Çocuk istismarından suçlu bulunan bir trans, transların 'ayrımcılık' üzerine hazırladığı bir infografikte öne çıkarıldı

Çocuk istismarcısı bir trans, çocuk istismarıyla ilgili iyi belgelenmiş bir suç geçmişi olmasına rağmen kadın mahkumlara adanmış bir web sitesinde ön plana çıkarılıyor.
Çocuk istismarından suçlu bulunan bir trans, transların 'ayrımcılık' üzerine hazırladığı bir infografikte öne çıkarıldı


Kaynak: reduxx.info
Erişim tarihi: 17.05.2024

Çocuk istismarcısı bir trans, çocuk istismarıyla ilgili iyi belgelenmiş bir suç geçmişi olmasına rağmen kadın mahkumlara adanmış bir web sitesinde ön plana çıkarılıyor. Gerçek ismi Jeffrey Willsea olan Xena Grandichelli, New York eyaletinde yüksek riskli bir cinsel suçlu olarak biliniyor.

Reduxx haber sitesi tarafından daha önce bildirildiği üzere Grandichelli, 1994 yılında 3 yaşındaki bir kız çocuğuna yönelik 11 cinsel istismar suçunu kabul etmiş ve başlangıçta 19 ila 59 yıl hapis cezasına çarptırılmış, daha sonraki bir duruşmada cezası 5 ila 15 yıla düşürülmüştü. Grandichelli 2014'te tahliye edildikten sonra, cinsel suçlular siciline kaydedildi ve en üst düzeyde kategorize edildi, bu da onu yeniden büyük bir suç işleme riski taşıyan, kamu güvenliği için devam eden bir tehdit olarak tanımlıyor.

Korkunç sabıka kaydına rağmen Grandichelli “çok saygın bir trans aktivist” kabul edildi ve hapisten çıktığından beri üst düzey üniversitelerde konuşmalar yaptı. Grandichelli 2016 yılında New York Üniversitesi’nde hapsedilme ve travma üzerine bir konuşma yaptı ve Ulusal Lezbiyen, Gey, Biseksüel ve Transgender Renkli İnsanlar Sağlık Konferansında trans sorunları üzerine bir atölye çalışmasını yönetti. Ertesi yıl, Dünya Transseksüel Sağlığı Profesyoneller Birliği (WPATH) eski başkanı Walter Bockting’in ve en az bir WPATH üyesinin çalıştığı bir “cinsiyet kimliği” programına ev sahipliği yapan Columbia Üniversitesi'nde "kadınların hapsedilme deneyimlerini" temsil eden bir panelist oldu. Grandichelli ayrıca New York’ta “Şiddet Karşıtı Proje” (“Anti-Violence Project”) isimli bir LGBT kuruluşu tarafından "Toplum Kahramanı" olarak anılan bir ödüle de layık görüldü.

Trans kadın
Trans kadın Xena Grandichelli, çocuk istismarıyla ilgili iyi belgelenmiş bir suç geçmişi olmasına rağmen transların "ayrımcılık" üzerine hazırladığı bir infografikte öne çıkarıldı.

Grandichelli Sylvia Rivera Hukuk Projesi (SRLP) ile de ortaklık kurdu ve Hareket Oluşturma Ekibi üyesi olarak görev aldı. SRLP web sitesinde yayınlanan bir mektupta Grandichelli, bir çocuğa cinsel istismarda bulunmaktan hala hapisteyken organizasyondaki ekip üyelerinin kendisini işe almak için nasıl aktif olarak çalıştıklarını anlattı. Grandichelli, Mayıs 2024 itibariyle, Kadın ve Adalet Projesi tarafından "Trans ve Non-binary (iki cinsiyeti de reddeden, cinsiyetsiz olduğunu iddia eden) Kişilerin Hapsedilmesi" üzerine hazırlanan özel bir infografikte yer almaya başladı.

Sayfada daha önce hapis cezası almış trans kadınlardan (kadın olduğunu iddia eden erkeklerden) ve bir dizi trans aktivistten alıntılar ve veriler yer alıyor. Sayfada, "trans, non-binary ve özellikle de siyahiler, Amerikan yerlileri ve biyolojik cinsiyeti erkek olan siyahi trans kadınların son derece orantısız oranlarda hedef alındığı, kriminalize edildiği ve hapsedildiği" iddia ediliyor. Sayfada Grandchelli "trans aktivist ve toplum örgütleyicisi" olarak tanıtılıyor. İnfografiğin hazırlanmasına yardımcı olduğu belirtilen bir diğer önde gelen aktivist de ACLU'dan Chase Strangio. Trans kadın olduğunu öne süren erkek mahkumları sıklıkla savunmasız olarak tasvir etmesine rağmen ACLU, şu anda ya bir kadın hapishanesine nakledilme ya da hapishanedeyken cinsiyet değiştirme sürecine yardımcı olacak aksesuarlar alma talebinde bulunan çok sayıda şiddet eğilimli erkek suçluyu temsil ediyor.