Fransa, LGBT eğitimi vermediği için ülkenin en büyük Müslüman okuluna finansman desteğini durduracak

Fransız hükümetinin ülkenin en büyük Müslüman lisesine verdiği devlet desteği, okulda verilen eğitimin LGBT eğitimini kapsamadığı gerekçesiyle sona erdirilecek.
Fransa, LGBT eğitimi vermediği için ülkenin en büyük Müslüman okuluna finansman desteğini durduracak

 

Erişim Tarihi: 13.12.2023

Kaynak: english.alarabiya.net

 

Fransa, sınıflarında LGBT eğitimi vermediği için ülkenin en büyük Müslüman okuluna finansman desteğini durdurma kararı aldı. Fransa'nın kuzeyinde bulunan Lille kentinde 20 yıl önce kurulan Averroes (İbn Rüşd) okuluna karşı atılan bu adım, okulun finansmanını ve İslam ahlakı eğitimini inceleyen bir danışma komisyonunun tavsiyesinin ardından geldi.

Fransa'da özel okullar, tüm öğrencilere açık oldukları ve devletin eğitim yönergelerine uydukları sürece, hükümetle yapılan bir sözleşme kapsamında devlet sübvansiyonu alabilmektedir. Ancak departman yetkililerinin Pazar günü geç saatlerde haber ajansı AFP'ye yaptığı açıklamaya göre, Perşembe günü alınan bir kararla anlaşma gelecek yıl iptal edilecek ve finansman desteği kesilecek.

Le Parisien gazetesine göre komisyon, okulun yönetiminde ve öğretilerinde -özellikle de İslam ahlakı konusunda- Fransız cumhuriyet değerlerine aykırı olduğuna karar verdiği sözde usulsüzlükler tespit etti.

Gazete, müfettişlerin LGBT ideolojisi gibi toplumsal içerikli derslerin müfredatta eksik olduğunu ve din derslerinde diğer inançların aksine İslam dinine "aşırı vurgu" yapıldığını tespit ettiklerini belirtti.

Fransız hükümeti, LGBT eğitimi vermeyen okulun finansman desteğini durduracak.

Karar açıklanmadan önce de Fransa’nın en büyük Müslüman okulu olan kurumun yetkilileri, herhangi bir fon kesintisine karşı idare mahkemesine itirazda bulunacağını açıklamıştı.

400'ü devlet konvansiyonu kapsamında olmak üzere 800 öğrencinin eğitim gördüğü lise, akademik standartlarda düzenli olarak yüksek puanlar alıyor; ancak 2014 yılında Katar'dan hibe aldıktan sonra yerel yetkililerin radarına girmişti.

Ulusal okul müfettişleri 2020 raporunda, ulusal eğitim yönergelerine aykırı hiçbir şey bulamadıklarını söylemişti. Ancak bölge valiliği Kasım ayında yayınladığı bir raporda, İbn Rüşd okulunun yasadışı finansman aldığından ve sözde cinsiyet ayrımcılığını destekleyen metinlere erişim sağladığından şüphelendiğini belirtti.

Okulun ayrıca Mısır'daki Müslüman Kardeşler oluşumu ile belirsiz bağlantıları olduğundan şüpheleniliyordu. Ancak okulun avukatı Joseph Breham, valilik yetkilileri dışında kimsenin bu iddiaya inanmadığını ve okul yöneticilerinden hiçbirinin hiçbir zaman polis tarafından sorgulanmadığını, suçlanmadığını ya da bu iddiaya dayanılarak yargılanmadığını söyledi.