Fizyoterapi kurumunun kadınları 'doğum yapan ebeveynler' olarak tanımlaması öfke yarattı

İngiltere'de bir fizyoterapi kurumunun, gebelikte düşük hakkında yayınladığı bir makalede 'kadın' ve 'anne' kelimeleri yerine “doğum yapan ebeveynler” ifadesini kullanması tepkiyle karşılandı.
Fizyoterapi kurumunun kadınları 'doğum yapan ebeveynler' olarak tanımlaması öfke yarattı


Kaynak: dailymail.co.uk
Erişim tarihi: 06.05.2024

İngiltere'de bir fizyoterapi kurumunun, gebelikte düşük hakkında yayınladığı bir makalede kadınları “doğum yapan ebeveynler” olarak tanımlaması öfkeye yol açtı. Chartered Society of Physiotherapy (CSP) isimli kurumun üyelerine yönelik yayınladığı Frontline dergisinde yer alan “hamilelik veya bebek kaybından sonra yeni destek” başlıklı makalede “kadın” ve “anne” kelimeleri kullanılmadı. Bunun yerine, CSP'nin sağlık ve güvenlik temsilcilerinden biri tarafından kaleme alınan makalede toplumsal cinsiyet ideolojisinin dili benimsenerek “doğum yapan ebeveynlerden” bahsedildi.

Makalede şu ifadelere yer verildi: “Düşük, gebeliğin ilk 23 haftasında yaşanan gebelik veya bebek kaybını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Koşullara bağlı olarak, doğum yapan ebeveynin ameliyat olması gerekebilir veya tanınabilir bir doğum süreci yaşayabilir. İngiltere Ulusal Sağlık Servisi’nin (NHS) Ulusal Politika Çerçevesi, düşük yapmanın, muhtemelen aylar ve yıllar boyunca fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlık etkileri olan bir aile yası olduğunu kabul etmeye yönelik bir adımdır.”

Üyeler makaleye öfkeyle tepki gösterirken, bir kaynak şunları söyledi: “Bebeğini kaybetmiş bir kadından bahsederken 'anne' kelimesinin çıkarılması son derece rencide edicidir. Kadınları hayatları boyunca hatırlayacakları bu olay kadar insanlıktan çıkaracak başka bir olay düşünemiyorum.”

Söz konusu makale, CSP'nin “kapsayıcılık” çabalarının en sonuncusu olup, kurumun liderliğinin “transfobi” konusunda bir pozisyon bildirisi yayınlamasından haftalar sonra geldi. Meslek için bir dönüm noktası olarak kabul edilen bildiride üyelerden sekiz politika taahhüdünü kabul etmeleri istendi. Bu taahhütler arasında “transfobik” yorumların CSP'nin web sitesinde ve iç forumlarında yayınlanmasının engellenmesi de yer alıyor.

Doğum yapan ebeveyn
“Bebeğini kaybetmiş bir kadından bahsederken 'anne' kelimesinin çıkarılması son derece rencide edicidir."

Sex Matters adlı yardım kuruluşunun kampanya direktörü Fiona McAnena ise şunları söyledi: “Düşükle ilgili bir makalede 'anne' kelimesinin 'doğum yapan ebeveyn' ile değiştirilmesi, Chartered Society of Physiotherapy tarafından yapılmış alçakça bir harekettir. Kurum, hamilelik kaybı yaşayan annelere karşı son derece duyarsızdır. Bir insan, hele de bir klinik uzmanı, nasıl olur da insanların sözde 'cinsiyet kimliklerini' onaylamanın, sadece kadınların yaşayabileceği gerçek bir travmanın fiziksel gerçekliğini kabul etmekten daha önemli olduğunu düşünebilir?”

Bir CSP sözcüsü ise durumu toparlamak adına şunları söyledi: “Düzenleme amacıyla, ‘doğum yapan ebeveyn’ ifadesi kadınları, trans erkekleri ve nonbinary (iki cinsiyeti reddeden) kişileri kapsayacak şekilde haberde bir kez kullanılmıştır. Bu kısaltmanın, arkasındaki tanımda olduğu gibi, bazılarını üzdüğünün farkındayız. Ancak bunun cinsiyet ayrımı gözetmeyen bir dil kullanma politikasını temsil ettiğini düşünmek yanlıştır - nitekim haber internette "kadın sağlığı" başlığı altında etiketlenmiştir.” 

1894'te kurulan ve 1920'de Kraliyet Tüzüğü ile ödüllendirilen CSP'nin Birleşik Krallık genelinde 65.000 üyesi bulunmaktadır ve fizyoterapistler için mesleki ve ticari bir sendika olarak faaliyet göstermektedir. CSP üyelerinin yaklaşık %80'i kadındır ve üyelerin %70'i İngiltere Ulusal Sağlık Servisi’nde (NHS) çalışmaktadır.