Edinburgh'da toplumsal cinsiyet ideolojisi eleştirisi yapan aktivistler ve karşı protestocular çatıştı

İskoçya'nın başkenti Edinburgh'da, toplumsal cinsiyet ideolojisi karşıtı aktivistler ve LGBT yanlısı protestocular arasında çatışma yaşandı.
Edinburgh'da toplumsal cinsiyet ideolojisi eleştirisi yapan aktivistler ve karşı protestocular çatıştı


Kaynak: morningstaronline.co.uk
Erişim tarihi: 08.04.2024
Yayınlanma tarihi: 07.04.2024

6 Nisan 2024'te, İskoçya'nın başkenti Edinburgh'da, toplumsal cinsiyet ideolojisi karşıtı aktivistler ve LGBT yanlısı protestocular arasında çatışma yaşandı.

Toplumsal cinsiyet eleştirisini merkeze alan Let Women Speak (Kadınların Konuşmasına İzin Verin - LWS) adlı bir kuruluş, Edinburgh'daki Kraliyet İskoç Akademisi önünde bir miting düzenledi. Mitingde konuşan Kellie-Jay Keen, bilinen adıyla Posie Parker, “cinsiyet değiştiren çocuklara yapılanları "derin istismar" olarak tanımladı ve İskoçya'nın nefret suçu yasalarını eleştirdi.

Ancak mitinge karşı protestolar da düzenlendi. Cabaret Against the Hate Speech (Nefret Söylemine Karşı Kabare - CAHS) gibi çeşitli transgender yanlısı gruplar, karşı protesto gerçekleştirdi. Bir CAHS sözcüsü, "Dünya genelinde artan şiddet, nefret ve tacize karşı trans toplumuyla dayanışma içindeyiz" dedi ve sözde dayanışma mesajı verdi.

Protesto esnasında "Toplumumuz ortaya çıktı. Güldük, şarkı söyledik, dans ettik, hikayelerimizi paylaştık, neşe ve nefrete karşı direniş mesajı verdik. Hepimiz özgür olana kadar hiçbirimiz özgür değiliz. LGB ile T, şimdi ve sonsuza dek" ifadelerine yer verildi.