Ebeveynler ilkokul öğrencilerine toplumsal cinsiyet ideolojisinin öğretilmesine karşı çıkıyor

Amerika'da ebeveynler ilkokul çağındaki çocuklarına 'cinsiyet kimliği' eğitimi vermeyi amaçlayan Fairfax İlçe Yönetimine tepki gösteriyor ancak yönetim velilerin görüşlerini dikkate almıyor.
Ebeveynler ilkokul öğrencilerine toplumsal cinsiyet ideolojisinin öğretilmesine karşı çıkıyor


Kaynak: washingtonexaminer.com
Erişim tarihi: 23.05.2024
Yayınlanma tarihi: 22.05.2024

ABD’de, Mayıs ayında Fairfax İlçe okul yönetim kurulu üyeleri, bölge sakinlerine bir e-posta göndererek aile yaşamı eğitimi müfredatında yapılması önerilen değişikliklere ilişkin bir anketle geri bildirim istedi.

Okul yönetim kurulunun atadığı Aile Hayatı Eğitimi Müfredatı Danışma Komitesi'nin bu yıl için önerileri arasında, ilkokulda “cinsiyet kimliği” eğitimi ve tüm dördüncü sınıf öğrencilerine her iki cinsiyetin gelişimi hakkında grafik bilgiler içeren yaşa uygun olmayan bir ergenlik videosunun gösterimi yer alıyor.

Ebeveynler, komitenin tavsiyeleri hakkında neden bir anket daha aldıklarını merak ettiler. Danışma komitesinin cinsel eğitim müfredatında daha önce önerdiği değişikliklerle ilgili geçen yıl yapılan ankete katılanlar, toplumun ezici bir çoğunluğunun bu önerileri onaylamadığını göstermişti. Ancak geçen yılki öneriler yine de komitede oybirliğiyle kabul edilerek, komitenin ideolojik çeşitlilikten tamamen yoksun olduğunu ve ebeveynlerin görüşlerini dikkate almadığını gösterdi. Komite için muhafazakar adaylar vardı ancak göz ardı edildiler.

2023 yılındaki öneriler bu yılki önerilerden daha da saçmaydı. Bu öneriler arasında, dördüncü sınıftan itibaren aile hayatı eğitiminde cinsiyetlerin birleştirilmesi, ilkokulda “cinsiyet kimliği” eğitimine başlanması ve tüm "erkek/kadın" kelimelerinin "doğuştan erkek/kadın olarak atanmış" şeklinde değiştirilmesi yer alıyordu.
Ebeveynler ve toplum üyeleri "Asla olmaz" dedi. Okul yönetim kurulunun anketine katılanların %84'ü, kız ve erkek çocuklara cinsel eğitimin birlikte verilmesi önerisine karşı çıktı.

Anket sonuçlarının kamuoyuna açıklanmasından sonra yapılan bir çalışma oturumunda, bölge müfettişi Michelle Reid, "Dürüst olmak gerekirse, çoğunluğun dediği her zaman kabul edilmez, değil mi?" dedi.

Cinsiyet kimliği
Amerika'da ebeveynler ilkokul çağındaki çocuklarına "cinsiyet kimliği" eğitimi vermeyi amaçlayan Fairfax İlçe Yönetimine tepki gösteriyor ancak yönetim velilerin görüşlerini dikkate almıyor.

Gerçek şu ki, ne danışma komitesinin ne de Fairfax İlçesi'nin okul yönetim kurulu üyelerinin bu anket sonuçlarının kamuoyuna açıklanmasını istemediği bildirildi. Ancak Fairfax İlçesi Veliler Birliği, velilerin imdadına yetişti. Fairfax İlçe Veliler Birliği, 4 Mart 2023 tarihinde anket sonuçlarını bir tweet ile kamuoyuna duyurdu ve muhtemelen okul yönetiminin toplumsal cinsiyet ideolojisini küçük çocukların müfredatına zorla sokma planlarını en azından bir yıl erteledi.

Ve bir yıl sonra yine aynı noktaya gelindi. Geçen yılki anket sonuçları, okul yönetim kurulunun, danışma komitesinin ve bölge idaresinin amaçlarına ters düştüğü için tavsiyeleri hiçbir zaman oylamaya sunmadılar. Sadece zamanın ebeveynlerin hafızalarını sileceğini ve dikkatlerini başka yöne çekeceğini umuyor gibiydiler.
Bu yılki oylama öncesinde, aktivist kurul üyeleri, muhtemelen bu kez önerilen değişikliklerle ilgili olumlu anket sonuçları elde etmeyi umuyorlar. Bu amaçla, 10 Haziran'daki son tarihten önce ankete yanıt vermeleri için Fairfax İlçesi içindeki ve dışındaki LGBT topluluğunu harekete geçireceklerine dair iddialar var.

Bu yılki anketin yazarlarının ve hedef kitlesinin ideolojik eğilimleri oldukça açık. Ankette, diğer demografik bilgilerin yanı sıra, katılımcının “cinsiyet kimliğine” ilişkin bir soru da yer alıyor. Seçenekler arasında “agender (cinsiyetsiz)”, “cisgender (natrans)”, “genderqueer”, “nonbinary”, “transgender”, erkek, kadın ve "diğer" seçeneği bulunuyor.

Sonuç olarak, yeni anket sonuçlarının ne gösterdiği muhtemelen önemli bile değil. Okul yönetim kurulu kaçınılmaz olarak, ebeveynlerin ne düşündüğüne bakmaksızın toplumsal cinsiyet ideolojisinin ilkokul müfredatına zorla sokulması yönünde oy kullanacaktır.