Disney hissedarlar toplantısında siyasi önyargı ve toplumsal cinsiyet ideolojisini ele alındı

Özellikle cinsiyet söz konusu olduğunda belirli bir gündemi zorlayan eğlence devi Disney, muhafazakârların eleştirilerine rağmen toplumsal cinsiyet ideolojisinini dayatmaya devam ediyor.
Disney hissedarlar toplantısında siyasi önyargı ve toplumsal cinsiyet ideolojisini ele alındı


Kaynak: www.newsweek.com
Erişim tarihi: 05.04.2024
Yayınlanma tarihi: 04.04.2024

Disney CEO'su Bob Iger, 3 Nisan Çarşamba günü yapılan yıllık hissedarlar toplantısında ikonik şirketi ilericilik lehine siyasi önyargılı olduğu suçlamalarına karşı savundu.

Bir hissedarın sorusuna cevaben yapılan yorumlar, şirketin Florida Valisi Ron DeSantis ve milyarder girişimci Elon Musk dahil olmak üzere sağ kesimden gelen eleştirilerle karşı karşıya kaldığı bir dönemde geldi.

Bir hissedar "Disney'in siyasi ve sosyal gündemlerin dışında kalması ve sadece eğlence sunması mümkün mü?" diye sordu.

Iger, dünya üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmak ve gelecek nesillere ilham vermekle ilgili uzun bir açıklamayla yanıt verdi ve ekledi: "Ancak işimizin herhangi bir gündemi ilerletmek olmadığını biliyoruz. Bu yüzden görevde olduğum sürece dürüstlük ve saygı çerçevesinde hareket etmeye devam edeceğim ve her zaman içgüdülerimize güveneceğiz."

Görsel - Disney CEO'su Bob Iger

Çarşamba günkü toplantının bir noktasında, 16 yaşında ergenlik engelleyiciler kullanarak ve çift mastektomi (sağlıklı göğüslerin alındığı transseksüel ameliyatı) geçirerek cinsiyet değiştiren ve daha sonra bundan pişman olup esas cinsiyetine geri dönen Chloe Cole, vücudunun "geri döndürülemez şekilde hasar görmesinden" Disney'i ve medyadaki diğer kişileri sorumlu tuttu.

Do No Harm adlı bir grubun savunucusu olan Chloe Cole, Ulusal Hukuk ve Politika Merkezi'nin Disney'i çalışanların cinsiyet değiştirme masraflarını ödediği gibi bundan pişman olup esas cinsiyetine dönmek isteyenlerin masraflarını da ödemeye zorlama önerisini savunmak üzere telefonla aradı ve savunmasında The Little Mermaid filmine atıfta bulundu.

"Bay Iger, Disney, sizin gözetiminiz altında, toplumsal cinsiyet ideolojisinin sınırlı gündemini zorluyor. Disney, bize asla olamayacağımız bir şey olabileceğimizi söyleyerek dünyanın dört bir yanındaki binlerce küçük Ariel'in sesini çalan Ursula haline geldi. Davalar geliyor efendim."

Disney hissedarları teklife karşı oy kullandı. Öneri hakkında yorum yapması istendiğinde Disney, vekaletname dosyasında yer alan ve öneriyi "gereksiz" olarak nitelendirerek "çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılığa olan bağlılığını" vurgulayan bir açıklamaya işaret etti.

Disney
Disney CEO'su Bob Iger

Bu siyasi restleşme, Disney'in Nelson Peltz ve Trian Fon Yönetimi ile girdiği ve Disney'in yönetim kurulunu yeniden şekillendirecek olan vekâlet savaşını başarıyla geri püskürtmesinin ardından geldi.

Peltz, Financial Times'a verdiği demeçte "Neden tamamı kadınlardan oluşan bir Marvel'a sahip olmak zorundayım? Kadınlara karşı olduğumdan değil ama neden bunu yapmak zorundayım? Neden her ikisi de olan Marvel'larım olamıyor? Neden tamamı siyahlardan oluşan bir kadroya ihtiyacım var?" demişti.

Peltz'e eski Marvel CEO'su Ike Perlmutter de katıldı, ancak Çarşamba günü hissedarlar Disney'in tüm yönetim kurulunu ekleme ya da çıkarma yapmadan olduğu gibi yeniden seçmek için oy kullandılar.

Bir başka müttefik de, hissedar olmamasına rağmen Peltz'in başarılı olması halinde hissedar olabileceğini söyleyen Musk oldu. Aralık ayında X platformuna bir mesaj gönderdi: "Disney'in büyük bir içerik sorunu var. Gelecek programlarının neredeyse tamamı izlenemez durumda. Dünyanın en büyük ‘uyanık ol, iflas et’ (go woke go broke*) örneğidir."

Ancak bu paylaşımdan bu yana Disney hisseleri yüzde 29 yükseldi ve muhtemelen Çarşamba günü Peltz ve Perlmutter'e karşı kazanılan vekalet savaşı zaferine katkıda bulundu.

Disney hissedarları, muhafazakâr grupların şirketi siyasi olarak yüklü savaşlara girmekten vazgeçirmeyi uman birkaç önerisini de geri püskürttü.

Free Enterprise Project (FEP)’ten Scott Shepard, grubunun Disney'in partizan hayır kurumlarına bağış yapmaktan kaçınması yönündeki önerisini Iger'e "Disney'i küçük okul çocuklarına zorla radikal cinsiyet ideolojisi aşılamak ve ardından sonuçları ebeveynlerden gizlemekle eş anlamlı hale getirmenin Disney'in çekirdek kitlesini akın akın uzaklaştıracağını" söyleyerek sundu. Ancak hissedarlar FEP önerisine karşı oy kullandı.

Özellikle cinsiyet söz konusu olduğunda belirli bir gündemi dayatan eğlence devi Disney, muhafazakârların eleştirileriyle karşılaşmaya devam ediyor.

 

* Woke: Aşırı politik doğruculuk. Türkçe’de “uyanmış, uyanık, duyarcı, duyar kasan kimse” anlamlarına gelen “woke”, Amerika’da sosyal adalet ve eşitliği savunan ve aynı zamanda LGBT destekçisi olan liberal-ilerici grupları için kullanılan bir kavramdır. Woke kültürüne karşı çıkan kesim, bu ideolojiyi benimseyen markaları protesto etmek için “go woke go broke” adlı bir boykot çalışması başlatmıştır.