Dove, sporda transgenderizm konusundaki tutumunu değiştirdi mi?

Kişisel bakım markası Dove'un 2021 olimpiyatlarında trans sporcuları öven paylaşımlar yapmasının ardından şimdi de yeni reklam filminde 'Kızları sporda tutmaya yardımcı olalım' pankartına yer vermesi soru işaretlerine neden oldu.
Dove, sporda transgenderizm konusundaki tutumunu değiştirdi mi?


Kaynak: dailysignal.com
Erişim tarihi: 20.02.2024

Transgenderizm ve kadın sporlarıyla ilgili tartışmalar medya ve siyaset kürsülerinde konuşulan hararetli bir konu oldu. Aynı tartışmalar Starbucks gibi büyük markaların LGBT gündemini benimsemek için yarıştığı kurumsal reklamcılık alanında da kendini gösterdi.

Kişisel bakım markası olan Dove, 2021 yılında Olimpiyatlarda “trans kadın” olarak yarışan erkek halterci Laurel Hubbard'ı överek gökkuşağı trenine bindi. Dove, X'teki (eski adıyla Twitter) hesabından şu paylaşımda bulundu: "Tarih yazılıyor. Laurel'e tebrikler! İşte sporda daha fazla trans temsili."

Belki de üç yıl önce, birçok markanın ideolojilerini tanıtmak için sosyal medyayı rahatça kullandığı bir dönemde gelen bu paylaşım şaşırtıcı değildi. Ancak bu yıl Super Bowl şampiyonasında yayınlanan Dove reklamından sonra sabun devinin gerçekte nerede durduğu konusunda kafalar karıştı.

Dove şimdilerde  #KEEPHERCONFIDENT (Kendine Güvenmesini Sağla) hashtag'ini kullanarak bir "sporda vücut güveni" kampanyası oluşturmaya çalışıyor. Yayınlanan son reklam filminde sadece esas cinsiyeti kadın olan genç kızlara yer veren Dove, mesajını Las Vegas'taki bir zeplin balonu üzerine "Kızları sporda tutmaya yardımcı olalım" yazılı bir pankartla tamamladı.

Peki Dove, kadın sporlarında yer alan erkeklerle ilgili görüşlerini değiştirdi mi? Bazıları bunun hala tartışmaya açık olduğunu savunuyor. Ulusal Kolej Atletizm Birliğinde (NCAA) 12 kez en iyiler arasına girmiş olan eski yüzücü Riley Gaines X’teki hesabından, Dove'un çizgilerinin gerçekten değiştiğine inanmadığını ve bunun muhtemelen daha fazla para kazanmak için yapılmış bir hareket olduğunu yazdı.

Trans kadın
Dove, 2021 yılında yaptığı bir X paylaşımında olimpiyatlarda trans kadın” olarak yarışan erkek halterci Laurel Hubbard'ı övmüştü.

Family Research Council ve The Washington Stand haber sitesinin yayın yönetmeni ve kıdemli yazarı Suzanne Bowdey, "Ancak bu bile, yakın zamana kadar CEO'ları müşteri kazanmak için ilericiliklerine tam anlamıyla güvenen kurumsal Amerika için çarpıcı bir değişimdir” dedi.

Bowdey, "Bud Light'ın çöküşünden sadece bir yıl sonra, Rip Curl gibi şirketler trans aktivizmine destekleri için kamuoyu önünde özür diliyorlar" dedi. "Yorgun Amerikalılar ise bir etki yarattıklarının farkına varmaya başladılar ve bu sadece daha fazla sayıda tüketiciyi motive etmekle kalmıyor, aynı zamanda büyük markaların iş yapma biçiminde de büyük bir değişim oluşturuyor."

Dove'un hala birçok LGBT bağı olmasına rağmen - 2023'ün sonunda queer ve trans topluluklarındaki aktivistlerin hikayelerine ve deneyimlerine ışık tutmak adına bir video hazırlamıştı - attığı bu geri adım, sporun translar tarafından ele geçirilmesinin ne kadar sorunlu bir hale geldiğinin göstergesidir.

Dove, dünyanın en büyük futbol maçı olan Super Bowl’da kız sporları hakkında bir açıklama yapmak için para harcadı. O halde soru şu: Neden?

Aile Araştırma Konseyi'nin kıdemli üyesi Joseph Backholm, "Bence burada [gördüğümüz] şey, gerçekle gerçekten ilgilenmediğinizde ne olduğudur" diyor.

Backholm'a göre önemli olan sonuçtur. "Dove sabun satmaya çalışıyor. Bazen bunu yapmalarına yardımcı olacak şeyin kadınları desteklemek olduğunu düşünüyorlar. Bazen de LGBT konularında erdem sinyali vermenin işe yarayacağını düşünüyorlar." diyor.

Backholm, markaların bir ileri bir geri gittiğini gördüğümüzü, çünkü "duyguların gerçeği belirlediğine inanan insanların, kendilerini erdemli hissettikleri sürece çelişkili pozisyonlara sahip olmaktan çekinmediklerini" söylüyor.

Backholm, Dove'un sporda transseksüellik konusundaki 180 derecelik dönüşüyle ilgili olarak ise: "Bence Dove'un Super Bowl reklamlarında LGBT topluluğu yerine kız çocuklarını pazarlamayı tercih etmesinin nedeni ekonomik çıkarlarla açıklanabilir. Kadınlar, kadın olduğunu düşünen erkeklerden çok daha büyük bir pazardır. Son yıllarda Disney, Bud Light ve diğerlerinin başına gelenler göz önüne alındığında, Dove muhtemelen hisse senedi fiyatlarını düşürecek reklam kampanyalarından kaçınması gerektiğine karar verdi ki bu mantıklı bir karar." diyor.