Eski komedi yazarı trans ideolojisine karşı çıktığı için ağır bir bedel ödedi

Eski komedi yazarı Graham Linehan, trans ideolojisi karşıtı fikirleri nedeniyle karşılaştığı tepkileri ve bunun sonucunda kariyerinin nasıl elinden alındığını anlattı.
Eski komedi yazarı trans ideolojisine karşı çıktığı için ağır bir bedel ödedi

 

Erişim tarihi: 10.01.2024

Kaynak: newsweek.com

 

Eski komedi yazarı Graham Linehan trans ideolojisine karşı çıktığı için ağır bir bedel ödedi. Kendi sektöründe fiilen kara listeye alındı, projeleri iptal edildi ve Edinburgh Fringe'de sahne alması yasaklandı. Cinsiyet ideologlarıyla internette yaptığı tartışmalar nedeniyle polis tarafından ziyaret edildi. 

Linehan kısa süre önce Brendan O'Neill Show'un özel bir podcast kaydı için Brendan O'Neill'a katılarak yeni kitabı Tough Crowd: How I Made and Lost a Career in Comedy (Zorlu Kalabalık: Komedide Nasıl Kariyer Yaptım ve Kaybettim) hakkında konuştu. Aşağıda, konuşmalarından bazı alıntılar yer alıyor.

Brendan O'Neill: Kariyerinizi riske atacak olsa bile bir şeyler söylemeniz gerektiğini fark ettiğiniz özel bir an oldu mu?

Graham Linehan: Beni gerçekten şoke eden ilk şey, "toplumsal cinsiyeti" eleştiren kadınlarla konuşulma şekliydi; özellikle de ölüm tehditleri ve tecavüz tehditleri. Bunun tek başına karşı çıkmam gereken bir şey olduğunu biliyordum. Sadece bunu yapmak bile bir sürü sorunun ortaya çıkmasına neden oldu. Trans hareketindeki pek çok insanın - özellikle de internetteki erkeklerin - kadınlardan hoşlanmadığı açıkça ortaya çıktı. Onlar tam bir kadın düşmanı ve kadınları incitmek, aşağılamak ve onlara karşı sadistçe davranmak için bulabildikleri her fırsatı değerlendiriyorlar.

En etkili trans aktivistler son derece kararlı ve son derece tehlikeli olanlardır. Sadece doğru olan şeyi yapmak isteyen büyük bir grup insanın iyi niyetini sömürüyorlar. Bu aktivistler insanların nazik ve şefkatli olma arzularını bir silah olarak kullanıyorlar. Savunmasız bir azınlık gibi görünen bir gruba şüpheyle yaklaşan insanlardan faydalanıyorlar. Gerçekte, böyle savunmasız bir azınlık yok aslında. Trans hareketi, farklı deneyimlere sahip farklı insanlardan oluşan bir topluluktur. 'Trans' kelimesi onları kapsamak için aslında tamamen yanıltıcıdır. Ciddi boyutta bir güce sahiptirler.

Beni trans tartışmasına asıl çeken şey, bunun çocuklar için oluşturduğu tehdit oldu. Kısa bir süre önce Glasgow'da Let Women Speak etkinliğine katıldım ve orada iyileşmekte olan alkolik bir adamla tanıştım. Neden içtiğini sordum. Çünkü kızını testosteron almaması gerektiği konusunda ikna edememişti. Kızı gözlerinin önünde yok oluyordu. Çenesi daha belirgin hale geliyordu. Yüzünde kıllar çıkıyordu. Sesi derinleşiyordu. Ve bu değişikliklerin asla geri dönüşü yoktu. Babası bunu biliyordu çünkü bu tartışmadaki pek çok insanın aksine testosteronun etkilerini araştırmıştı. Onu durdurmaya çalışması gerektiğini biliyordu ama kızı bu konuda kararlıydı.

Trans ideolojisi
Eski komedi yazarı Graham Linehan, trans ideolojisine karşı çıktığı için kariyerini kaybetti.

Çocuklara 73 farklı cinsiyet olduğunu söyleyen okullar var. Ve onları cinsiyet değiştirmeye teşvik eden kurumlar var. O babayla tanıştıktan sonra şöyle düşündüm: Onu ve kızını nasıl unutacağım?

Bence cinsiyet ideolojisine karşı en iyi kanıt, şu anda 30'lu yaşlarının başında olan ve bir zamanlar cinsiyet değiştirme noktasına nasıl yaklaştıklarını anlatan kadınlardır. Bugün birçoğunun çocukları ve mutlu aileleri var. Ve böyle korkunç bir hata yapmadıkları için çok mutlular. Ancak ufukta bu hatayı yapacak ve halihazırda yapmış olan bir nesil var. Sonuçlar şimdiden çok kötü, ama yakında daha da kötü hikayeler duymaya başlayacağız.

O'Neill: Bu podcast'i yaptığınız ve bu kitabı yazdığınız için gerçekten linç edilmediğinizi iddia eden o insanlara ne söylemek istersiniz?

Linehan: Edinburgh Fringe festivalinde sahneye çıkamadım. Başka ne diyebilirim ki? Benim gibi insanları fişleyenler sadece aşırı trans aktivistler değil aslında. Acımasız bir kültür kurumu ve giderek daha da zalimleşen bir toplum tarafından destekleniyorlar. İlk içgüdüleri birini dinlemek değil, onu dışlamak.

Hepimizin kendi evlerimizde ve günlük yaşamlarımızda kurduğumuz devasa gözetleme sistemine bir bakın. Elbette internetin, sosyal medyanın ve çevrimiçi dünyanın faydaları var, ancak bu yüzden acı da çekiyoruz. Tüm bunlarla daha yeni yeni yüzleşiyoruz, ancak yaptığımız konuşmalar çılgınca. Neden sadece iki cinsiyet olup olmadığını tartışıyoruz ki? Bu çok saçma. Kaynar suyun içindeki kurbağalar gibiyiz. Yavaş yavaş ısındık ve yıllardır fokurdayıp duruyoruz. Aktivistler para kazanmak için yaptığım her şeyi elimden almaya çalışacaklar. Adımı temize çıkarmak için yaptığım her türlü girişimi reddedecekler. Bana saldırmaktan asla vazgeçmeyecekler. Ama ben onları gerçeği söylemeye ya da en azından gerçekle yüzleşmeye zorlamak için elimden gelen her fırsatı değerlendirmeye devam edeceğim. Ve bu şeref yoksunlarının kazanmasına izin vermeyeceğim.