Disney hissedarları yüksek riskli yıllık toplantıda trans karşıtı politikayı reddetti

Transgenderizm karşıtı kampanyalar yürüten eski transseksüel Chloe Cole, yüksek riskli hissedar görüşmelerinde Disney patronlarına 'yıkıcı cinsiyet ideolojisi' konusunda meydan okudu. Ancak kurul trans karşıtı politikaları reddetti.
Disney hissedarları yüksek riskli yıllık toplantıda trans karşıtı politikayı reddetti


Kaynak:dailymail.co.uk
Erişim tarihi: 04.04.2024
Yayınlanma tarihi: 02.04.2024

Transgenderizm karşıtı kampanyalar yürüten eski transseksüel Chloe Cole, 3 Nisan günü Disney'in yıllık hissedarlar toplantısında yıkıcı toplumsal cinsiyet ideolojisi politikalarına karşı konuştu.

Ulusal Hukuk ve Politika Merkezi (NLPC), çocukken cinsiyet değiştirme prosedürleri geçiren ancak daha sonra pişman olan 19 yaşındaki Cole'un Disney yönetim kurulu ve CEO'su Bob Iger'e ayrımcı sağlık planı hakkında hitap edeceğini söylemişti. Muhafazakar sivil toplum kuruluşu aynı zamanda Disney'in hissedarlarından biri.

Hissedarlara yönelik bir teklifte NLPC, eğlence devinin sağlık planının cinsiyet değiştirme prosedürlerini kapsadığını, ancak Cole gibi daha sonra pişman olan ve esas cinsiyetine dönmek isteyenlere hiçbir şey sunmadığını söylemişti.

Cole yaptığı açıklamada "Disney sanki benim gibi insanlar yokmuş gibi davranıyor" dedi. "Aldatma ve ayrımcı sosyal yardım politikaları nedeniyle açılacak davaların çok uzakta olmayacağından emin olabilirsiniz." 

Cole, giderek artan sayıda LGBT Disney çalışanının plan dahilinde cinsiyet değişiklikleri geçirdiğini ve kendisi gibi bunlardan pişmanlık duyanların olacağını ve bu kişilerin esas cinsiyetlerine dönmek için tıbbi yardıma ihtiyaç duyacağına dikkat çekti.

Disney yönetim kurulu, yıllık hissedarlar toplantısı belgesinde hissedarları teklife karşı oy kullanmaya çağırmış ve bunu 'sınırlı bir gündemi ilerletmek isteyen dar odaklı bir destekçinin dikkat çekme girişimi' olarak nitelendirmişti.

Belgede bunun 'şirketin ve hissedarların menfaatleri doğrultusunda harekete geçme çağrısı yapan gerçek bir girişim' olmadığı da eklenmişti.

Disney'in sağlık planları kapsamında kaç kişinin cinsiyet değiştirme bakımı aldığı belirsiz.

Chloe Cole
Chloe Cole 12 yaşındayken ergenlik engelleyiciler ve karşı cinsiyet hormonları alarak cinsiyet değiştirme sürecine başlamış ve 15 yaşında göğüslerini aldırmıştı.

Tartışma, bu tür bir bakımı 'hayat kurtarıcı' ve gerekli olarak nitelendiren trans aktivistlerle, ilaç ve ameliyatın her zaman en iyi seçenek olmadığını söyleyen muhafazakârları ve giderek artan sayıda uzmanı karşı karşıya getirdi. Ancak kurul, trans karşıtı politikaları derhal reddetti.

Cole gibi translıktan pişman olanlar, internetteki ideologlar ve yanlış yönlendirilmiş klinisyenler tarafından gereksiz ilaç ve ameliyatlar için acele ettirilmekten şikayetçi. Araştırmalar, transların yüzde 1 ila 30'unun daha sonra esas cinsiyetlerine geri döndüklerini gösteriyor.

NLPC direktörlerinden Paul Chesser, Disney'in İnsan Hakları Kampanyası gibi LGBT yanlısı grupların taleplerini karşılamak için 'sağlık sigortası tekliflerinde cinsiyet değişikliği tedavilerini kapsamayı' kabul ettiğini söyledi. Chesser, "Şimdi Sayın Iger'i, sonuç olarak fiziksel zarara uğramış olan ve bedensel restorasyon isteyenlere kurumsal Amerika tarafından eşit bakım sağlanmasına öncülük etmeye çağırıyoruz" dedi. "Uğradıkları zararın yanı sıra, ayrımcılığa da maruz kalıyorlar.

Cole'un toplantıya katılımı Disney için çok önemli bir döneme denk geliyor zira şirket yaratıcı serilerini yeniden canlandırmaya ve yayın işini kârlı hale getirmeye çalışırken yönetim kurulu koltukları için bir savaşla karşı karşıya.

Disney'in hisse senedi fiyatı 2024'te yüzde 34 yükseldi, ancak Mart 2021'deki rekor yüksek kapanışından yaklaşık yüzde 40 aşağıda kaldı Disney'in, şirketin yüzde 35-40'ını kontrol eden alışılmadık derecede çok sayıda kurumsal olmayan 'küçük esnaf' hissedarı olsa da, oylama nihayetinde büyük endeks fonlarının nasıl oy vereceğine bağlı olacak.

Cole 12 yaşındayken ergenlik engelleyiciler ve karşı cinsiyet hormonları alarak cinsiyet değiştirmeye başlamış ve 15 yaşında çift mastektomi (sağlıklı göğüslerin alındığı transseksüel ameliyatı) geçirmişti. Cole, sağlık hizmeti sağlayıcılarına karşı dava açan ve sayıları giderek artan cinsiyet değiştirme mağdurlarından sadece biri.