Erkeklerin kadınlara ait soyunma odalarına girmesine izin veren trans yanlısı Planet Fitness, tepkiler nedeniyle 400 Milyon dolar kaybetti

Amerika'da bir spor merkezi olan Planet Fitness'ın, erkeklerin kadınların soyunma odalarına girmesine izin veren 'yargılama yok' politikası büyük tepkilere yol açıyor ve bu durum spor salonu zincirine yüz milyonlarca dolara mal oluyor.
Erkeklerin kadınlara ait soyunma odalarına girmesine izin veren trans yanlısı Planet Fitness, tepkiler nedeniyle 400 Milyon dolar kaybetti


Kaynak: www.dailysignal.com
Erişim tarihi: 25.05.2024
Yayınlanma tarihi: 22.03.2024

Planet Fitness'ta mahremiyet hakkınız dışında her şeyi kullanabilirsiniz.

Alaskalı bir kadının kadınlar soyunma odasındaki bir erkekten şikayetçi olduğu için üyeliğinin iptal edilmesinin ardından müşteriler spor salonunu eleştiri yağmuruna tuttu.

Patricia Silva'ya spor salonunun "yargılamasız bir bölge" olduğu söylendi. Ancak şirketin hisselerini 400 milyon dolar değer kaybına uğratan öfkeli Amerikalılar sayesinde burası aynı zamanda “kârsız bir bölge” haline gelmek üzere.

Bugünlerde kurumsal olarak “toplumsal cinsiyet ideolojisini benimsemenin nereye varacağını mükemmel bir şekilde gösteren medya, Silva'nın hikayesinin sosyal medyaya düşmesinden sonraki beş gün içinde Planet Fitness'ın neredeyse yarım milyar dolar değer kaybettiğini ve bir haftadan kısa bir süre içinde %7,8 değer kaybettiğini bildiriyor. Raporlara göre "şirketin değeri 14 Mart'ta 5,3 milyar dolar iken 19 Mart'ta 4,9 milyar dolara düştü ve hisseleri bir ay öncesine göre %13,59 oranında değer kaybetti."

Tepkilere rağmen, işletme inatla karma cinsiyet politikasına bağlı kaldı ve üyelerin rahatsız hissetmesinin önemli olmadığı konusunda ısrar etti. Şirketin işletme el kitabında "Bu rahatsızlık, trans üyenin erişimini engellemek için bir neden değildir" deniyor.

Fairbanks lokasyonundan çektiği bir videoda Silva, "Planet Fitness'tan yeni çıktım. Kadınlar tuvaletinde tıraş olan bir adam var" dedikten sonra, bir fotoğraf paylaşıyor.

“Cinsiyetini beğenmediği için kadın olmak istiyor ama benim banyomda tıraş olmasından rahatsız oluyorum. Bunu yüksek sesle söylemem gerektiğini düşündüm."

Silva tuvalette adamla yüzleştiğinde, adam "Ben LGBT'yim... ." diyor ancak Silva araya girerek "Ama sen benim alanımı işgal eden bir erkeksin!" diyor. Silva sonunda oradan uzaklaşıyor ve resepsiyona gidiyor. “Kadınlar tuvaletinde bir erkeğin tıraş olduğunun farkında mısınız?" diye soruyor. "' ... Bunu uygun bulmuyorum” diyor ancak masada duran iki adam hiçbir şey yapmıyor. Silva, "Kapıdan çıkarken ... arkamda bir kadın 'O bir kız!' diye bağırdı ... Ben de 'O bir erkek!' diye bağırdım." diyor.

Silva, "12 yaşında olabilecek" genç bir kızın aynı adama maruz kalmasına özellikle sinirlendiğini söylüyor. Genç kız aynı odada havlusuyla duruyordu ve "ödü kopmuştu".

Trans kadın
Erkeklerin kadınlara ait soyunma odalarına girmesine izin veren trans yanlısı Planet Fitness, tepkiler nedeniyle 400 Milyon dolar kaybetti.

Ertesi gün Silva Facebook'ta Planet Fitness'tan bir telefon aldığını söyledi: "Kadın soyunma odasına giren [genç] kızları ve kadınları ... penisli erkeklerden korumak yerine üyeliğimi iptal etmeyi seçtiklerini duyurdular. ... Alçaklık."

Şikayetler ve ülke çapında eleştirilere rağmen, şirket kararının arkasında durdu ve "bu rahatsızlığı [transseksüel üyelerle tesislerin paylaşılmasını] ele almak ve Planet Fitness'ın 'Yargısız' karakteriyle tutarlı bir anlayış ortamını teşvik etmek için üyeler ve çalışanlarla birlikte çalışacağını" söyledi.

Ardından işletme, trans müşterilere tercih ettikleri zamirlerle ve "Planet Fitness personeli tarafından makul bir şekilde biliniyorsa, kendi bildirdikleri cinsiyet kimlikleriyle tutarlı diğer terimlerle" hitap etmeye devam edeceklerine söz verdi.

Bunların hiçbiri sürpriz olmamalı, zira şirketin erkek varlığından dolayı mağdur olduklarını düşünen kadınlara karşı trans aktivistlerin yanında yer almak gibi uzun ve çirkin bir geçmişi var. 2015 yılında, Michigan şubesinin bir üyesi olan Yvette Cormier tam olarak aynı deneyimi yaşadı.

"Çılgına dönmüş bir halde" danışmaya tuvalette bir erkek olduğu şikayetinde bulundu. Görevli personelin adamın tarafını tuttuğunu görünce şoke oldu. Şaşkınlık içinde Planet Fitness'ın kurumsal ofisiyle temasa geçti ve orada da aynı şeyleri duydu. Kendisine spor salonunun "yargılamaya kapalı bir bölge" olduğu söylendi - ama görünüşe göre bu herkes için geçerli değildi. Cormier kadınları bu politika hakkında uyarmaya başlayınca Planet Fitness onun üyeliğini iptal etti.

O sırada gazetecilere "Bu çok korkutucu," dedi. "Bunun tek taraflı olduğunu hissediyorum. Cezalandırılan benmişim gibi hissediyorum."

Altı yıl önce Florida, Leesburg'da da aynı şey oldu. "Bayan H" soyunma odasında bir adamla yüzleşti ve ona gitmesini söyledi. Adam ise bir saatten fazla bir süre boyunca gitmeyi reddetmiş ve gelen giden her kadını izlemişti. "Bir erkek çalışanın [Jordan] Rice'ın davranışının 'aşırı' olduğunu gözlemlemesine rağmen, personel müdahale etmedi ve işini bitirmesini istemedi, ancak kadınların soyunma odasını tekeline almasına izin verdi."

Bir tecavüz girişiminden kurtulmuş olan Bayan H. için bu en hafif tabiriyle travmatik bir deneyimdi. Tek istediği üstünü değiştirmek ve duş almak için mahremiyetti - bunun yerine başka bir şey aldı; üyeliğinin iptal edildiğine dair bir bildirim. Spor salonunu mahkemeye verdi.

Muhafazakârlar, şirketin tek taraflı trans savunuculuğunu iyi hatırlıyor. Aile Araştırma Konseyi'nden Meg Kilgannon bu vakaları hatırlatarak şunları söyledi: "Planet Fitness, yetişkin erkeklerin kadın ve çocuklarla birlikte kadınların soyunma odalarına girmesine izin veren çılgın politikaların ilk uygulayıcılarından biriydi. Ve tabii ki bu politikalar müşterilere çok az haber verilerek değiştirildi."

"Kadınlar şikayet ettiklerinde," diye açıkladı, "görmezden gelindiler ya da kovuldular. Kadınların kendilerini savunmaya ihtiyacı var ama aynı zamanda bizi seven erkeklerin de bizi savunmasına ihtiyacımız var. Bunu yapan pek çok iyi erkek olduğu için minnettarım. Bir fark yaratmak için onlara [Planet Fitness’a] maddi olarak zarar vermek gerekiyorsa, bunu kabul ederim. Ama bu soğuk bir teselli."