Disney, çalışanlarına ve ailelerine ait cinsiyet değiştirme masraflarını üstleniyor

The Walt Disney Company içinden sızdırılan toplantı görüntüleri, Disney'in çalışanlarına ve cinsiyet değiştiren çocukları olan çalışanlarına cinsiyet değiştirme süreçlerinde yardımcı olduğu yönündeki iddiaları pekiştiriyor.
Disney, çalışanlarına ve ailelerine ait cinsiyet değiştirme masraflarını üstleniyor

 

Erişim Tarihi: 13.12.2023

Kaynak: dailysignal.com

 

Şirket içinde yayınlanan bir videoya göre, Walt Disney Co., çalışanlarına ve çalışanlarının çocuklarına şirketin sosyal yardım programı aracılığıyla cinsiyet değiştirme prosedürlerinde yardımcı oluyor.

Manhattan Enstitüsü kıdemli üyesi Christopher Rufo tarafından paylaşılan bir videoya göre, Disney'in "sosyal yardım ekibi" cinsiyet değiştiren çalışanlara kaynak ve rehber sunmanın yanı sıra çalışanların cinsiyet değiştiren çocukları için de yardım sağlıyor.

Videoda bir erkek, "Diğer bir konu ise cinsiyet ve cinsiyetin ifadesidir, dolayısıyla tüm bu çalışmaları çalışanlarımızın ve oyuncularımızın cinsiyetlerini şirkette doğallıkla ve gururla ifade edebilmelerini sağlamak için yapıyoruz" diyor.

Rufo'ya göre video, şirket içindeki bir toplantıdan alınmış ve arka fonda "The Walt Disney Company" ve "Reimagine Tomorrow (Yarını Yeniden Hayal Et )" ifadeleri yer alıyor.

Videodaki adam sözlerine şöyle devam ediyor: "Yani, fotoğrafınızı nasıl değiştireceğinizle ilgili kılavuzlar üretmek, zamirlerle ilgili bilgiler vermek, hem cinsiyet değiştirme sürecinde olan ve cinsiyet değiştirmiş trans çalışanlarımıza hem de cinsiyet değiştiren çocukları olan çalışanlarımıza cinsiyet değiştirme prosedürleri hakkında bilgi sağlamak için çalışıyoruz." 

Cinsiyet değiştirme
Sızdırılan videoda, Disney'in trans çalışanlarına ve cinsiyet değiştiren çocukları olan çalışanlarına yardımcı olduğu ifade ediliyor.

Disney'in cinsiyet değiştirme masraflarını üstlenmesine ilişkin olarak Fidelity Investments (Disney'in sosyal yardım programını yöneten şirket) tarafından internette paylaşılan bir soru-cevap belgesi de bu politikayı doğrular niteliktedir. Disney, Cigna adlı bir sağlık sigortası şirketi aracılığıyla hem yetişkinler hem de ergenler için cinsiyet değiştirme prosedürlerini karşılamaktadır. Fidelity belgesine göre şirket, endokrinolog yönetiminde reşit olmayan çocuklara verilen ergenliği baskılayan hormonları da karşılıyor.

Fidelity belgesine göre şirket, 18 yaşından büyüklerin genital implant veya protez, göğüs büyütme veya küçültme, yüz feminizasyon ameliyatı, ses cerrahisi ve konuşma terapisi, trakea tıraşı, göğüs şekillendirme, epilasyon, saç ekimi ve göğüs şekillendirme gibi işlemlerini de karşılıyor.

Belgede, eyalet yasaları nedeniyle Disney'in Kaliforniya çalışanları için mastektomi (göğüslerin alındığı transseksüel ameliyatı) ve genital ameliyatları da karşıladığı belirtiliyor.

Disney, Rufo'nun daha önce sızdırdığı diğer videolar nedeniyle de eleştiri almıştı. Bu videolarda Disney çalışanları ve kurumsal liderlerin çocuk programlarına "farklı cinsel yönelimleri" enjekte etme, daha fazla eşcinsel ve transseksüel karakter eklemeyi ve bir çalışanın iddia ettiğine göre "hiç de gizli olmayan eşcinsel ajandasını" tanıtma çabalarını koordine ettikleri iddia ediliyordu.