Estonya'da eşcinsel çiftler yılbaşından itibaren evlenebilecek

Estonya parlamentosunun Haziran ayında evlilik eşitliği lehinde karar almasıyla birlikte Estonya eşcinsel evliliği yasallaştıran ilk eski Sovyet ülkesi oldu.
Estonya'da eşcinsel çiftler yılbaşından itibaren evlenebilecek

 

Erişim tarihi: 01.01.2024

Kaynak: amp.theguardian.com

 

Estonya'daki eşcinsel çiftler 2024’ten itibaren yasal olarak evlenebilecek; bu durum, insanların Baltık ülkesini İskandinav komşularına yaklaştırdığı söylenen bir dönüm noktası olarak görülüyor.

Estonya parlamentosu Riigikogu'nun Haziran ayında evlilik eşitliği lehinde oy kullanmasıyla Estonya, eşcinsel evliliği yasallaştıran ilk eski Sovyet ülkesi oldu. 101 sandalyesi olan parlamentoda 55 milletvekili Aile Yasası'nın değiştirilmesi yönünde oy kullanırken, 34 milletvekili tasarı aleyhine oy kullandı. 

Ülkenin en ‘’ilerici’’ koalisyon hükümetine liderlik eden Başbakan Kaja Kallas'ın Şubat ayındaki seçim zaferi, evlilik eşitliğinin sağlanması yönündeki çabaları desteklemesiyle tanınıyor.

Baltic Pride festivalinin proje yöneticisi Keio Soomelt, "Bu, Estonya'nın kuzey Avrupa'nın bir parçası olduğunu gösteren önemli bir an" dedi. Sekiz yıllık eşcinsel birlikteliğini 2024 yılında evliliğe dönüştürecek olan Soomelt, "LGBT topluluğu için bu, nihayet diğer çiftler kadar eşit olduğumuzu, değerli olduğumuzu, aynı hizmetlere ve aynı seçeneklere sahip olduğumuzu gösteren çok önemli bir mesaj" dedi.

Eşcinsellik
Estonya parlamentosunun Haziran ayında evlilik eşitliği lehinde karar almasıyla birlikte Estonya eşcinsel evliliği yasallaştıran ilk eski Sovyet ülkesi oldu.

Yasa yürürlüğe girdi ve eşcinsel çiftler evlilik başvurularını yılbaşından itibaren online olarak yapabilecekler. İlk başvurular 2 Şubat'a kadar işleme alınacak ve onaylanacak olup, başvuruların işleme alınması genellikle bir ila altı ay sürecek.

Nüfusunun büyük ölçüde dindar olmadığı 1,3 milyonluk ülkede eşcinsel evliliğe ilişkin algılar son yıllarda değişti. Estonya İnsan Hakları Merkezi tarafından bu yıl yapılan bir ankette Estonyalıların %53'ü eşcinsel evliliği destekledi. On yıl önce bu oran sadece %34 idi.

Estonya'nın büyük ölçüde seküler görünümü, son on yıl içinde LGBT üyelerine yönelik görüşlerin değişmesine yardımcı oldu. Bu yılki Baltık ‘’Onur’’ Yürüyüşü'nün kurumsal sponsorluğu tüm zamanların en yüksek seviyesindeydi; Estonya'nın en büyük telekomünikasyon şirketi Telia, diğer 16 şirketle birlikte festivali finanse etti.

Estonya'nın Sovyet yönetiminden ayrıldığı 1991 yılında eşcinsellik suç olmaktan çıkarılmıştı.