Florida eğitim bakanlığı cinsiyet kimliğine ilişkin yeni federal kurallarla 'mücadele edeceğini' açıkladı

Florida Eğitim Komiseri Manny Diaz Jr. 'Biden Yönetimi ülkeyi biyolojik cinsiyetin artık bir anlamı olmadığına inandırmaya çalışıyor' dedi.
Florida eğitim bakanlığı cinsiyet kimliğine ilişkin yeni federal kurallarla 'mücadele edeceğini' açıkladı


Kaynak: jacksonville.com
Erişim tarihi: 25.04.2024
Yayınlanma tarihi: 24.04.2024

Florida Eğitim Bakanlığı başkanı, eyaletin federal hükümetin Title IX olarak bilinen medeni haklar yasasının “cinsiyet kimliğine dayalı korumaları genişleten yeni yorumuyla mücadele edeceğini söyledi.

Eğitim Komiseri Manny Diaz Jr., Vali Ron DeSantis'in talimatıyla, müfettişleri ve okul bölgelerini herhangi bir değişikliği uygulamaya koymamaları konusunda uyardı. Florida, aralarında Louisiana ve Oklahoma'nın da bulunduğu diğer eyaletlerle birlikte federallerin yeni düzenlemelerine karşı çıkıyor.

Diaz 19 Nisan Cuma günü yazdığı yazıda, federal fon alan eğitim programları veya faaliyetlerinde cinsiyete dayalı ayrımcılığı yasaklayan bir medeni haklar yasası olan Title IX ile ilgili güncellemelere atıfta bulunarak "Florida bununla savaşacak" dedi.

"Biden Yönetimi, ülkeyi biyolojik cinsiyetin artık bir anlamı kalmadığına inandırmak amacıyla yasayı tanınmayacak hale getiriyor" diye ekledi.

Toplumsal cinsiyet
Florida eğitim bakanlığı cinsiyet kimliğine ilişkin yeni federal kurallarla mücadele edeceğini açıkladı.

Bir muhabirin yorum talebine cevaben valinin basın sekreteri Jeremy Redfern, valinin 14 Şubat'ta sosyal medya platformu X'te yayınladığı bir videoya işaret etti.

Videoda, DeSantis yeni düzenlemeleri "radikal bir yeniden yazma" olarak nitelendirdi ve kuralın "ülke genelinde K-12 (anaokulundan 12. sınıfa kadar eğitim veren) okullarına toplumsal cinsiyet ideolojisini dayatacağını" söyledi.

Title IX ve trans savunuculuğu

Daha spesifik olarak, Title IX, federal fon alan devlet okulları, kolejler ve üniversitelerde öğrencilere, çalışanlara ve diğerlerine karşı “cinsiyet ayrımcılığını” yasaklar. Yeni düzenlemeler ise LGBTQ öğrencilerin “cinsiyet kimlikleri” ya da cinsel yönelimleri nedeniyle ayrımcılığa uğramaları halinde kanun kapsamında korunmalarını garanti altına alıyor.

Biden yönetiminin yeni kuralları transseksüel ve nonbinary (iki cinsiyeti reddeden) öğrencilerin iddia ettikleri cinsiyetlerine uygun spor takımlarına katılıp katılamayacaklarını ise ele almıyor.

Diaz, yeni kurallara uymanın eyaleti, Birinci Değişiklik, Eğitimde Ebeveyn Hakları Yasası ve öğrencilerin soyunma odaları ve banyolardaki mahremiyetini koruyan yasalar da dahil olmak üzere federal ve eyalet yasalarını ihlal etmeye zorlayacağını yazdı.

Eleştirenler tarafından "Don't Say Gay" (eşcinsel deme) olarak adlandırılan Eğitimde Ebeveyn Hakları Yasası, devlet okullarında cinsel yönelim ve “cinsiyet kimliğinin” öğretilmesini genel olarak yasaklıyordu. Bu önlem aynı zamanda eşcinsel karakterler ya da temalar içeren kitapların sınıf ve kütüphane raflarından kaldırılmasına yol açtı; okul bölgeleri, bir çocuğun ebeveyn izni olmadan materyallere maruz kalması halinde yasaya aykırı davranmaktan korkuyordu.

Diaz, yasal itirazlar yapıldıkça, yeni Title IX kurallarının nasıl uygulanacağına dair rehberlikle müfettişleri ve okul bölgelerini bilgilendireceğini söyledi. "Florida'da ebeveynlerin çocuklarının eğitimini yönlendirme haklarına saygı duyuyoruz. Öğrencilerimizin güvenliğini ve mahremiyetini koruyoruz. Ve her öğrenciye kampüs içinde ve dışında başarılı olma şansı verildiğinden emin oluyoruz. Bu hedeflere ulaşmak için baskı yapmaya devam edeceğiz," dedi.