Çocuklarla cinselliği konuşması için bir drag queen davet eden okulun ‘cinsel eğitim’ müfredatı askıya alındı

Bir drag queen'in 11 yaşındaki çocuklara 73 cinsiyet olduğunu söylemesi ve 'sadece iki tane' cinsiyet olduğunu söyleyen bir çocuğun sınıftan çıkarılması üzerine okulun 'cinsel eğitimi' askıya alındı.
Çocuklarla cinselliği konuşması için bir drag queen davet eden okulun ‘cinsel eğitim’ müfredatı askıya alındı


Kaynak: dailymail.co.uk
Erişim Tarihi: 31.01.2024

Man Adası'nda bulunan Queen Elizabeth II Lisesi'nde, bir drag queen* konuğunun öğrencilere 73 cinsiyet olduğunu söylemesi ve “sadece iki cinsiyet” olduğunu savunan bir çocuğun sınıftan çıkarılması üzerine cinsel eğitim müfredatı askıya alındı. 7.sınıf çocuklarının cinsiyet değiştirme ameliyatları ve cinsel eylemler hakkında eğitildikten sonra 'travmatize' olduklarına dair ebeveynlerin endişeleri üzerine bağımsız bir inceleme başlatıldı.

İnceleme, okulun kişisel, sosyal, sağlık ve ekonomi (PSHE) müfredatının adadaki hükümet tarafından gözden geçirilmesini içeriyor. Ebeveynler, özellikle çocuklarına öğretilen cinsel eylemlerin ve cinsiyet kimliklerinin orantısız ve uygunsuz sunumu konusundaki endişelerini dile getirdi. Drag queen'in çocuklara 73 cinsiyet olduğunu söylemesi ve bir öğrencinin “sadece iki tane cinsiyet var” demesi üzerine sınıftan çıkarılması olaya dair önemli detaylar arasında.

Çocukların cinsiyet değiştirme ameliyatları ve deri greftlerinin yapay bir penis yapımında nasıl kullanılabileceği konusunda bilgilendirildiği belirtiliyor. Dahası, bir öğretmenin de 7. ve 8. sınıf öğrencilerine nasıl mastürbasyon yapılacağını öğretmek zorunda kaldığı söyleniyor.

Marown Bölge Komisyonu başkan yardımcısı Eliza Cox, çocukların aileleriyle bile konuşacak kadar travma geçirdiğini ifade etti. “Pek çok çocuk aileleriyle bile konuşamayacak kadar travma geçiriyor. Bir ebeveyn olarak çocuklara ne öğretildiğini bilemezsiniz” dedi.

Okul müdürüne hitaben bir imza kampanyası başlatan veliler, derslerin derhal soruşturulması çağrısında bulundu.

Cinsel eğitim
Man Adası, Peel'deki Queen Elizabeth II Lisesi hakkında bağımsız bir inceleme başlatıldı.

İmza kampanyasında şöyle yazıyor: “Sınıfa bir 'drag queen'in katılmasını ve bu oturumda tartışılan konularla öğrencilerin kafasının karıştırılmasını tamamen uygunsuz buluyoruz. Bu konuk konuşmacının, deneyimsiz ve eğitimsiz bir yetişkin tarafından, uygun olmayan bir çocuk dinleyici kitlesine ‘toplumsal cinsiyetkonularını tartışmasına nasıl, kim tarafından ve neden izin verildiği konusunda soru işaretleri bulunmaktadır.”

Man Adası hükümeti ise yaşananları anlamak amacıyla bağımsız bir inceleme başlattığını açıkladı. Okul müdürü Charlotte Clarke ise durumu açıklığa kavuşturmak adına bağımsız bir incelemede yer alacaklarını ve spekülasyonlardan kaçınılmasını istedi. 

“Dile getirilen endişeleri göz önünde bulundurarak ve açık ve şeffaf olmak adına, durumun bağımsız bir şekilde incelenmesini talep ettik. Bu nedenle Eğitim, Spor ve Kültür Bakanlığı tarafından yürütülen bağımsız incelemede yer almaktan mutluluk duyuyorum ve toplumumuzu şu anda spekülasyonlardan kaçınmaya davet ediyorum” dedi.

Eğitim Bakanlığı sözcüsü şunları ekledi: “Okullar kullandıkları tüm içeriğin gerçeklere dayalı ve yaşa uygun olduğundan emin olmalı ve çocuklarına ne öğretildiğinin farkında olmaları için ebeveynlerle iletişim kurmalıdır.”

“Bu dönem tüm okullara mektup yazarak ebeveynlerin çocuklarına okullarda öğretilen öğretim materyallerini görme haklarını vurgulayacağız.”

*Drag Queen: Sahne performanslarında abartılı makyaj ve kadın kostümleri giyen bir erkeği tanımlayan bir terimdir. Genellikle, LGBT eğlencelerinde yer alır.