Futbolcu Mohamed Camara, LGBT hareketini desteklemediği için Fransa Spor Bakanı tarafından hedef gösterildi

Monaco'nun orta saha oyuncusu Mohamed Camara, takımının Nantes karşısındaki maçında LGBT hareketine destek ifade eden rozetin üzerini kapattığı için Fransa Spor Bakanının hedefi oldu.
Futbolcu Mohamed Camara, LGBT hareketini desteklemediği için Fransa Spor Bakanı tarafından hedef gösterildi


Kaynak: africanews.com
Erişim tarihi: 24.05.2024

Fransa Spor Bakanı, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen final maçı sırasında oyuncularından birinin takım formasında yer alan homofobi karşıtı mesajı kapatması üzerine Monaco futbol kulübüne yaptırım uygulanması çağrısında bulundu. Fransa şampiyonası, her yıl “ayrımcılık” başlığı altında yürüttüğü kampanya çalışmasını bu yıl oynanan final karşılaşmasında da sürdürdü ve her takım "homofobi" kelimesinin üzerinin çizildiği bir rozet takarak LGBT hareketine desteğini sundu.

Ancak Monaco'nun orta saha oyuncusu Mohamed Camara, takımının Nantes karşısında aldığı 4-0'lık galibiyet sırasında LGBT hareketine destek ifade eden rozeti taşımayı reddetti ve üzerini kapattı. Camara ayrıca tüm oyuncuların aynı mesajı taşıyan bir pankartın önünde durduğu toplu grup fotoğrafına da katılmak istemedi. Fransa Spor Bakanı Amélie Oudéa-Castéra ise Camara'nın kararını kabul edilemez olarak nitelendirerek oyuncuya ve kulübüne karşı sert yaptırımlar uygulanması çağrısında bulundu. Fransa Fırsat Eşitliği Bakanı Aurore Bergé de Mohamed Camara'yı sosyal medya hesabı üzerinden kınayan bir yazı yayınladı. Homofobinin bir fikir değil suç olduğunu iddia eden Bergé, "Mohamed Camara ağır bir şekilde cezalandırılmalıdır" dedi. Monaco antrenörü Adi Hütter ise maçtan sonra yaptığı açıklamada kulübünün, Fransa liginin yürüttüğü girişimi desteklediğini belirterek Camara'nın hareketlerinin de kişisel bir tercih olduğunu vurguladı. Kulüp, Camara ile durumu kendi içinde görüşeceğini söyledi. 

LGBT
Futbolcu Mohamed Camara, LGBT hareketini desteklemediği için Fransa Spor Bakanı tarafından hedef gösterildi.

Bu, Fransız profesyonel futbol kulüplerinin LGBT hareketini desteklemek amacıyla formalarında gökkuşağı renkli numaralar, kolluklar veya rozetler kullanmaya davet edildiği üst üste dördüncü sezon ve her yıl benzer tartışmalar ortaya çıkıyor. 2022 yılında Everton Futbol Kulübünün Senegal doğumlu orta saha oyuncusu Idrissa Gueye de o dönemde PSG forması giyiyordu. Kendisi oyunculara gökkuşağı renklerinde forma giyme zorunluluğu getirilen bir maçta yer almayı reddetmişti. Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, dini inançlarına saygı duyulması gerektiğini belirterek Gueye'nin kararını desteklemişti. Geçen yıl ise Nantes Futbol Kulübü, Mısırlı forvet Mostafa Mohamed'e benzer nedenlerle para cezası vermişti. Mısırlı oyuncu Pazar günkü bir maça katılmamıştı. Mohamed Camara da geçen sezon eşdeğer bir maçta oynamamıştı.