Doritos, skandal tweetlerin ardından trans aktivist marka elçisini işten çıkardı

Doritos, trans aktivisti marka elçisi olarak işe aldıktan iki gün sonra, 12 yaşındaki bir çocuğa 'ahlaksızca şeyler' yapmakla ilgili iğrenç tweetleri nedeniyle işten çıkardı.
Doritos, skandal tweetlerin ardından trans aktivist marka elçisini işten çıkardı


Kaynak: dailymail.co.uk
Erişim tarihi: 06.03.2024

Doritos, tanıtım videolarından birinde yer alan bir transseksüel aktivisti, aralarında 12 yaşındaki bir çocuğa “ahlaksızca şeyler” yapmaktan bahsettiği tweet'in de bulunduğu mide bulandırıcı eski tweet'lerinden haberdar edilmesinin ardından işten çıkardı.

24 yaşındaki Samantha Hudson, Doritos İspanya ile yapılan yeni bir ortaklıkta, artık markanın Instagram hesabında bulunmayan 'Crunch Talks' adlı 50 saniyelik bir videoda yer almıştı. Doritos, Rolling Stone isimli web sitesine yaptığı açıklamada Hudson ile artık çalışmayacağını ve Hudson'ın önceki uygunsuz paylaşımlarından haberdar olmadıklarını söyledi. Bu karar ise sosyal medya kullanıcılarının Hudson'ın önceki yorumlarının görüntülerini yayınlamasıyla oluşan büyük tepkinin ardından geldi.

Esas ismi Iván González Ranedo olan Hudson, röportajlarında kendisini “anti-kapitalist” ve “Marksist” olarak tanımlamış ve bir videoda “geleneksel tek eşli çekirdek ailenin ortadan kaldırılması [ve] yok edilmesi” için var olduğunu iddia etmişti. Kendisi gençken, reşit olmayan birine “ahlaksızca şeyler” yapmak istediğine dair bir tweet de atmıştı.

Birçok sosyal medya kullanıcısı Hudson'ın 2015 yılında, 15 yaşındayken, reşit olmayan bir kız hakkında İspanyolca yazdığı bir tweet'in ekran görüntüsünü paylaştı. Söz konusu paylaşımda şu ifadeler yer alıyordu: “12 yaşındaki bir kızın [küfür] içine girmek için haydutça şeyler yapmak istiyorum.” Başka bir gönderi ise şu anlama geliyordu: 'Mayorka'da sokağın ortasında iç çamaşırlarımla ve 8 yaşındaki süper güzel bir kızın önünde nemfoman olduğumu haykırmak.”

Hudson bir başka paylaşımında ise şunları yazdı: “Cinsel saldırı mağduru olan ve travmalarının üstesinden gelmek için kendi kendine yardım merkezlerine giden kadınlardan nefret ediyorum. Sinir bozucu sürt*kler.”

Hudson, tweetlerin yeniden ortaya çıkmasının ardından “tamamen provokasyon ve çok zevksiz” olduklarını söyleyerek özür diledi. Söz konusu ifadeler hakkında açıklama yapan trans aktivist: “O zamanlar kendimi saçma sapan şeyler söylemeye adamıştım, ne kadar ağır olursa o kadar iyiydi, çünkü 'kara mizahın' komik olduğunu düşünüyordum.”dedi.

lgbt, doritos, trans aktivist
Doritos, işe aldığı trans aktivist Samantha Hudson'ı skandal tweetleri yüzünden anlaşmayı sonlandırdı

Birçok kişi Doritos’un yaptığı marka ortaklığına karşı çıktı ve Bud Light firmasının trans influencer Dylan Mulvaney ile yaptığı ve muhafazakârların boykotu sonucunda 1,4 milyar dolar satış kaybettiği felaket ortaklığa atıfta bulundu.

Eski bir Trump kampanyası üyesi olan Jenna Ellis X'te: “Bu iğrenç, Doritos'a Bud Light muamelesi yapın.” dedi. Gazeteci Matt Agorist ise şunları yazdı: “Bud Light umrumda bile değildi. Mevcut ortam göz önüne alındığında bunun kötü bir pazarlama kararı olduğunu düşündüm, ancak Doritos'un yaptığı şey bir sonraki seviye!”

Bir başka kullanıcı ise: “Ürünlerinin marka yüzü olması için pedofili olduğu bilinen birini işe almak mı? Hiç yemedim ama en iyisi #boycottdoritos.” dedi. Sağcı provokatör Ian Miles Cheong ise şunları ekledi: “Bud Light'a yaptığımızı Doritos'a da yapabilir miyiz? Bu kişi Dylan Mulvaney'den milyon kat daha kötü.”

Bud Light firmasıyla çalışan Mulvaney ise, 2022 yılında genç bir erkekten bir kıza cinsiyet değiştirme sürecini belgelediği popüler TikTok dizisi Days of Girlhood'u başlatarak internet yıldızlığına ulaşmış bir isim. Kozmetik, moda ve diğer ürünleri destekleyerek milyonlarca dolar kazandı. Ayrıca Beyaz Saray'da Başkan Joe Biden ile birlikte göründü ve Hollywood ünlülerinin yanında yer aldı.

Mulvaney geçtiğimiz sene Nisan ayında Bud Light çekilişini tanıtmak için bir video yayınladı ve şirketin cinsiyet değişimini kutlamak için kendisine üzerinde kendi resmi olan bir kutu gönderdiğini söyledi. Bu durum muhafazakarları kızdırdı. Sosyal medyada tepkilerini dile getirerek içeceği boykot ettiler ve bu boykot ana şirket Anheuser-Busch'un satışlarında yüzde 13,5'lik bir düşüşle 400 milyon dolara mal oldu. 

Mulvaney ise geçen yıl Nike ve Mac ile anlaşmalar yaparak promosyon çalışmalarından 2 milyon dolar kazanmaya devam etti ve Ocak ayında Altın Küre'de yer aldı. Aralık ayında da Forbes'un 30 yaş altı 30 kişi listesinde yer aldı.