Ek iş olarak drag queen’lik yaptığı öğrenilen okul müdürü istifa etti

ABD Oklahoma Eyalet Müfettişi Ryan Walters, eğitimcilerin iş dışında 'cinselliği aşırı derecede teşvik eden eylemlerde bulunması' nedeniyle işten çıkarılmalarını öneren bir düzenleme çağrısında bulundu.
Ek iş olarak drag queen’lik yaptığı öğrenilen okul müdürü istifa etti


Kaynak: nbcnews.com
Erişim tarihi: 15.02.2024

Oklahoma Eyalet Müfettişi Ryan Walters, eğitimcilerin iş dışında "cinselliği aşırı derecede teşvik eden eylemlerde bulunması" nedeniyle işten çıkarılmalarını öneren bir düzenleme çağrısında bulundu.

Shane Murnan yirmi yıl boyunca gündüzleri eğitimci, geceleri ve hafta sonları ise Oklahoma City'deki gece kulüplerinde drag queen (genellikle abartılı kıyafetler, makyaj ve perukla sahneye çıkarak cinsel içerikli gösteri yapan erkek) olarak çalışıyordu. Kariyerinde yönetici olmak için yükselirken bir yandan da cinsel içerikli performanslarıyla ödüller kazanıyordu. “Çift kimliğiyle” ilgili ise hiçbir sorun yaşamadığını söylüyordu.

2023 güz döneminin başında, Murnan Western Heights Okul Bölgesi'ndeki John Glenn İlkokulu'nun müdürü olarak yeni işine başladığında, isimsiz bir yayın bülteni Murnan'ın drag kişiliği ve geçmişte karşılaştığı cezai suçlamalar hakkında bir haber yaptı. İki gün sonra, 31 Ağustos'ta sağcı bir sosyal medya hesabı Murnan hakkında paylaşımlarda bulundu ve eyalet müfettişi Ryan Walters, Murnan'ın kovulması çağrısında bulundu.

Murnan bu olaylardan sonra istifa ederken Walters ise işlerinin dışında cinsel içerikli performans gösteren eğitimcilerin kovulmasını kolaylaştıracak kuralları yürürlüğe koymaya çalışıyor. Murnan, bu deneyimden sonra büyük olasılıkla Oklahoma'da başka bir okul bölgesinde çalışmayacağını söyledi.

Western Heights Okul Kurulu yaptığı olağan aylık toplantısında Murnan'ın istifasını kabul etti.

Drag queen
Oklahoma Eyalet Müfettişi Ryan Walters, drag queen'lik yaptığı öğrenilen Shane Murnan'ı işe alan kişilerin "sorumlu tutulacağı" uyarısında bulundu.

Murnan, bölge yöneticilerinin John Glenn İlkokulu binasında çalışmasına izin vermediğini çünkü bunun bir güvenlik riski olduğunu söylediklerini ifade etti. Western Heights Müfettişi Brayden Savage'ın kendisine, istifa etmemesi halinde, artan güvenlik maliyeti nedeniyle bölgenin kendisini işten çıkaracağını söylediğini aktardı. 

Walters 2022 yılında bir öğretmenin Brooklyn Halk Kütüphanesinden kitaplara erişim için bir QR kodu paylaşarak pornografiyi teşvik ettiğini ortaya koymuştu ve öğretmenlik lisansını iptal etmek için harekete geçince öğretmen istifa ederek eyalet dışına taşınmıştı. 

Murnan'ın istifasıyla ilgili daha önce çıkan haberlere tepki gösteren Walters, bir video yayınlayarak istifasını "Oklahoma okulları için büyük bir kazanç" olarak nitelendirdi. Onu tekrar işe alanların ise "sorumlu tutulacağı" sözünü verdi.

Walters kısa bir süre önce, eğitimcilerin iş dışında "reşit olmayan bir kişinin yanında veya reşit olmayan bir kişinin çevrimiçi olarak erişebileceği şekilde cinselliği aşırı derecede teşvik eden eylemler" nedeniyle kovulmasına izin verecek bir düzenleme önerdi. Walters, halen devlet kurumu tarafından değerlendirilmekte olan kuralın, drag performansı sergileyen kişilerin öğretmen ya da yönetici olarak görev yapmasını engellemeye yönelik bir girişim olduğunu ve bakanlığın bu tür eğitimcilerin "sınıfta reşit olmayan çocukların yanında da uygunsuz davranışlarda bulunabileceklerini" belirtti.

Murnan 2001 yılında beşinci sınıf öğretmeniyken çocuklara yönelik cinsel istismar materyali bulundurmakla suçlanmıştı.

Murnan, drag queen olduğunu saklamadığını ama okulda da bununla övünmediğini söyledi.