'Euphoria' dizi müziğinde yer alan trans kimlikli erkek rapçi bir kadına saldırdı

New York'ta bir kadın, trans kadın olduğunu iddia eden erkek rapçi Quayana 'Quay' Dash tarafından saldırıya uğramasının ardından ağır yaralanmalarla baş başa bırakıldı.
'Euphoria' dizi müziğinde yer alan trans kimlikli erkek rapçi bir kadına saldırdı

Kaynak: reduxx.info
Erişim tarihi: 21.03.2024

New York'ta bir kadın, trans kadın olduğunu iddia eden erkek rapçi Quayana "Quay" Dash tarafından saldırıya uğradığını söylemesinin ardından ağır yaralanmalarla baş başa bırakıldı. Reduxx haber sitesine konuşan Aspen Burrell isimli kadın, polisin kendisine saldıran Dash'i tutuklamadığını ve Dash'in yan komşusu olması nedeniyle şu anda hayatından endişe duyarak yaşadığını söyledi.

Burrell'in sorunu üç hafta önce transseksüel rapçi Dash ile kadın oda arkadaşı arasındaki bir tartışmaya tanık olmasıyla başladı. Yan binadan gelen yardım çığlıklarını duyan Burrell ve bir arkadaşı sesin nereden geldiğini görmek için kaldırıma koştu. Dışarıda başka bir kadını zor durumda buldular. Kadın, oda arkadaşı Quayana Dash'in kendisine saldırdığını ve dairesinin kapısını kilitlediğini anlattı.

Burrell ve arkadaşı polis gelene kadar kadınla birlikte beklediler ve polis sonunda Dash'i tutukladı. Kısa bir süre sonra ise Dash serbest bırakıldı. Ancak 16 Mart akşamı saat 19:00 sularında Burrell elinde yiyeceklerle evine doğru yürürken ürkütücü bir ıslık sesi duydu. Burrell Reduxx haber sitesine "Sanki biri benimle alay ediyor gibiydi" dedi. Arkasını döndüğünde Dash'in kendisine tehditkar bir biçimde baktığını gördü. Kendini rahatsız hisseden Burrell iyi olup olmadığını sordu ve bu noktada trans rapçinin içinde bir şeylerin koptuğunu söyledi. Dash, kadına "kalt*k" dedi ve saldırı tehditleri savurmaya başladı. Daha sonra ise Burrell'i oda arkadaşıyla tartışması sırasında polisi aramakla suçladı. Dash'in bağırarak: "Seni eşek sudan gelinceye kadar döveceğim! Beni polise sen ihbar ettin." dediğini söyleyen Burrell, bu iddiaları reddederek polisi aramadığını ama saldırıya uğrayan kadının aradığına inandığını söyledi.

Mağdur kadın, Dash'in aniden kendisine vurmaya başladığını, saçlarından tutup sürüklediğini ve yere düşürdüğünü söyledi. Burrell: "Kendi başımın çaresine bakmaya çalıştığımı hatırlıyorum. Ne olduğunu bile bilmiyordum." dedi. Çeşitli sıyrık ve kesiklere ek olarak trans rapçinin kendisini sırtından ısırması sonucu da yaralanmış ve etinde derin, diş izli bir yara oluşmuştu. Burrell, Reduxx haber sitesine yüzünde, elinde, uyluğunda ve boynunda ciddi yaralanmalar nedeniyle tedavi gördüğünü gösteren tıbbi kayıtlarının bir kopyasını verdi. Ayrıca difteri, tetanos ve boğmacaya karşı aşıları da yapıldı.

Bu sırada mahalle sakinlerinden çok sayıda ihbar alan polis hızla olay yerine intikal etti. Ancak, kolluk kuvvetleri saldırganı tutuklama girişiminde bulunmadı ve bunun yerine Burrell'e ondan uzak durmak için evinde kalması talimatını verdi. Ertesi gün Burrell, Dash'i penceresinin karşısındaki parkta kendisine el kol sallayıp bağırırken ve tehdit edici bir şekilde başını sallarken gördü. Ayrıca, komşuları tarafından kadına Dash’in bir gece önce kapısının önünde durduğu ve "Dışarı çık, kalt*k!" diye bağırdığı söylendi. Korkuya kapılan kadın, polisi aradı ancak bu süre içinde memurların evine ne zaman geleceğini sormak için üç kez daha telefon etmesine rağmen kolluk kuvvetleri bir buçuk saat boyunca evine gelmedi. Burrell: "Dedektifimi de aradım ve telefonu yüzüme kapattı" dedi. 

Trans kadın
Trans kadın olduğunu iddia eden erkek rapçi Quayana "Quay" Dash, bir kadına saldırmasına karşın tutuklanmadı.

Burrell daha sonra polis merkezini bizzat ziyaret etti ve bir amirle konuştu. "Çok umursamaz ve kaba davrandılar, hikayemin tamamını dinlemek istemediler ve bana yapabilecekleri bir şey olmadığını söylediler." diyen kadın, cesaretinin kırıldığını ve hayal kırıklığına uğradığını çünkü polis tarafından kendisine verilen tek önerinin evinden çıkmaması olduğunu sözlerine ekledi. "Yiyecek almak için markete gitmem gerekiyor ve bunları yapamıyorum çünkü hayatımdan endişe ediyorum, çünkü birisi beni öldürmek istiyor" dedi. 

18 Mart'ta ise Burrell'e, Dash'i teşhis etmesi için karakola geri dönmesi söylendi. Polis eskortu talep eden kadına onay için beklemesi söylendi. Saatler sonra Burrell, davasına bakan polis memuru Dedektif Tyrone Woodson'ı aramaya çalıştı ancak Woodson cevap vermedi. Saat 17:00'de bir e-posta göndererek durumu öğrenmek istedi ve kendisine saldırganı emniyet güçlerine teşhis etmesini sağlayan fotoğraf gönderildi. Reduxx haber sitesi, Burrell ile davasına bakan dedektif arasındaki e-posta yazışmasını inceledi ve yazışmalarda memurların aktif olarak Dash'in peşinden gidemeyecekleri, bunun yerine kadının tekrar tehdit alması durumunda ihbarda bulunması gerektiğine dair ifadelere rastlandı. 

Söz konusu yazışmada Burrell sinirlenerek: "Yani tutuklama emri çıkartmayacak mısınız? Suç duyurusunda bulunmaya çalışıyorum. Onunla tekrar karşılaşana kadar evimde kapana mı kısıldım? Bu korkunç bir şey." dedi. Dedektif yanıt olarak, dava için arama emrine benzer bir "soruşturma kartı" düzenleneceğini yazdı."Tek fark, arama ekiplerimizin aktif olarak onun peşine düşemeyecek olması. Bu bir ağır ceza suçu değil, dolayısıyla ekipler bu işe karışmayacaklar. Ancak tutuklandığında size bir koruma emri verilecek ve bu kişi hakkında suç duyurusunda bulunabileceksiniz." diye yazdı.

Burrell: "Peki onu tutuklamaktan kim sorumlu? Penceremin önünde oturup bu kez silahla dışarı çıkmasını beklemeyeceğim. Sizinle doğrudan konuşabilmem için beni aramanız gerekiyor." dedi. 

“Şu anda beni nasıl, kimin, ne zaman ve nerede koruması gerektiği konusunda kafam çok karışık. Birisi beni öldürmeye çalışıyor ve hayatımı tehdit ediyor. Üstelik o bir akıl hastası ve yangın merdivenime tırmanabilir. Bana nasıl bir huzur sağlıyorsunuz?" diye sordu. Ayrıca Burrell, trans rapçinin kadınlara saldırmakla ilgili bir geçmişi olduğunu ancak sahip olabileceği herhangi bir sabıka kaydının kimlik değişikliği nedeniyle gizlenmiş gibi göründüğünü söyledi.

Birkaç yıldır hip-hop ve rap ile uğraşan Dash, 2017 yılında "Transfobik" adlı bir kısa şarkı yayınlamak üzere bir süreliğine Birleşik Krallık'a taşınmıştı. Albüm, The Guardian tarafından olumlu bir şekilde tanıtılmış ve Dash, Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşarken hayatından endişe eden, mücadele eden bir siyahi trans kadın olarak sunulmuştu. 2017 yılının Ekim ayında ise "Queen Of This Shit" adlı bir single yayınlayan trans rapçinin şarkısı daha sonra HBO'nun hit dizisi Euphoria'nın soundtrack'inde yer aldı.