Ebeveynler temyiz mahkemesinde çocuklarını LGBT müfredatının dışında tutma hakkını savunuyor

ABD Maryland'de 300'den fazla ebeveyn, çocuklarını eşcinsellik ve transgenderizmi teşvik eden LGBT materyallerinden muaf tutma hakları için federal mahkemede mücadele veriyor.
Ebeveynler temyiz mahkemesinde çocuklarını LGBT müfredatının dışında tutma hakkını savunuyor

 

Erişim tarihi: 6.12.2023

Kaynak: ncregister.com

 

Amerika Birleşik Devletleri'nin Maryland eyaletinde ebeveynler, temyiz mahkemesinde çocuklarını LGBT müfredatının dışında tutma hakkı için mücadele ediyor.

Maryland, Montgomery County'de çoğu Katolik, Müslüman ve Etiyopya Ortodoks kökenli 300'ün üzerinde ebeveynin avukatları, bugün federal mahkemede, ebeveynlerin çocuklarını eşcinsellik ve transgenderizmi teşvik eden materyallerden muaf tutma hakkına sahip olmaları gerektiğini savundu.

Ebeveynleri temsil eden bir avukata göre, Richmond, Virginia'daki 4. Bölge Temyiz Mahkemesi davayı hızlandırdı ve duruşmayı derhal planlayarak Mahmoud v. McKnight davasında bir karar verilmesinin öncelikli olduğu sinyalini verdi.

Becket hukuk bürosundan avukat Eric Baxter 5 Aralık'ta yaptığı açıklamada, "Okulların, ebeveynleri bilgilendirmeden cinsiyet ve cinsellik üzerine eğitim vermeye hakkı yoktur" dedi.  

Ebeveynler, 24 Mayıs'ta veli bildirimi ve muafiyet politikalarını değiştirmesi üzerine Montgomery County Eğitim Kurulu'na dava açtı. Kurulun 1 Mayıs'ta kabul ettiği yeni kural, okulun eşcinselliği, transgenderizmi ve cinsiyet ideolojisinin diğer yönlerini tasvir eden veya teşvik eden okuma materyalleri hakkında ebeveynleri bilgilendirmeyeceği ve artık ebeveynlerin bu tür derslerden çocuklarını muaf tutmalarına izin vermeyeceği yönündeydi.

LGBT
Ebeveynler temyiz mahkemesinde çocuklarını LGBT müfredatının dışında tutma hakkını savunuyor.

Dindar ebeveynlerden oluşan bir koalisyon, çocuklarına okunan cinsiyet ve cinsellik konusunda tek taraflı ideolojiyi teşvik eden hikaye kitapları için muaf tutulma haklarını geri kazanmaya çalıştı. Baxter, "Ebeveynlerin çocukların eğitimine dahil olması çocuklar için, özellikle de ilkokulda çok önemlidir," dedi. "Mahkeme, ebeveynlerin ebeveynlik, çocukların da çocukluk yapabilmeleri için bildirim ve muaf tutulma haklarını geri getirmelidir."

Becket'in kıdemli avukatı ve Montgomery County ebeveynlerinin davasında eş avukat olan William Haun, temyiz mahkemesinin ebeveynlerin argümanlarına açık göründüğünü ve mahkemenin ebeveynlerin haklarını geri vereceğini umduğunu söyledi.

Haun, velilerin sadece "okul yönetiminin geçen eğitim-öğretim yılı boyunca velilere sorunsuz bir şekilde tanıdığı muafiyetlerin aynısını" savunduklarını belirtti.