Fransa'da aileden sorumlu bakan yardımcılığına bir LGBT aktivisti atandı

Fransa’da çocuk ve aileden sorumlu bakan yardımcılığı görevi, eşcinsel olduğunu duyuran LGBT aktivisti Sarah El Haïry'ye verildi.
Fransa'da aileden sorumlu bakan yardımcılığına bir LGBT aktivisti atandı


Kaynak: europeanconservative.com
Erişim tarihi: 13.02.2024

Fransa’da çocuk ve aileden sorumlu bakan yardımcılığı görevi, bir LGBT aktivisti ile birlikte hükümet yapısına geri döndü. Özenli müzakerelerin ardından 9 Ocak'ta göreve başlayan Başbakan Gabriel Attal ikinci dalga bakanlık atamalarını gerçekleştirdi.

Fransa eski başbakanı Élisabeth Borne'un önceki hükümetinde bir devlet sekreterliği ya da aileden sorumlu bir bakanlık yoktu; bu da Fransa cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ekiplerinin aileye siyasi bir mesele olarak ne kadar az değer verdiğinin bir kanıtı. Gabriel Attal ise bu görevi yeniden canlandırıyor ancak görevdeki kişinin seçimi bir provokasyonun tüm özelliklerini taşıyor.

Attal'ın çocuk ve aile bakan yardımcısı olarak seçtiği Sarah El Haïry, eski cumhurbaşkanı adayı François Bayrou tarafından yönetilen ve cumhurbaşkanlığı çoğunluğuyla ittifak halinde olan merkezci MoDem partisine mensup. Daha önce biyoçeşitlilikten sorumlu devlet bakanı olan Haïry, eşcinsel olduğunu açıklayan ilk Fransız kadın hükümet üyesi olarak tanınıyor.

LGBT
Fransa’da çocuk ve aileden sorumlu bakan yardımcılığı görevi, eşcinsel olduğunu duyuran LGBT aktivisti Sarah El Haïry'ye verildi.

Bir kadınla ilişkisi olan Haïry, Nisan 2023'te tıbbi destekli üreme ameliyatı geçirmiş ve bir aydan biraz daha uzun bir süre önce bir kız bebek dünyaya getirmiştir. Sarah El Haïry, medyaya verdiği röportajlardan birinde, ilişkisi hakkında "Kadın olduğunuzda 'karım' demek hala bir sorunsa, bunun nedeni hala verilmesi gereken bir savaş olmasıdır" demişti.

Aile bakan yardımcılığı pozisyonu için böyle bir şahsiyetin seçilmesi, Emmanuel Macron ve partisinin aileyi sosyal aktivizm için bir araç olarak görmekten başka bir şekilde düşünemediklerini bir kez daha kanıtlaması bakımından önemlidir. Eşcinsellerin sistematik olarak öne çıkarılması ve LGBT aktivizmi saflarından işe alımlar yapılması da geleneksel aile modelini destekleme konusundaki isteksizliklerini göstermektedir.

Başbakan Gabriel Attal, 30 Ocak'ta yaptığı ilk politika konuşmasında, Fransa Ulusal Meclis kürsüsünden lezbiyen olduğunu açıklayabildiği için gurur duyduğunu söylemişti. Şimdi ise Sarah El Haïry'nin Fransa'nın aile politikalarının başına getirilmesi, liderlerin eşcinselliğinin -özel alanla sınırlı kalmaktan çok uzak olarak- kendi başına bir siyasi argüman haline geldiğini gösteriyor.