Disney yöneticileri 'çok da gizli olmayan' LGBT gündemlerini çocuk yapımlarına aşılıyor

2022 yılında Disney içinden sızdırılan videolar, Disney çalışanlarının LGBT gündemini çocuklara yönelik yapımlara dahil etme çabalarını gözler önüne serdi.
Disney yöneticileri 'çok da gizli olmayan' LGBT gündemlerini çocuk yapımlarına aşılıyor

 

Erişim tarihi: 15.12.2023

Kaynak: dailycaller.com

 

Manhattan Enstitüsü'nde kıdemli bir araştırmacı olan Christopher Rufo, Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde Eğitimde Ebeveyn Hakları yasa tasarısının tartışılması sırasında, Disney çalışanlarının çocuk programlarına LGBT içeriği enjekte etme çabalarını gözler önüne seren videolar paylaştı.

Manhattan Enstitüsü kıdemli üyesi ve aktivist Christopher Rufo tarafından paylaşılan videolara göre, Walt Disney şirket çalışanlarının Florida'daki bir eğitim yasa tasarısının tartışıldığı şirket toplantıları sırasında şirketin yapımlarına daha fazla LGBT içeriği dahil etmeyi konuşurken kameralara yakalandıkları bildirildi. Videolara göre, şirket liderleri Disney yapımlarındaki mevcut LGBT karakterle ve gelecek yapımlara daha fazla eşcinsel/transseksüel karakter dahil etme planlarıyla övünüyor.

Sızdırılan videolardan birine göre, Disney'in idari yapımcılarından Latoya Raveneau, söz konusu toplantıda çocuk yapımlarına "queer" (cinsel sınırsızlık ve nötrlük vurgusu ile cinsiyet rollerini kabul etmeyen, cinsellik vurgusunun yanı sıra toplumsal düzene de müdahale etmeye çalışan ideoloji) içerik enjekte etmekle övünürken, şirketin kendisini engellemek için hiçbir çaba göstermediğini söylüyor.. 

Anaokulundan üçüncü sınıfa kadar cinsel meyil ve cinsiyet eğitimini yasaklayan Eğitimde Ebeveyn Hakları yasası, Florida Valisi Ron DeSantis tarafından imzalandı.

Raveneau, yasanın imzalanması üzerine diğer stüdyolarda şirketin LGBT içeriğini kısıtladığına ve "bunun bir Disney şovunda gösterilmesine izin vermeyeceklerine" dair söylentiler duyduğunu, ancak Disney'de çalışırken yaşadığı deneyimin "şaşırtıcı bir şekilde tam tersi" olduğunu ifade ediyor. Raveneau, yönetimin "çok de gizli olmayan eşcinsel gündemini" gayet hoş karşıladığını da sözlerine ekliyor.

Rufo’nun sızdırdığı videoda Raveneau'nun "İki eşcinsel karakteri öpüştürmekten korkmama gerek yok" dediği de duyuluyor. "Ben sadece, temelde queerliği ekleyebileceğim her yerdeydim. Kimse beni durduramazdı ve kimse beni durdurmaya çalışmıyordu."

Disney'in idari yapımcısı Latoya Raveneau, yönetimin "çok de gizli olmayan LGBT gündemini" gayet hoş karşıladığını söylüyor.

Sızdırılan başka bir videoda ise prodüksiyon koordinatörü Allen March, şirketin "Moon Girl" ekibinin "queer hikayeleri keşfetmeye açık" olduğunu ve dizinin geçtiği günümüz New York'unu doğru bir şekilde yansıtacak yeterli LGBT karaktere sahip olduğundan emin olmak istediğini söylüyor.

Bir başka videoda, Disney kurumsal başkanı Karey Burke, Disney'in "hikayelerimizde çok fazla sayıda LGBT karakteri var ve yine de eşcinsel karakterlerin yer aldığı yeterli sayıda başrol ve anlatıya sahip değiliz" diyor. Ayrıca "Biri transseksüel, diğeri panseksüel olmak üzere iki eşcinsel çocuğun annesi olarak ve bir lider olarak buradayım" diyor.

Başka bir çalışanın, Disney'in geçen yaz "bayanlar ve baylar" ve "kızlar ve erkekler" gibi cinsiyetle ilişkilendirilmiş selamlamalardan vazgeçip, "her yaştan hayalperest" tamlamasını tercih ettiğini söylediği bildirildi.

Disney, Eğitimde Veli Hakları Yasası'na karşı çıktı ve Disney CEO’su Bob Chapek, LGBT aktivistlerinden gelen baskı sonucunda yasa nedeniyle "hayal kırıklığına uğradığını" söyledi. ““Disney, çocuklar için ‘sağlıklı’ eğlenceler yaratan, aile dostu bir şirket olarak efsanevi bir marka yarattı. Florida Valisi Ron DeSantis'in basın sekreteri Christina Pushaw, Daily Caller News Foundation'a yaptığı açıklamada, K-3 sınıflarında (Amerika Birleşik Devletleri'nde eğitim sisteminde kullanılan bir terim. Okul öncesi eğitimden başlayarak 3. sınıfa kadar olan dönemi kapsar) cinsiyet ve toplumsal cinsiyet ideolojisini savunmak için bunu bir kenara atmak çok büyük bir hatadır. “Disney'in Kaliforniya 'değerleri' Florida'daki politikayı belirleyemez.”

Rufo ilerleyen tarihlerde bir video daha sızdırdı. Bu videoda, Disney’in şirket çalışanlarına ve onların çocuklarına ait cinsiyet değiştirme masraflarını üstlendiği ve bu kişilere çeşitli destekler sağladığı gözler önüne seriliyor. İlgili haberi okumak için tıklayınız.