Finlandiya’da bir marka “cinsiyet ayrımı gözetmeyen” regl ürünlerini piyasaya sürüyor

Finlandiya'da Delipap Oy adında bir markanın, iki cinsiyeti de reddeden non-binary'ler için 'cinsiyet ayrımı gözetmeyen' regl ürünlerini satışa çıkaracağını duyurması tartışmalara yol açtı.
Finlandiya’da bir marka “cinsiyet ayrımı gözetmeyen” regl ürünlerini piyasaya sürüyor

 

Erişim tarihi: 08.04.2024
Kaynak: adobomagazine.com
Yayınlanma tarihi: 08.04.2024

Finlandiya merkezli bir marka, “cinsiyet ayrımı gözetmeyen” regl ürünlerini non-binary (iki cinsiyeti reddeden, kadın veya erkek olmadığı iddia eden) kişilere hitap etmek amacıyla piyasaya sürmeye hazırlandığını belirtti. Geçen yılki Transgender Farkındalık Haftası sırasında, biyolojik cinsiyeti kadın olan ancak kendini erkek olarak tanımlayan transseksüeller için "Tampon for Men" (“Erkekler için Tampon”) adlı ürünün piyasaya sürülmesiyle, küresel çapta önemli bir tartışma başlamış ve bu ürünlerin satışı 89 farklı ülkede haberlere konu olmuştu.

Delipap Oy şirketinin CEO'su Sanna Karhu, geri bildirimlerden yola çıkarak, cinsiyetsiz ürünlere olan sözde ihtiyacı fark ettiklerini ve bu doğrultuda bir ürün serisi geliştirmeye başladıklarını belirtti. Bu serinin içerisinde tamponların yanı sıra iç çamaşırı astarları ve regl pedleri gibi ürünler de bulunacak. Haziran 2024'te Finlandiya genelindeki perakende mağazalarında satışa sunulacak olan bu ürünler, menstrüasyon hakkındaki konuşmaları iki cinsiyeti reddedenleri de kapsayacak şekilde genişletmeyi amaçladığı belirtiliyor.