Eşcinsel müfredatını reddettikleri için 'şeytanlaştırılan' Kanadalı Müslümanlar özür bekliyor

Kanada'daki Müslümanlar, eşcinsellikle ilgili müfredata karşı çıktıkları için şeytanlaştırıldıklarını belirterek politikacıların özür dilemesini ve bölücü ifadelerini geri çekmelerini istiyor.
Eşcinsel müfredatını reddettikleri için 'şeytanlaştırılan' Kanadalı Müslümanlar özür bekliyor


Erişim Tarihi: 06.02.2024
Kaynak:https://www.aljazeera.net/
Yayınlanma Tarihi: 28.09.2023

Kanada'daki Müslüman topluluğu, başta Başbakan Justin Trudeau olmak üzere siyasi liderleri ve okul yönetimlerini, ebeveynlerin okullarda sunulan eşcinsellikle ilgili müfredatlara karşı duruşunu şeytanlaştırdıkları açıklamalarından dolayı özür dilemeye çağırdı.

Bu çağrı, on binlerce vatandaşın, aktivistin ve ebeveynin 20 Eylül'deki "Çocuklar İçin Milyonluk Yürüyüş" (#1MillionMarch4Children) etkinliği çerçevesinde ülkenin çeşitli şehirlerinde eşcinselliği teşvik eden müfredatı reddetme amacıyla düzenledikleri gösterilerin sonrasında, Kanada genelinde yayılan geniş çaplı tepkilerin ortasında yapıldı.

Kanada İslam Birliği'nin Eylül ayında yaptığı açıklamada, "Binlerce endişeli ebeveynin barışçıl protestolarını nefretle damgalayarak, Kanadalı liderler ve okul yönetim kurulları tehlikeli bir örnek oluşturuyor; güç pozisyonlarını aileleri haksız yere şeytanlaştırmak ve sayısız öğrenciyi dışlamak için kullanıyorlar" ifadelerine yer verildi.

Eşcinsellik
"Çocuklar İçin Milyonluk Yürüyüş" (#1MillionMarch4Children) etkinliği çerçevesinde eşcinselliği teşvik eden müfredat protesto edildi.

Açıklamada, yürüyüş yapan ebeveynlerin temel amacının "bölünmek değil, seslerini duyurmak" olduğu vurgulandı. Ayrıca, ebeveynlerin çocuklarının güvenliğini savunma konusunda mutlak hakka sahip olmalarının önemine dikkat çekildi. Politikacılar ve okul yönetim kurulları tarafından yapılan açıklamaların, "Müslüman çocukların okullarda öğretmenleri ve akranları tarafından daha fazla zorbalık ve tacize maruz kalma olasılığını arttırdığı, bu endişe verici eğilimin hızla arttığı" ifadesiyle belirtilen açıklamada, Başbakan Trudeau liderliğindeki okullara ve politikacılara karşı "dinleme ve birleşme" çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, özellikle Başbakan Trudeau başta olmak üzere okullara ve siyasetçilere, "bölücü ifadelerini geri çekmeleri ve bu ifadelerden etkilenen binlerce Kanadalı ebeveynden özür dilemeleri" gerektiği vurgulandı.

Gösterilerin ardından, Kanadalı yetkililerin yaptığı açıklamaların odak noktasının "nefret söylemi" olduğuna dikkat çekildi. Özellikle Başbakan Justin Trudeau'nun X platformunda (eski adıyla Twitter) yaptığı kısa açıklamada, protestocuların talepleri hakkında yorum yapmaktan kaçınarak sadece şu ifadeleri kullandığı belirtildi: "Transfobinin, homofobinin ve bifobinin bu ülkede yeri yoktur. Bu nefreti ve ifadelerini şiddetle kınıyoruz."

Transfobi
Justin Trudeau X paylaşımında "Transfobinin, homofobinin ve bifobinin bu ülkede yeri yoktur. Bu nefreti ve ifadelerini şiddetle kınıyoruz." dedi.

Muhalefet lideri ve Muhafazakar Parti lideri Pierre Bolivier, Trudeau'yu eylemlerinin sonuçlarından kaçınmak ve "ebeveynleri şeytanlaştırmakla" suçlamakla eleştirirken, "Çocuklara öğretilen değerler ve dersler konusunda nihai otorite ebeveynler olmalıdır. Trudeau'nun geri adım atması ve ebeveynlere çocuklarını yetiştirmelerine izin vermesi gerekiyor" şeklinde açıklama yaptı.