Ebeveynler taleplerinin aksine kızlarının 'sosyal cinsiyet değişimine' izin veren okulu dava etti

Wisconsin'deki bir bölge okulu, ebeveynlerin itirazına rağmen 12 yaşındaki bir kız öğrenciyi sosyal cinsiyet değişimine teşvik etmesi üzerine ebeveynler tarafından dava edildi.
Ebeveynler taleplerinin aksine kızlarının 'sosyal cinsiyet değişimine' izin veren okulu dava etti

 

Erişim Tarihi: 28.03.2023

Harold Hutchison, Daily Caller

 

2021 Kasım ayında açılan bir davaya göre, Wisconsin'deki bir bölge okulu, çocukların farklı cinsiyette olduklarına yönelik söylemlerini ebeveynlerden gizliyor.

Wisconsin Hukuk ve Özgürlük Enstitüsü (WILL) ve Alliance Defending Freedom (ADF) tarafından 17 Kasım 2021'de Kettle Moraine Bölge Okuluna karşı iki ebeveyn grubu adına açılan davaya göre, okulun ebeveynlerin açık taleplerinin aksine hareket ederek 12 yaşındaki bir kız öğrencinin "yeni bir isim benimseyerek başkalarına karşı cins olarak sunulmasını" içeren bir "sosyal cinsiyet değişikliği" başlatmasına izin vermesinin ardından ebeveynler çocuklarını okuldan aldı.

Şikayette, "Kettle Moraine Bölge Okulu’nun, yazılı olsun ya da olmasın, reşit olmayan öğrencilere ebeveynlerinin izni olmadan ve hatta ebeveynlerin itirazına rağmen okulda sosyal olarak cinsiyet değiştirmelerine izin veren bir politikası vardır" deniyor.

Şikayete göre, 12 yaşındaki kızın ebeveynleri kızlarının sosyal cinsiyet değişikliği yapmasını istememiş ve Kettle Moraine Ortaokulunun rehber öğretmenini ve müdürünü bu hususta bilgilendirmiştir. Bunun üzerine müdür, okulun politikaları çerçevesinde bu karara saygı göstermenin mümkün olup olmadığını belirlemek için kurulla konuşması gerektiğini söylemiş.

ABD'de devlet okulları reşit olmayan öğrencilerin ebeveynlerinden habersiz sosyal olarak cinsiyet değiştirmesini teşvik ediyor.

Şikayete göre, 20 Ocak'ta okul müdürü ebeveynlere "kızları okula döndüğünde ebeveynlerin itirazına rağmen, okul personelinin okuldayken ona istediği ismi kullanarak ona erkek olarak hitap edeceğini" bildirmiş. Bunun üzerine ebeveynler kızlarını derhal Kettle Moraine Bölge Okulu’ndan almışlar. Şikayette, birkaç hafta sonra kızın "sosyal ortamda erkek gibi yaşama konusundaki fikrini değiştirdiği, bunun yerine kendi adını kullanmaya devam etmek istediğine karar verdiği" anlatılıyor.

ADF Ebeveyn Hakları Merkezi Direktörü Kate Anderson yaptığı açıklamada, "Ebeveynlerin çocuklarının yetiştirilmesi, eğitimi ve ruh sağlığı tedavisini yönlendirme hakkı, her ebeveynin sahip olduğu en temel anayasal haklardan biridir" dedi. "Ancak ülke genelinde giderek daha fazla sayıda okulun ebeveynlerin endişelerini görmezden gelmekle kalmayıp, aktif olarak onlara karşı çalıştığını görüyoruz" dedi. Anderson verdiği demeçte, "Okul politikaları, okulun öğrencileri cinsiyet değiştirmeye teşvik etmesine izin veriyor, dahası politika uyarınca okul ebeveynlerden bilgi gizleyebiliyor ve hatta bu konuda ebeveynlere yalan söyleyebiliyor" dedi. Benzer bir politika Oshkosh, Wisconsin'deki Oshkosh Bölge Okulu tarafından da uygulamaya konmuş.