Florida Valisi, çocuklara yönelik cinsiyet değiştirme müdahalelerini kısıtlayacak bir yasaya imza attı

Florida Valisi Ron DeSantis, İsveç'in 2022 yılında çocuklar için ergenlik engelleyici, hormon ve ameliyat uygulamalarına sınırlama getiren kılavuzunu örnek göstererek Florida Eyaletinde cinsiyet değiştirme prosedürlerini yasaklayan bir yasaya imza attı.
Florida Valisi, çocuklara yönelik cinsiyet değiştirme müdahalelerini kısıtlayacak bir yasaya imza attı

 

Erişim tarihi: 02.01.2024

Kaynak: tampabay.com

 

2022 yılında İsveçli yetkililer, çocuklar için ergenlik engelleyicileri, hormonları ve mastektomiyi (göğüslerin alındığı transseksüel ameliyatı) “istisnai durumlarla" sınırlayan bir kılavuz yayınlamıştı. Florida Valisi Ron DeSantis bu kılavuzu gündeme getirerek, çocukları için cinsiyet değiştirme prosedürlerini uygulamak isteyen ebeveynlerin bu çocukları istismara maruz bıraktığını - öyle ki diğer ülkelerin bunu yasaklamaya çalıştığını söyledi.

DeSantis, İsveç'i örnek gösterdi:

"Bir ebeveyn olarak çocuklarınızı istismar etme hakkına sahip değilsiniz. Bu onların cinsel organlarını kesmek demektir, bu çocukları sakatlamaktır, bunlar geri dönüşü olmayan prosedürlerdir. Ve bu, Avrupa'daki diğer ülkelerin, örneğin İsveç'in, bunu yapmaya başladıktan sonra hesaplanamaz bir zararı olduğunu gördükleri bir şey. Sonuçta bunu durdurdular."

İsveç'te sözde “transseksüel çocukların” cinsiyet değiştirmesi oldukça zor. 2022 yılında sağlık yetkilileri, 18 yaşından küçükler için göğüs ameliyatını yalnızca "istisnai durumlarda" tavsiye eden kılavuzu güncelledi. Ancak, yeni kılavuz bir tavsiye niteliğinde ve bazı ABD eyaletlerindeki yasal yasaklarla karşılaştırılabilir değil.

Cinsiyet değişimi, transseksüel ve nonbinary (iki cinsiyeti reddeden, iki cinsiyetten birinde hissetmediğini iddia eden) kişilerin sözde “cinsiyet kimliklerini” destekleyen, sağlık hizmetlerinde bireyselleştirilmiş bir yaklaşımdır ve tıbbi müdahalelerin ötesine geçebilir. Bu temel olarak, ergenlik çağına girmekte olan çocukların sosyal cinsiyet değişimine (tıbbi müdahale olmaksızın sosyal hayatta karşı cinsiyettenmiş gibi yaşama), ergenlik engelleyicilere ve hormonlara yönlendirilmesini içerir.

Cinsiyet değiştirme
Florida valisi Ron DeSantis, çocuklara yönelik cinsiyet değiştirme müdahalelerini kısıtlayacak bir yasa imzaladı.

Jinekolojik cerrahi uzmanı ve Dünya Transseksüel Sağlığı Meslek Birliği Başkanı Marci Bowers, DeSantis'in bahsettiği cinsiyet ameliyatının reşit olmayanlara nadiren yapıldığını söyledi. Reşit olmayanlar üzerindeki ameliyatlar "yalnızca en ağır cinsiyet disforisi koşulları altında" gerçekleşir, dedi. 

Daha geniş anlamda, Avrupa'da cinsiyet değiştirme prosedürlerinin mevcudiyeti yasal sınırlamalarla değil, sağlık politikası veya kılavuz ilkelerle belirlenmektedir.

ABD'li kanun yapıcılar farklı bir yaklaşım benimseyerek bazı eyaletlerde belirli prosedürleri yasakladı. DeSantis Mayıs ayında ergenlik engelleyiciler, hormonlar ve ameliyatlar da dahil olmak üzere tüm cinsiyet değiştirme prosedürlerini yasaklayan bir yasa imzaladı.

İsveç uzun zamandır genital ameliyatları kısıtlıyor

İsveç'te on yıllar boyu süren öjenik ve zorunlu kısırlaştırma programını sona erdiren 1975 tarihli bir yasa, 18 yaşından küçüklerin genital ameliyat olamayacağını söylüyor. Ancak yasa transseksüel ameliyatlarını açıkça yasaklamıyor.

Genital ameliyat olmak isteyen kişilerin İsveç Sağlık ve Refah Kurulu'ndaki Hukuk Konseyi'ne başvurmaları ve onay almaları gerekiyor. İsveç Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transgender, Queer ve İnterseks Hakları Federasyonu'na göre, bu ameliyatı olmak isteyen 23 yaşından küçük kişilerin başvurularının onaylanması için "özel koşullar" gerekiyor.

İsveç'in "üst" ameliyatı ve ergenlik engelleyicilere ilişkin yeni kılavuzu

İsveç sağlık yetkilileri, 2022 yılında güncellenen ulusal kılavuzlarda "ergenlik engelleyicilerin ve cinsiyet değiştirme operasyonlarının risklerinin, beklenen faydalardan daha ağır basabileceği" konusunda uyarıda bulunuyor. Kılavuzda ergenlik engelleyicilerin, hormonların ve mastektominin "istisnai vakalarla" sınırlandırılması tavsiye ediliyor.

İsveç Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transseksüel, Queer ve İnterseks Hakları Federasyonu'nda transseksüel konularında uzman olan Jêran Rostam, "Kılavuzlar tavsiye niteliğindedir ve bunları yorumlamak ve her bir vakada karar vermek hekimlere kalmıştır" diyor.

Kılavuzlar üst düzey ameliyatları "yasaklamıyor", ancak prosedüre erişimin zorlaştığına işaret ediyor.