Florida'da eğitimde LGBT anlatısını kısıtlayan Ebeveyn Hakları yasası netleşti

Florida Valisi Ron DeSantis yönetimi, devlet okullarında toplumsal cinsiyet ideolojisi ve cinsel konuların öğretilmesini sınırlayan Eğitimde Ebeveyn Hakları yasasının yasak ve izinlerini netleştirdi.
Florida'da eğitimde LGBT anlatısını kısıtlayan Ebeveyn Hakları yasası netleşti


Erişim Tarihi: 12.03.2024
Kaynak: nationalreview.com
Yayınlanma Tarihi: 11.03.2024

Florida Valisi Ron DeSantis'in yönetimi, anaokulundan 12. sınıfa kadar eğitim veren devlet okullarında toplumsal cinsiyet ideolojisi ve cinsel konuların öğretilmesini kısıtlayan Eğitimde Ebeveyn Hakları yasası üzerinde 11 Şubat'ta bir uzlaşma sağladı. Bu uzlaşma, 2022'nin Nisan ayında imzalanan yasayı korurken, öğretimle ilgili belirli yasakları ve izinleri daha net hale getiriyor. 

Vali DeSantis adına açıklama yapan eyalet genel danışmanı Ryan Newman, "Bu yasanın medya ve büyük kurumsal aktörler tarafından kamuoyunda olduğu gibi mahkemede de kötülenmemesi için çok mücadele ettik" dedi. "Biz zafer kazandık ve Florida'nın sınıfları Eğitimde Ebeveyn Hakları Yasası kapsamında güvenli bir yer olmaya devam edecek."

İlk çıktığında "Don’t Say Gay" (Eşcinsel Deme) olarak yanıltıcı bir şekilde adlandırılan yasada, aslında "eşcinsel" kelimesi hiç geçmiyordu. Bu yasa, devlet okulu öğretmenlerinin anaokulundan üçüncü sınıfa kadar "cinsel yönelim" veya "cinsiyet kimliği" konularını tartışmasını yasaklıyordu. Daha sonra yasa, Eğitim Kurulu'nun kararıyla iki kez genişletilerek ortaokul ve lise öğrencilerini de kapsayacak şekilde uygulandı.

Ocak ayında bir federal yargıç, davacıların yasayı engellemeye yönelik davasını reddetti ve davacıların davaya dayanak oluşturacak "yeterli olguları ileri sürmediklerini" savundu.

Yargıç, "Davacılar yeni yasaya şiddetle karşı çıktıklarını gösterdiler ve yasanın varlığının kendilerinde derin bir acı ve hayal kırıklığı yarattığını gösteren olgular ileri sürdüler," dedi. "Ancak federal mahkemenin yargı yetkisine başvurmak için daha fazlasını iddia etmeleri gerekir. Bunu yapmamaları davanın reddini gerektirir."

Yargıç, sonbaharda benzer iddiaları değerlendirmesinin istenmesinin ardından bu davayı ikinci kez reddetmiş oldu. Revize edilen davaya göre davacılar, müfredatta eşit eğitim fırsatlarından mahrum bırakıldıklarını ve "LGBTQ üyelerine ve sorunlarına disiplin ve sorumluluk acısıyla uzak durulması ve kaçınılması gereken bir şeymiş gibi davranan" ayrımcı bir eğitim ortamına maruz kaldıklarını iddia ettiler.

Anlaşmanın bir parçası olarak Florida Eğitim Kurulu, Florida'daki okul bölgelerine, yasanın sınıfta LGBT konuları ve üyeleri hakkındaki tüm tartışmaları yasaklamadığını, sadece resmi eğitimin dışında tuttuğunu açıklayan bir rehberlik göndermeyi kabul etti. 

İlk yasaya yönelik tepkiler DeSantis ile Walt Disney Company arasında büyük bir anlaşmazlığa yol açmış ve Florida eyaletinin eğlence şirketini siyasete girme kararı nedeniyle bazı vergi ayrıcalıklarından mahrum bırakmasıyla sonuçlanmıştı. Ocak ayında, Disney'in vergi statüsünü iptal etmesinin ardından DeSantis'e karşı açtığı dava federal bölge yargıcı tarafından reddedildi.

"Sık sık aktivistlerin değirmenine su taşıyan medya, yasanın amacı, tasarımı ve uygulaması hakkında sayısız yalan haber yazdı. Aktivistler aynı yalanları mahkeme salonuna da taşıdılar - neyse ki boşuna." Valilikten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi "Yargısal aktivizmleri başarısız oldu. Bugün varılan mutabakat, yasanın yürürlükte kalmasını sağlamakta olup, davanın Mahkeme tarafından en kısa sürede düşürülmesi beklenmektedir."