir destek görüyor. Genellikle eşcinsel karşıtı yasa tasarısı olarak anılan tasarı, Hıristiyan, Müslüman ve Ganalı geleneksel liderlerden oluşan bir koalisyon tarafından desteklendi ve Parlamento üyeleri arasında önemli bir destek buldu.

LGBT karşıtı
LGBT karşıtı yasa, Başkan Nana Akufo-Addo'nun iktidarda olduğu sürece eşcinsel evliliğe asla izin verilmeyeceğini söylediği Gana'da büyük bir destek görüyor.

Bu yeni tasarı hükümleri uyarınca, LGBT cinsel eylemlerine katılanlar altı aydan üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir. Tasarı ayrıca "LGBT faaliyetlerinin kasıtlı olarak teşvik edilmesi, sponsorluğu veya desteklenmesi" halinde üç yıldan beş yıla kadar hapis cezasını öngörüyor.

Gana'da avukat ve aktivistlerden oluşan bir şemsiye grup olan ve “Büyük 18” olarak bilinen insan hakları koalisyonu ise tasarıyı kınıyor. Koalisyon üyelerinden Takyiwaa Manuh, AFP haber ajansına konuşarak: "Başkan'a tasarıyı onaylamaması yönünde baskı yapmak istiyoruz, bu tasarı LGBT toplumunun haklarını ihlal ediyor." dedi.

Tasarının ana sponsoru olan muhalefet milletvekili Sam George ise Akufo-Addo'ya tasarıyı onaylaması çağrısında bulundu. George: "LGBT konusunu parlamentodan geçen bu tasarıdan daha iyi ele alan bir şey yok. Başkan'ın sözünün eri olmasını bekliyoruz." dedi.