Dünya Bankası’nın yeni Amerika icra direktörü LGBT hareketine milyonlarca dolar finansman sağlandığını söyledi

Dünya Bankası’nın Amerika İcra Direktörü Vekili L. Felice Gorordo, LGBT haklarının ilerletilmesi konusunda kararlı olduğunu ve bu amaç doğrultusunda çeşitli programlara milyonlarca dolar yatırım yapıldığını söyledi.
Dünya Bankası’nın yeni Amerika icra direktörü LGBT hareketine milyonlarca dolar finansman sağlandığını söyledi


Kaynak: washingtonblade.com
Erişim tarihi: 30.04.2024

Dünya Bankası’nın Amerika İcra Direktörü Vekili L. Felice Gorordo kısa bir süre önce Washington Blade isimli haber sitesine verdiği demeçte, kuruluş içinde LGBT haklarının ilerletilmesi konusunda kararlı olduğunu söyledi. Gorordo 27 Mart'ta ofisinde verdiği özel bir röportajda: "LGBT hakları insan haklarıdır ve insan hakları da LGBT haklarıdır. Nokta. Durmak yok." dedi. 

41 yaşındaki Gorordo, röportaj boyunca Biden-Harris yönetiminin 2021'de yayınladığı ve ABD'nin dış politikasının bir parçası olarak LGBT haklarını yurtdışında desteklemeyi taahhüt ettiği bildiriye atıfta bulundu. Gorordo: "Bu [destek], bankada LGBT hakları ve insanlarıyla ilgili konularda talep oluşturmaya çalışmamızla başladı. Bu, Dünya Bankası operasyonları ve projeleri içinde ve dışında LGBT haklarını korumak ve kapsayıcılık yoluyla projelerimizin içinde ve dışında LGBT’lileri ve haklarını desteklemekle ilgilidir. Bu, LGBT’lileri desteklemek için elimize geçen her fırsatta sesimizi ve oyumuzu kullanmaktır." dedi. Gorordo, ofisinin Dünya Bankası için yılda yaklaşık 700 projeyi incelediğini ve bunların ortalama 90-100 milyar dolarlık mali taahhütleri olduğunu belirtti. Gorordo: "Her bir projeye, teşvik etmek istediğimiz değerlere uygun olup olmadığına dair eleştirel bir gözle bakıyoruz ve buna LGBT hakları merceğinden bakmak da dahil." dedi. 

Dünya bakası
Dünya Bankası Amerika İcra Direktörü Vekili L. Felice Gorordo

Dünya Bankası Uluslararası Finans Kurumu'nun Kolombiya'daki Banco Davivienda'ya verdiği 275 milyon dolarlık kredi, LGBT’lilere yönelik danışmanlık hizmetleri ve LGBT bankacılık ürünlerinin tasarımı için finansman sağlıyor. Kurul 2023 yılında, diğer hususların yanı sıra Şili'de LGBT’lilerin aldığı sağlık hizmetlerinin kalitesini artırmayı amaçlayan Evrensel Temel Sağlık Hizmeti Kapsamı ve Esneklik Programı için 200 milyon dolara da yeşil ışık yaktı.

Dünya Bankası'nın “EQOSOGI Projesi”, halihazırda 16 ülkede LGBT topluluğunu etkileyen uygulamaların yanı sıra yasal boşluklar hakkında LGBT hareketine özgü veriler topladı ve 2024 yılında çalışmalarını diğer ülkelere de genişletmeyi planlıyor. Dünya Bankası aynı zamanda cinsel yönelim ve “cinsiyet kimliğine” dayalı ayrımcılığın ekonomik maliyetine ilişkin araştırmasını da genişletiyor. İlk çalışmalar Sırbistan ve Kuzey Makedonya'ya odaklandı ve LGBT’lilerin işyerinde daha az ayrımcılıkla karşılaşmaları halinde her iki ülkenin yıllık gayrisafi yurtiçi hasılasının yüzde 0,6 oranında artacağını öne sürdü. Brezilya'ya odaklanan bir diğer çalışma ise bu yıl içinde yayınlanacak.

Gorordo, Dünya Bankası Başkanı Ajay Banga'yı "LGBT’liler de dahil olmak üzere herkesin haklarının savunucusu" olarak tanımladı. Ancak Gorordo, yeni toplumsal cinsiyet stratejisi ve LGBT haklarına verilen destek konusunda kendisininkinden farklı görüş ve düşüncelere sahip kesimlerden geri dönüşler aldığını da kabul etti. Gorordo: "Bunu sadece yönetim kurulu odasında veya yönetimle birlikte savunmakla kalmayıp, aynı zamanda ofisimi ve başkanlığımı kullanarak diğer başkanlarla ikili görüşmeler yapmayı, bunun için davalar açmayı ve insanları bize katılmaya davet etmeyi kendi sorumluluğum olarak görüyorum" diye ekledi.