CNN haber sitesinin, ebeveynleri dört yaşındaki çocuklarını trans çocuk olarak kabul etmeye teşvik etmesi sosyal medyada tepki çekti

CNN haber sitesi, Pazar günü yayınlanan ve ebeveynlere dört yaşındaki çocukları transseksüel olduklarını söylediğinde onları ciddiye almalarını tavsiye eden bir haberin ardından internette eleştirilere maruz kaldı.
CNN haber sitesinin, ebeveynleri dört yaşındaki çocuklarını trans çocuk olarak kabul etmeye teşvik etmesi sosyal medyada tepki çekti


Kaynak: dailywire.com
Erişim tarihi: 05.06.2024

CNN haber sitesi, Pazar günü yayınlanan ve ebeveynlere dört yaşındaki çocukları transseksüel olduklarını söylediğinde onları ciddiye almalarını tavsiye eden bir haberin ardından internette eleştirilere maruz kaldı. Haberin başlığında "Eğer çocuğunuz size trans olduğunu söylediyse, işte bilmeniz gerekenler" ifadesi yer alıyor. Haberde, dört yaşındaki kızının kendisine "gökyüzünde bir yıldızken Tanrı'ya erkek olduğunu söylediği ancak Tanrı'nın onu kız olarak yarattığını" ileri süren Metodist bir papazdan bahsediliyor. Habere göre, dört yaşındaki çocuk, anaokulundan beri tipik erkek kıyafetlerini, saç modellerini ve aktivitelerini tercih ediyor.

Söz konusu haberde başka bir anne, erkek bir bebek doğurduğunu ancak çocuğun 8 yaşına geldiğinde kendini non-binary (ikili cinsiyeti, yani yalnızca kadın ve erkek cinsiyeti olduğu gerçeğini reddeden) olarak tanıttığını ve 10 yaşına geldiğinde ise kız olduğunu söylemeye başladığını iddia ediyor. Bu anne şu anda, Trans Hakları için Aileler Birliği isimli bir LGBT grubunun yardımcı liderliğini yapıyor. Haber, LGBT aktivisti Trevor Project isimli kuruluştan Nova Bright-Williams'ın sözlerine de yer veriyor. Kendisi de trans olan Bright-Williams: "Bir ebeveyn olarak yapmamız gereken en zor şeylerden biri, öngörülerimiz sarsıldığında durup çocuklarımızın bize söylediklerini dinlemektir" diyor. 

Bright-Williams, çocukların transseksüel olma kararını onaylamanın intiharları önlemeye yardımcı olduğu yönündeki asılsız iddiayı tekrarlıyor. Yakın zamanda yapılan birkaç çalışma ise, sosyal cinsiyet değişiminin (tıbbi müdahale olmaksızın sosyal hayatta karşı cinsiyet gibi yaşamak) çocukların ve gençlerin ruh sağlığını iyileştirmediğini ortaya çıkarmış bulunuyor. Haberde ise: "Onları [çocukların cinsiyet değiştirme isteğini] reddetmek sadece incinme ve öfkeye neden olmakla kalmaz, aynı zamanda uzun vadeli bir ilişki şansını da mahvedebilir" iddiasında bulunuluyor. Bright-Williams: "Bu nedenle, çocuğunuz size trans olduğunu söylediğinde ilk tepkiniz, deneyimlerini paylaştığı ve öğrendiği için ona teşekkür etmek olmalıdır. Onlara kim oldukları hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğinizi söyleyin. Bu yönlerini ne kadar zamandır bildiklerini, başka kimlerle paylaştıklarını ve onları nasıl destekleyebileceğinizi sorun." diyerek devam ediyor.

Sosyal medya kullanıcıları ise, ebeveynlere küçük çocuklarını cinsiyet değiştirmeye teşvik etmelerini tavsiye ettiği için CNN'i eleştirdi. Birçok X kullanıcısı, ebeveynlere küçük çocuklarının transseksüellik beyanlarını ciddiye almalarını tavsiye ettiği için kuruluşla alay etti. Muhafazakar yorumcu Joel Pollak: "CNN'den ebeveynlik tavsiyesi: 4 yaşındaki çocuğunuz cinsiyet kimliği hakkında konuşmaya başlarsa, onu dinlemeniz gerekir. Dört yaşındaki çocuğunuz. 4 yaşında" diye yazdı. Bir başka X kullanıcısı: "Yeğenlerim 4 yaşında. Bilin bakalım ne yapmak istiyorlar? Disney prenseslerini dinlemek ve oyuncaklarıyla oynamak. Neden mi? Çünkü onlar sadece dört yaşındalar," diye yazdı. 

Trans çocuk
Ebeveynlere dört yaşındaki çocukları transseksüel olduklarını söylediğinde onları ciddiye almalarını tavsiye eden CNN haberi tepkiyle karşılandı.

Diğerleri ise ironik bir şekilde CNN ile aynı fikirde olduklarını, ebeveynlerin çocukları transseksüel olduklarını söylediklerinde onları dinlemeleri gerektiğini, böylece çocuklarının toplumsal cinsiyet ideolojisine nasıl maruz kaldıklarını anlayabileceklerini söyledi. Bu kullanıcılardan biri: "[4 yaşındaki] çocuğunuz cinsiyeti hakkında konuşuyorsa, çocuğunuzla kimin konuştuğunu bulun ve bunu durdurun" diye yazdı.

Bir başka kullanıcı: "Eğer bu konuyu gündeme getiriyorlarsa, bunun nedeni okulda onlara telkinde bulunuluyor olmasıdır. Bu nedenle doğrudan okula gitmenin ve çocuğa ne öğretildiğini öğrenmenin zamanı geldi, çünkü covid sırasında öğrendiğimiz gibi, öğretildiğini düşündüğümüz şey ile gerçekte öğretilen şey aynı değil" diye yazdı.

Haberde ayrıca, çocukların detrans olmasının (translıktan vazgeçmesinin) veya kendilerini trans olarak ifade etmekten vazgeçmesinin "nadir" bir durum olduğu da gerçeklikten uzak bir şekilde iddia ediliyor. Cinsiyet değiştirme sürecinde kullandırılan ergenlik engelleyici ilaçlar ise ergenliği "geçici olarak" durdurarak çocukların cinsiyet sıkıntısını hafifleten bir yol olarak tanıtılıyor. Ancak ergenlik engelleyicilerin kemik büyümesi ve yoğunluğu üzerinde olumsuz etkileri olduğu ve diğer sorunların yanı sıra cinsel işlev bozukluğu, ses hasarı ve kalıcı kısırlığa neden olduğu biliniyor.