Eski İskoç solcu partisi lideri Nicola Sturgeon, transseksüalizmle ilgili görüşlerine gelen tepkiler nedeniyle istifa ettiğini itiraf etti

İskoç Ulusal Partisi'nin eski lideri ve eski Birinci Bakan Nicola Sturgeon, istifa etmesine neden olan şeyin transseksüalizm konusundaki görüşlerinin kamuoyunda yarattığı tepki olduğunu itiraf etti.
Eski İskoç solcu partisi lideri Nicola Sturgeon, transseksüalizmle ilgili görüşlerine gelen tepkiler nedeniyle istifa ettiğini itiraf etti


Kaynak: breitbart.com
Erişim tarihi: 21.05.2024
Yayınlanma tarihi: 21.05.2024

İskoçya'nın skandallarla dolu eski lideri, geçen yıl görevinden istifa etmesine neden olan şeyin transseksüalizm konusundaki görüşlerinin kamuoyunda yarattığı tepki olduğunu ilk kez itiraf etti.

İskoç Ulusal Partisi'nin (SNP) eski lideri ve eski Birinci Bakan Nicola Sturgeon, geçen yıl görevinden istifa etmesine neden olan şeyin toplumsal cinsiyet konusundaki solcu ideolojisine yönelik itirazlar ve kadınları tanımlayamaması olduğunu ilk kez açıkladı.

Eski sol-milliyetçi lider, trans tartışmasının kişisel görüşlerlerinden yapay olarak etkilendiğini hissettiğini iddia ederek, istifa etmesi halinde "İskoçya'daki siyaset, söylem ve tartışmanın biraz daha sağlıklı hale gelebileceğini" düşündüğünü söyledi ve "Evet, bu yüzden görevi bırakmaya karar verdim," dedi.

Transseksüalizm
İskoç Ulusal Partisi'nin eski lideri ve eski Birinci Bakan Nicola Sturgeon,  transseksüalizmle ilgili görüşlerine gelen tepkiler nedeniyle istifa ettiğini itiraf etti.

Görevde bulunduğu süre boyunca Sturgeon, Avrupa'daki en radikal trans politikalarından bazılarını, özellikle de herhangi bir tıp uzmanının teşhisi olmaksızın sadece "kendini tanımlayarak" herkesin cinsiyetini yasal olarak değiştirmesine izin veren mevzuatı ileri sürmüştü.

Biyolojik olarak erkek olan bir trans tecavüzcünün İskoçya'da bir kadın hapishanesine yerleştirilmesiyle ilgili uluslararası tartışmaların ardından Sturgeon, erkek tecavüzcülerin trans olduklarını iddia etmeleri halinde kadınlarla birlikte hapsedilmelerine izin verilmesi gerektiğini düşünüp düşünmediği sorusunu yanıtlamakta zorlanınca yaygın şekilde öfke ve alay konusu olmuştu. Sturgeon bundan sadece iki hafta sonra istifa etti.