Elon Musk, X'e trans karşıtı bir aktivistin paylaşımını kaldırmasını emrettiği için Avustralya'ya dava açacak

Eski adıyla Twitter'ın milyarder sahibi Elon Musk, ifade özgürlüğünü savunarak trans karşıtı Billboard Chris'i Avustralya'ya karşı destekleyeceğini duyurdu.
Elon Musk, X'e trans karşıtı bir aktivistin paylaşımını kaldırmasını emrettiği için Avustralya'ya dava açacak


Kaynak: lgbtqnation.com
Erişim tarihi: 08.04.2024
Yayınlanma tarihi: 07.04.2024

Elon Musk, Avustralya'nın Kanadalı anti-trans aktivist Chris Elston tarafından X’te (eski adıyla Twitter) yazılan bir gönderiyi kaldırması için emir vermesi üzerine yasal yollara başvuracak. Avustralya e-Güvenlik komiseri Inman Grant'in saldırgan bulduğu söz konusu gönderi, Avustralyalı trans aktivist Teddy Cook'un Dünya Sağlık Örgütü paneline atanmasını eleştiriyordu. Elston'ın gönderisi, kadından erkeğe cinsiyet değiştiren Cook'a esas cinsiyetine göre, yani bir kadın olarak hitap etmesi gerekçesiyle “yanlış” cinsiyetlendirme ve aşağılayıcı dil kullanımı ile suçlandı.

X, ifade özgürlüğünü gerekçe göstererek gönderiyi emre uygun olarak Avustralya'da yayınlamamayı tercih etti ancak bunu yasal olarak sorgulamayı planladığını duyurdu.

Billboard Chris
Billboard Chris olarak tanınan Chris Elston, üzerinde taşıdığı pankartlarla halkı toplumsal cinsiyet ideolojisinin tehlikeleri hakkında bilgilendirmeyi amaçlıyor.

Komisyonun bu adımlarına yanıt olarak, Elston X üzerinden bir kez daha bir mesaj yayınladı ve yine komisyona göre Cook'u “yanlış” cinsiyetlendirdi. "Billboard Chris" olarak bilinen Elston, 2020'de J.K. Rowling'in trans karşıtı söylemlerini destekleyen pankartı ile ün kazanmış ve boynuna geçirdiği pankartlarla eyalet eyalet gezerek halkı toplumsal cinsiyet konusunda bilinçlendirme çabasıyla tanınırlığını artırmıştı.

Bu tartışmaya Elon Musk'ın karışması, platformun denetleme politikalarına yönelik eleştirilerin ortasında geldi.