Eşcinsel Oyunları bir yıllık gecikmenin ardından Hong Kong'da başladı

Binden fazla sporcu, uluslararası LGBT spor etkinliğinin Asya'ya ilk kez gelen bölümü olan Eşcinsel Oyunları'nın açılışını yapmak üzere Hong Kong stadyumunda bir araya geldi.
Eşcinsel Oyunları bir yıllık gecikmenin ardından Hong Kong'da başladı

 

Erişim Tarihi: 05.12.2023

Kaynak: france24.com

 

Parlak giyimli sporcu heyetleri Cumartesi günü ulusal bayraklarını ve gökkuşağı pankartlarını sallayarak, tezahüratlar ve parti müziği eşliğinde Queen Elizabeth Stadyumuna yürüdü. Organizatörler, "çeşitlilik" ve "kapsayıcılığı" teşvik etmek amacıyla hem LGBT hem de heteroseksüel sporculara açık olan 18 kategoride yaklaşık 2.400 kişinin yarışacağını söyledi.

Hong Kong'da eşcinsel evliliğe izin verilmemekle birlikte ve cinsel meyil veya cinsiyete dayalı sözde ayrımcılığa karşı herhangi bir yasa bulunmuyor. Şehrin en üst mahkemesi eylül ayında eşcinsel evliliği reddetti ancak hükümetin eşcinsel çiftlerin haklarını tanımak için "alternatif bir çerçeve" oluşturmasını emretti.

Dini bir grubun üyeleri, polisin izlediği tören alanının dışında Eşcinsel Oyunlarını protesto etti. Hong Kong'un Pekin yanlısı en büyük siyasi partisi olan DAB, etkinliği "geleneksel aile değerlerine bir saldırı" olarak kınadı.

Eşcinsel
LGBT spor etkinlikleri kapsamında Eşcinsel Oyunları Hong Kong'da başladı.

2020'de Pekin'de gerçekleştirilen demokrasi yanlısı büyük protestoların ardından ulusal güvenlik yasasının yürürlüğe girmesinden bu yana LGBT hakları savunuculuğu kısmen yeraltına çekildi. Fransa LGBT Spor Federasyonu Başkan Yardımcısı olan ve dragon bot yarışlarında yarışmak üzere ilk kez Hong Kong'a seyahat eden Helene Germain, bazı Fransız sporcuların "siyasi durum nedeniyle Hong Kong'a gitmek istemediklerini" söyledi.

Hong Kong'un etkinliğinin ertelenmesi, Meksika'nın Guadalajara kentinin Eşcinsel Oyunlarının ortak ev sahibi olarak seçilmesi anlamına geliyordu. Organizatörler, iki lokasyonun aynı tarihlerde spor etkinliklerinde çakışma olmaksızın paralel turnuvalara ev sahipliği yapacağını açıkladı.