Eski eşcinsel Matthew Grech dönüşüm terapisi yasağını ihlal ettiği için yargılanacak

İnancı sayesinde cinsel yönelimini değiştiren eski bir eşcinsel olduğunu söyleyen Matthew Grech, bir tartışma programında eşcinsellikten vazgeçme sürecini paylaştığı için mahkemeye çıkarılacak.
Eski eşcinsel Matthew Grech dönüşüm terapisi yasağını ihlal ettiği için yargılanacak

 

Erişim Tarihi: 11.12.2023

Kaynak: maltatoday.com

 

Eski eşcinsel Matthew Grech, canlı yayınlanan bir tartışma programında yaptığı yorumlar nedeniyle Malta'nın eşcinsel dönüşüm yasağını ihlal etmekle suçlandığını söyledi.

Matthew Grech, eşcinsel dönüşüm terapisi reklam yasağını ihlal etme suçlaması nedeniyle kendisinden siyasi intikam alındığı iddiasında bulundu. (Dönüşüm terapisi: Kişilerin yaşadığı cinsiyet ya da cinsel meyil konusundaki kafa karışıklıklarını ele alan terapi türü. Kişilerin radikal bir karardan önce sorunlarının kökenine inip genel psikolojik durumlarını iyileştirmeyi amaçlar ve bu yolla kişilerin yaşadığı memnuniyetsizliği/kafa karışıklığını büyük ölçüde tedavi eder.)

Hıristiyan inancı sayesinde cinsel yöneliminden vazgeçerek "din değiştirmiş" eski bir eşcinsel olduğunu söyleyen Grech, Facebook'ta yayınladığı bir videoda PM News yapımcılarıyla birlikte suçlandığını söyledi.

Grech, 2016 yılında yürürlüğe giren eşcinsel dönüşüm terapilerinin reklam yasağını ihlal etmek suçlamasıyla 3 Şubat'ta mahkemeye çıkarılacağını söyledi. Ancak suçlamaların zamanlaması, parlamentonun reformlardan sorumlu sekreteri Rebecca Buttigieg'in geçen hafta çeşitli boşluklar nedeniyle yasayı değiştireceğini duyurmasıyla aynı zamana denk geliyor.

"Bu siyasi bir intikamdır," diyen Grech Facebook'ta yaptığı açıklamada "Benden sadece bir Hıristiyan olarak eşcinsellikten nasıl kurtulduğumu anlattığım PM News Malta programına katılmam istendi’’ dedi.

LGBT ideolojisi doğrultusunda Malta'da 2016 yılında onaylanan Cinsel Yönelim, Cinsiyet Kimliği ve Cinsiyet İfadesinin Onaylanması Yasa Tasarısı ile dönüşüm terapisinin reklamı yasadışı ilan edilirken; eşcinsel hakları aktivistleri, reklamın muğlak tanımının dönüşüm terapisi yasa tasarısının ihlal edilmesine izin veren bir boşluğa yol açtığını söylüyor.

Eşcinsellik
Eski eşcinsel Matthew Grech, eşcinsellikten vazgeçme sürecini anlattığı için Malta'nın eşcinsel dönüşüm yasağını ihlal etmekle suçlandı.

Malta Eşcinsel Hakları Hareketi eski koordinatörü Gabi Calleja geçtiğimiz günlerde TVM'de yayınlanan Xtra programında, yasada "reklam" tanımının yer almaması nedeniyle TV ve sosyal medya programlarının son altı yılda yasağı ihlal ettiğini ima etti.

Grech, suçlamaları duyurduğu canlı yayında hükümeti, yasaya "Tanrı’nın sözünü dahil etmemekle" suçladı. 

PM News Malta, programı platformlarından sildi ancak MaltaToday haber ajansı tarafından sorulduğunda konuyla ilgili herhangi bir soru almayı reddetti.

Grech, 2018 yılında X Factor Malta'da eşcinsellik hakkında yaptığı açıklamalar nedeniyle Eşitlik Bakanı Helena Dalli ile ters düşmüştü.

Grech, X Factor seçmelerine katılmadan önce yayınlanan yorumlarında eşcinselliği günah olarak tanımlamıştı. Jüri üyeleri Grech'i şarkı yarışmasının bir sonraki turuna geçirdi ancak Grech'in yorumları sosyal medyada tepkiyle karşılandı.

İçişleri Bakanı Byron Camilleri, hükümetin eşcinsel dönüşüm terapisi konusundaki duruşunu güçlendirmek için Facebook'ta bir yazı yayınladı. Bakan, yazısını Malta'nın dönüşüm terapisini yasaklayan ilk AB ülkesi olduğunu hatırlatarak bitirdi.