El Salvador, tüm devlet okullarından 'toplumsal cinsiyet ideolojisi' içeriğini kaldırıyor

El Salvador, devlet okullarından 'toplumsal cinsiyet ideolojisi' içeriğini kaldırıyor; Eğitim Bakanı Pineda, cinsiyet ideolojisi içermeyen eğitim materyallerini benimseyerek tasfiyeyi duyurdu.
El Salvador, tüm devlet okullarından 'toplumsal cinsiyet ideolojisi' içeriğini kaldırıyor


Kaynak: nbcmontana.com
Erişim tarihi: 04.03.2024

El Salvador Eğitim Bakanı José Mauricio Pineda yaptığı açıklamada, bakanlığının "toplumsal cinsiyet ideolojisi" adı verilen cinsiyet ideolojisi ile ilgili tüm eğitim materyallerini devlet okullarından kaldırdığını doğruladı. Bakanlık, ülkede önceki yönetim tarafından onaylanan tüm kitap ve rehberleri tasfiye etti. Pineda, yayınladığı bir yazıyla eğitim bakanlığı yöneticilerini tasfiye konusunda bilgilendirdi.

La Prensa Gráfica isimli haber sitesi tarafından elde edilen notta Bakan: "Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı'nın günlük çalışmalarıyla ilgili tüm eğitim materyalleri ve programları, didaktik kaynaklar, planlar, metin ve çalışma kitapları, idari belgeler, web siteleri, öğrenme kılavuzları, multimedya nesneleri ve diğer belgelerin söz konusu ideolojiyi içermemesine veya ima etmemesine özen gösterilmiştir." ifadelerini kullandı.

Bakana göre, bakanlığın yönergesini ihlal ettiği tespit edilen okul yetkilileri yasal sonuçlarla karşı karşıya kalacak. Bakan Pineda: "Ulusal yöneticiler, personel yöneticileri, eğitim departmanı yöneticileri, idareciler, patronlar ve teknik personellere sesleniyorum... Öğrencilerimizin bütüncül eğitimine özen göstermeniz ve yasal süreci takiben işlevlerin durdurulmasıyla sonuçlanabilecek cezai önlemlerden kaçınmak için bu düzenlemeye uymanız çağrısında bulunuyorum." dedi.

 José Mauricio Pineda, El Salvador, toplumsal cinsiyet ideolojisi, eğitim bakanı, lgbt, trans,
El Salvador Eğitim Bakanı José Mauricio Pineda, devlet okullarından "toplumsal cinsiyet ideolojisi" içeriğini kaldırdığını açıkladı.

Pineda'ya göre bu tasfiye, bakanlığın "cinsiyet ideolojisini" öğretmemek üzere yıllarca direnmesinin ardından geldi. Pineda: "Bu vesileyle, bakanlığımızın 2022 eğitim-öğretim yılından bu yana toplumsal cinsiyet ideolojisinin ilgili tüm unsurlarını çevreleyen resmi pozisyonunu belirlediğini yinelememe izin verin" dedi. "Bu anlamda, bu ideolojiyle ilgili yukarıda bahsi geçen tüm içerikler öğrencilerimizin eğitim ve öğretim sürecinden çıkarılmıştır.” dedi

Eğitim bakanlığının bu yasağı, seçmenlerin cinsiyet ideolojisiyle ilgili derslere karşı çıkan El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele'yi yeniden seçmesinden kısa bir süre sonra geldi.

El País haber sitesine göre Başkan Bukele, bu ayın başlarında düzenlenen Muhafazakâr Siyasi Eylem Komitesi konferansında "cinsiyet ideolojisinin" okul müfredatlarından çıkarılmasının önemini vurguladı ve ebeveynlerin, çocuklarının ne öğreneceği konusunda söz sahibi olması gerektiğini savundu.

Human Rights Watch (İnsan Hakları İzleme Örgütü) ise El Salvador’un, ülkenin yüksek mahkemesi tarafından “translara yönelik ayrımcılığı önlemek” üzere “toplumsal cinsiyetlerin tanınmasına” yönelik bir süreç oluşturması için belirlenen son tarihi karşılamadığını belirtti.