Dini inançları nedeniyle evlat edinme hakkı elinden alınan Amerikalı anne mahkemeye başvurdu

ABD, Oregon'lu anne Jessica Bates, cinsiyet ideolojisi hakkındaki karşıt görüşleri nedeniyle evlat edinmesine izin verilmeyince Oregon Eyaletine dava açtı.
Dini inançları nedeniyle evlat edinme hakkı elinden alınan Amerikalı anne mahkemeye başvurdu

 

Erişim tarihi: 26.12.2023

Kaynak: dailycitizen.focusonthefamily.com

 

ABD, Oregon'lu bir annenin tek istediği koruyucu ebeveyn olmaktı. Ancak şimdi bunun yerine, dini ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle Oregon eyaletine dava ediyor.

Oregon, cinsiyet ideolojisi hakkındaki karşıt inançları nedeniyle Jessica Bates'in evlat edinmesine izin vermiyor. Jessica, erkek ve kız çocuklarının biyolojik olarak farklı olduğuna ve bu farklılıkların iyi olduğu ve kutlanması gerektiğine inanıyor.

Oregon eyalet yetkilileri, Bates'in trans zamirlerini kullanmayı veya bir çocuğa cinsiyet değiştirmesi konusunda yardımcı olmayı kabul etmeyeceği için evlat edinmeye ve hatta koruyucu aile sistemine katılmaya uygun olmadığını söylüyor. (İngilizcede "o" zamiri cinsiyet ifade eder. Trans olduğunu iddia eden kişiler kendilerinden söz edilirken biyolojik cinsiyetlerine ait olmayan zamirler kullanılmasını talep eder.)

Bates, alt mahkemenin aleyhinde karar vermesinin ardından geçtiğimiz hafta 9. Daire Temyiz Mahkemesi'ne temyiz başvurusunda bulundu. Bu davada Bates'i Alliance Defending Freedom (ADF) temsil ediyor.

Bates, yaşları 10 ile 17 arasında değişen beş çocuk annesi. Kocası 2017 yılında bir trafik kazasında öldüğünde dul kaldı. Polisten kaçmaya çalışan bir suçlu tarafından arabalarına çarpıldığında kocasıyla birlikte o da arabadaydı. Bir süre sonra, koruyucu aile sisteminden çocuk evlat edinen bir adam hakkında bir radyo yayını dinledikten sonra bir evlat edinmeye karar verdi. Mart 2022'de Bates, Oregon koruyucu aile sisteminden evlat edinme sürecine başladı.

Cinsiyet ideolojisi
Cinsiyet ideolojisi hakkındaki karşıt görüşleri nedeniyle evlat edinme hakkı elinden alınan Amerikalı anne mahkemeye başvurdu

ADF, şikayetlerinde Oregon'un İnsani Hizmetler Departmanı'nın, evlat edinen ailelerin dini inaçlarını yok sayarak, eyaletin evlerine yerleştirdiği herhangi bir çocuğun cinsel yönelimini ve cinsiyet kimliğini “kabul etmesini” ve “desteklemesini” gerektiren bir düzenleme getirdiğinden söz ediyor. “Bu kural uyarınca, bakıcılar çocuğun tercih ettiği zamirleri kullanmayı, çocuğu Onur Yürüyüşleri gibi etkinliklere götürmeyi veya ergenlik engelleyiciler ve hormon iğneleri gibi tehlikeli farmasötik müdahaleler için çocuğu kaydettirmeyi kabul etmek zorundadır - çocuğun yaşı ne olursa olsun, çocuğun bunları gerçekten isteyip istemediğine bakılmaksızın ve bu gereklilikler bakıcının dini inançlarını ne kadar derinden ihlal ederse etsin yapılmalıdır."

Bates, eyalet yetkililerine herhangi bir çocuğa seve seve bakabileceğini ve onu kabul edebileceğini, ancak inancına aykırı inanç ve eylemlere katılamayacağını söyledi. Sonuç olarak, evlat edinme başvurusu reddedildi.

ADF aşağıdaki üç anayasa ihlalini ileri sürdü:

1. Oregon'un politikası, evlat edinmek için Bates'in inançlarını ihlal eden sözler söylemesini, inançlarını ihlal eden mesajlarla ilişki kurmasını gerektirerek Bates'in Birinci Anayasa Değişikliği'ndeki ifade özgürlüğü haklarını ihlal etmektedir.

2. Politika, Bates'in Birinci Değişiklikte yer alan dinini özgürce yaşama hakkını ihlal etmektedir çünkü politika tarafsız veya genel olarak uygulanabilir değildir. İnançlı insanları kategorik olarak dışlamakta ve dini bir turnusol testi işlevi görmektedir.

3. Bu politika, Bates'in On Dördüncü Değişiklikte yer alan kanun önünde eşit korunma hakkını ihlal etmektedir çünkü Bates, dini inancı nedeniyle benzer konumdaki diğer kişilerden daha kötü muamele görmektedir.

Nisan ayında Bates, Oregon İnsan Hizmetleri Bakanlığı'nın dini ayrımcılık eylemlerini durdurmak için federal bölge mahkemesinde dava açtı. Sözlü tartışmalar Ağustos ayında yapıldı. Federal bölge mahkemesi Kasım ayında görüşünü açıkladı ve Bates aleyhine karar verdi.